
Naši klinci ne moraju učiti o AI-u putem tutorijala kao mi o izradi web stranica: Imamo Školu budućnosti
Nastavno na najbolju godinu hrvatske tehnološke industrije, nove će generacije imati priliku graditi svoju digitalnu karijeru na institucionalnom znanju zajednice koja nije imala puno više od tutorijala, foruma i dobre volje.
Prošla je godina bila doslovno najbolja godina hrvatske tehnološke industrije zahvaljujući nizu investicija i najvećem ovdašnjem exitu jedne tehnološke tvrtke. Je li to bilo rezultat svih onih akceleratora, inkubatora, startup škola, programerskih radionica i poduzetničkih tečajeva? Vjerojatno djelomično jest, ali velik dio posla odradila je neformalna edukacija putem foruma, tutorijala i niza alata koji su bili besplatni i dostupni.
Nismo ni znali što učimo
Već sam pisao o tome da vlastitu digitalnu karijeru dugujem Warcraftu, ali moj primjer nije usamljen. Dobar dio tehnološke zajednice upoznao se putem igara poput World of Warcrafta; primjerice osnivač hrvatske digitalne agencije Human Vanja Bertalan, kao i jedan od najistaknutijih promotora hrvatske startup scene Luka Sučić.

Učenjem komunikacije putem foruma i igara te digitalnih vještina kroz “izradu web stranica” nismo ni znali da učimo kako graditi digitalne proizvode. Malo HTML-a ovdje, CSS-a tamo, radiš freelance poslić kao student i… S vremenom naučiš da postoji svijet startupa i tehnoloških tvrtki za koje si, nekim čudom, spreman i kvalificiran.
AI možemo povezati s videom, sadržajem…
Slično se danas događa sa sljedećom generacijom tehnologija čiji potencijal vidimo, ali… ne potpuno. Meni je jedan od dražih primjera umjetna inteligencija koja se kao buzzword ovih dana ubacuje u pitch deck većine startupa, a kad se zagrebe ispod površine, brzo se vidi da je rješenje daleko od pravog AI-ja – ali zvuči dobro.
Nemojte me krivo shvatiti. Zanima me machine learning, posebno kad je u pitanju, primjerice, generiranje tzv. deepfake video sadržaja. Naučiti “stroj” da stvori nove scene s originalnim Lukeom Skywalkerom, kako je to učinio tim Corridor Crewa, iznimno je fascinantno:
Niko, jedan od osnivača Corridor Crewa, u studentskim je danima bio režiser koji je kroz skoro deset godina rada shvatio da mu veću slobodu daje stvaranje YouTube videa. Učeći o režiji, efektima i kadrovima, nije ni mogao zamisliti da će jednog dana raditi s kreatorima South Parka na stvaranju novog deepfake studija! Neki su učili CSS i HTML, drugi After Effects, ali na kraju svi mogu doprinijeti budućnosti umjetne inteligencije.
Otvaranje oči kroz izradu chatbotova
Zbog toga mi je zaista drago što su Infobip i STEMI uz podršku A1 Hrvatska kao glavnog partnera i Netokracije kao medijskog partnera pokrenuli Školu budućnosti – Powered by A1. Radi se o programu kroz koji će učenici iz 40 škola širom Hrvatske dobiti priliku besplatno proći inovativan STEAM program učenja o radu na umjetnoj inteligenciji.
Moram vam priznati nešto. Prije nego što sam se našao u pisanju i analizi tehnološke industrije, htio sam biti dizajner. Na to me podsjetio katalog Škole vizualnih medija iz New Yorka koji sam našao u svojoj tinejdžerskoj sobi. Sanjao sam o tome ići u takvu školu, jer naravno, prije 10 godina nije postojao sličan program u Hrvatskoj. S vremenom se to promijenilo i dobili smo Studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, ali kao školarac se nisam imao gdje upoznati s digitalnim dizajnom. Osim foruma poput mi3dot i globalnih stranica poput Spoonoa.
Danas je situacija potpuno drugačija i upravo program poput Škole budućnosti – Powered by A1 upoznat će stotine klinaca s time da mogu stvoriti svoj mali AI. Ne, to što će raditi chatbot ne znači da će na kraju se baviti samo takvom primjenom tehnologije, nego dapače – otvorit će im oči. Možda će jedan novi mali Niko shvatiti kako povezati AI i film ili jedan mali Ivan kako povezati AI i pisanje… Možda stvori AI startup koji će, kako je Boris Gotovac, direktor razvoja IT i komunikacijskih usluga A1 Hrvatska, otkrio za Netokraciju, surađivati na inovativnom pilot projektu.
Potpuna, ne samo programerska, digitalna karijera
Prije nekoliko godina je Nikola Plejić na Netokraciji odlično objasnio koliko STEM-ovaca je zapravo potrebno da promijenimo svijet – odnosno zapravo zašto trebamo društvene i humanističke znanosti.
Hrvatska tehnološka industrija prije nekoliko godina imala je fazu u kojoj su se cijenili isključivo programeri, posebice među agencijama, da bi s vremenom svi shvatili da netko treba razvijati poslovne procese, marketinšku strategiju, podršku korisnicima itd. Današnji digitalni profesionalci u tvrtkama poput Infobipa i A1 Hrvatska nisu samo tehničke struke, dapače – i zato je STEAM (Science Technology Engineering Art Math) bitan. STEAM, za razliku od STEM-a, uključuje društvene i humanističke znanosti koje su potrebne za razvoj društva.
Institucionalno znanje zajednice – za najmlađe
Prije 10, 15 godina učili smo temeljem mahom američkih web stranica i iskustava, a startupe stvarali po uzoru na isto tako američke gigante koje smo vidjeli na Techcrunchu. Uostalom, 2009. sam Netokraciju pokrenuo po uzoru na – Techcrunch.
U 2021. me najviše veseli što se skuplja institucionalno znanje tehnološke industrije temeljeno na otvorenom pristupu i lokalnim primjerima, dajući uzore koji dolaze iz svih dijelova Hrvatske.
Nove generacije u godini nastavno na najbolju godinu hrvatske tehnološke industrije će kroz program poput Škole budućnosti svoju budućnost graditi na lokalnom iskustvu nekih starijih klinaca koji su prije njih imali samo forume, tutorijale i vlastitu znatiželju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.