Cijelu svoju digitalnu karijeru dugujem(o) igrama poput Warcrafta 3

Cijelu svoju digitalnu karijeru dugujem(o) igrama poput Warcrafta 3

Otac mi je jednom dobroćudno predvidio da neću zauvijek igrati “igrice”. Nisam tada kao tvrdoglav klinac mogao pretpostaviti koliko će biti u pravu - i koliko će upravo te igre usmjeriti moj život i karijeru.

Ovih me dana preplavila nostalgija za dobom kad sam, poput mnogih dječaka svoje generacije, vrijeme provodio igrajući računalne igre koje smo tada bez previše razmišljanja zaista zvali samo – igricama.

Internet je bio spor, a igraonice popularne. Iako sam bio PC master race igrač kao dio tinejdžerske pobune protiv Macova mojih roditelja, volio sam na HRT-u gledati popularnu emisiju posvećenu igrama, Modul 8. Na taj su me period podsjetili ne samo Ivanovi članci o prvoj hrvatskoj gaming ligi, za koju nisam ni znao, te utjecaj GTA-ovog radija na naš glazbeni ukus, nego i epizoda Good Game Showa u kojoj se pojavio legendarni Kristijan, voditelj nekoć omiljene emisije:

“3… 2 sekunde do kraja… sekunda…. i kraj!!!!!”

Upravo sam, zahvaljujući gamingu i zajednici koja se oko njega stvorila na tadašnjem forumu Gamer.hr, počeo učiti o internetskim zajednicama, trolovima, community menadžmentu, pisanju za web, ali i izradi web stranica. Najbitniji dio tog iskustva učenja činio je prije 16 godina predstavljen – Warcraft 3, čija je osvježena verzija Reforged najavljena na nedavnom Blizzconu.

Treći nastavak legendarnog Blizzardovog RTS-a bio je prva i zadnja igra koju sam probao igrati u klanu – amaterskom esport timu, o čemu sam prvi puta pisao u svojoj najavi za kviz o digitalnim vještinama u sklopu Digitalne karijere. Nisam bio jedini. Pričajući s kolegama Marijom Frančeševićem, osnivačem uspješne digitalne agencije Seek and Hit, te Goranom Peucom, Principal dizajnerom korisničkih sučelja u SAP-u, potvrdio sam ono što vjerujem da većina gamera shvati kad se osvrne na svoje dane fragova i failova.

Učili smo igrajući, hakirajući i podržavajući svoje najdraže igre

Prvu što sam shvatio ušavši u klan je bilo da sam – casual. Volio sam igre, ali ne toliko da sam htio biti bolji u njima. Niti sam bio u tome dovoljno kompetitivan da me barem želja za pobjedom gura da “treniram” poput Luke “Perkza” Perkovića, uvjerljivo najboljeg hrvatskog esport igrača, inače člana G2 Esporta.

Unatoč tome, svidjela mi se ideja da “budem u klanu” i, kako je svatko našao neko svoje mjesto, mene je snašlo webmastersko. Istraživanje toga kako napraviti web stranicu, prvo kroz HTML, a potom te prve sustave za upravljanje sadržajem, poput phpNukea, došlo mi je vrlo prirodno. Metodom pokušaja i pogreške učio sam kako koristiti editor, instalirati module, rušiti vlastite MySQL baze i kasnije paničariti da to nitko ne skuži.

Slično iskustvo dijeli Peuc koji je negdje na prelasku tisućljeća, dok je Blizzard još radio na Warcraftu 3, krenuo u svoju digitalnu karijeru:

Da biste uopće mogli igrati betu Warcrafta 3, morali ste žestoko uhakirati cijelu igru kako bi radila na piratskim beta serverima. Ti su serveri bili jako nestabilni i obično su već u startu zaostajali barem za jedan “patch”, jer im je trebalo vremena da sustignu Blizzardove službene patcheve. Upravo me taj tehnički dio da natjeram betu da radi zainteresirao za tehnikaliju u pozadini “digitalnih stvari”, a ne samo ono što vidimo u “izlogu”. Kako Twitch još nije postojao, koristili smo Shoutcastove kojima je komentator već tada prenosio kako teče “tekma”, slušajući ih putem Winampa.

3 konkretne stvari koje me naučio Warcraft 3 (a nemaju veze s mitologijom Horde):

I dok je Peuc s frendovima i kolegama noći provodio kopajući po hardveru, antenama i ISP-ovima kako bi dobio bolji ping, ja sam se učio moderiranju internetskih zajednica:

1. Slaganje klanske strane u iskustvo s WordPressom

Upravo sam na Gameru po prvi put naučio kako se dizajniraju web stranice, zahvaljujući pixel perfect dizajnu Gamer.hr web stranice koju je tada stvorio legendarni Emti (Emptyhead), zapravo Marko Kršul, danas osnivač i dizajner igara u Infinunovom gaming studiju Ventilator Shark. Kao klinac sam se pitao kako je uspio složiti sve te male grafike u HTML da se tako dobro slažu, tek kasnije shvativši da je prvo napravio cijeli layout “kao sliku”, a potom ga rezao, učeći tako i osnove frontenda.

I dalje jedan od najboljih dizajnova ikada.

U želji da složim taj phpNuke igrao sam se u Notepadu i Photoshopu, s vremenom shvaćajući da nemam ni strpljenja ni interesa postati ni programer. Kongi s tadašnjeg foruma Webmajstori.net sjetit će se kako sam zaspao na njegovoj PHP edukaciji cijelo desetljeće prije nego što smo u Hrvatskoj pokrenuli SmartNinja edukacije za – programiranje. Trebat će mi još nekoliko godina i fulanih piksela pak da prestanem glumiti web dizajnera.

2. Od moderiranja foruma do community menadžmenta

Gledajući s odmakom, moje gamersko iskustvo bilo je manje usredotočeno na igranje igara koliko gamersku zajednicu kroz sudjelovanje u klanu, ali i spomenutom forumu Gamer.hr. Kako sam tada počeo pisati za Bug i Mrežu, logičan je bio slijed da preuzmem moderiranje kategorije Hardver, što mi je povjerio Gand, glavni Gamerov urednik.

Nije bilo zahtjevno u vidu rješavanja “upita”, ali sam naučio kako postaviti pravila i pomoći drugim članovima foruma, što će mi kasnije olakšati shvaćanje uloge community managementa za novu generaciju društvenih mreža te održavanje edukacija za Twitter Tweetokracije s Pedjom Pušeljom Blogowskim.

Iz tih silnih rasprava na Gamerovom ego:tripu proizaći će i moja ljubav prema trolanju trolova u Netokracijinim komentarima, posebno onih infantilnih, neargumentiranih, anonimnih. Nažalost, neki u ovih 10 godina očito još od doba foruma nisu naučili komunicirati na internetu kao ljudi, a ne djeca.

3. Kvalitetno praćenje drugima banalnih tema

Uz web dizajn i internetsko trolanje, sudjelovanje u gaming zajednici potaknulo je brušenje talenta koji će uputiti moju karijeru: pisanje. Naime, u doba kad sam odrastao, nije još bilo primjera uspješnih hrvatskih gaming studija Croteam i Nanobit, niti A1 Adria lige da okupi timove. Unatoč globalnim uspjesima, o igrama su u Hrvatskoj prvenstveno pisali zaljubljenici poput Hackera, PC Playja i Gamera – mahom recenzije.

Kao dijete volio sam i dobro pisao školske radove uz stil koji je uvijek bio bliži kolumnističkom, nego recenzentskom. Upravo su mi toga kolumne Gamerovog urednika Zorana Žmirića “Ganda”, spajajući osobni stav s meni tada dragim gamingom, pokazale kako sadržaj o mnogima banalnoj, ali meni bitnoj tada temi može biti kvalitetan, stručan – i osoban.

Gandov primjer potaknut će me da počnem pisati rad na temu utjecaja igara na mentalno i fizičko zdravlje, a maturalni rad posvetim Appleovom poslovnom razvoju.

Gamer u duši, digitalac u praksi

Sve će to se nastaviti pisanjem o tehnologiji, a potom tada novim podcijenjenim temama; društvenim mrežama i startupima za Bug, Mrežu i Plan B. Peucov i moj put će se, uz piskaranje na forumu za web profesionalce mi3dot, opet susresti upravo u community menadžmentu. Naime, moj prvi klijent za CM bit će tada začetnik trenda grupne kupovine, za to vrijeme revolucionalni ecommerce projekt Kolektiva, za čije vođenje društvenih mreža će me temeljem mog tvitanja preporučiti upravo Peuc, koji se dobro sjeća kako je gaming doveo do mnogih prijateljstava i poznanstava:

S nekim ljudima iz tog doba sam i dan danas dobar frend i sjećamo se kad smo dugo u noć u prostorijama tvrtke Code16 igrali Warcraft 3, iščekivajući novi beta patch koji bi popravio bug zbog kojeg je prokleti Undead trenutno OP, a Orc herojima ne radi jedan spell… Hrpa tih ljudi se odmah javila kad je Blizzard najavio Warcraft Reforged. Ovaj će put biti puno manje “hacky”, ali vjerujem jednako zabavno. Ajmo, gdje ste Night Elf playeri, da vam srušim bazu?

Što se tiče moje digitalne karijere pak, u određenom trenutku će moje želje za pisanjem o startupima, društvenim mrežama, digitalnom marketingu i poslovanjem prerasti hrvatske medije – i u ljeto 2009. nastat će jedan blog.

Zanimljivo: Taj blog nikad ne bi nastao da kao klinac nisam naučio instalirati skripte za klan, ali ipak su to bile samo igrice. Jesam li siguran da uopće želim naručiti Reforged unaprijed?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Hrvoje Mihajlic

    Hrvoje Mihajlic

    16. 11. 2018. u 9:16 am Odgovori

    Ja još uvijek tvrdim da nas je sevkin film iz 2004. educirao i inspirirao, prvenstveno o tech stvarima. Svi su odjednom znali koliko se preko ISDN-a skida 70-ak mb, što je to divx fajl, koji ti kodeci i playeri trebaju, što su to p2p servisi, na koji način oni funkcioniraju…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.