Škola budućnosti: Projekt Infobipa i STEMI-ja dovodi AI u školske klupe

STEMI i Infobip uz projekt Škola budućnosti dovode AI u školske klupe!

Startup STEMI i Infobip skupa pokreću projekt kojim bi učenike i učitelje osnovnih i srednjih škola uveli u osnove umjetne inteligencije - prijave su otvorene do kraja siječnja.

Učenici osnovnih i srednjih škola uvelike koriste pametne telefone, društvene mreže i, čak i ako toga možda nisu svjesni – umjetnu inteligenciju. Program Škola budućnosti iza kojeg stoje STEMI i Infobip želi ih naučiti nešto više o AI-ju kroz vrlo praktične radionice.

Radi se inicijativi koja bi trebala najmodernija znanja iz industrije predstaviti u okviru školskog programa umjetne inteligencije za osnovne i srednje škole, pojašnjavaju organizatori. Infobipovi i STEMI-jevi inženjeri i stručnjaci tako će učenike učiti osnovama umjetne inteligencije u školi, a naučene vještine učenici će ispolirati razvojem vlastitih chatbotova.

Infobip i STEMI će početkom iduće godine odabrati škole u kojima će se projekt odvijati, a u svibnju ćemo moći glasovati za najbolje radove. Projekt će kulminirati na mini konferenciji 20. svibnja 2021.

Učenici će razvijati botove koji imaju praktičnu primjenu u različitim sferama

Marin Trošelj, CEO STEMI-ja mi pojašnjava kako je od početka njihova vizija bila mnogo veća od samog razvoja edukativnog robota po kojem su sada najpoznatiji. Tijekom razvoja tvrtke u STEMI-iju su bili fokusirani na stvaranje vertikalno integriranog obrazovnog iskustva, što uključuje i razvoj softvera, instrukcijski dizajn, razvoj multimedijalnih sadržaja i edukacijske platforme. Sve to skupa je, kaže Marin, omogućilo da vrlo brzo na tržište mogu izbaciti novi proizvod, poput ovih radionica za izradu chatbota koje će kroz ovu inicijativu doći do još većeg broja učenika.

Chatbot je samo jedan od primjera primjene umjetne inteligencije u komunikaciji. Riječ je o računalnim programima s kojima komunicirate putem gotovo svih chat aplikacija, a koji pružaju pomoć ili pristup informacijama koje su vam potrebne na brz i jednostavan način, uz potpuno konverzacijsko iskustvo. Ideja radionica je da učenici formiraju razvojne timove i da kao prvi korak prouče UN ciljeve održivosti, odaberu jedan i istraže koji problem mogu riješiti chatbotom unutar njega.

STEMI i Infobip nadaju se ovim projektom potaknuti interes mladih za umjetnu inteligenciju. STEMI

Učenici će tako na početku projekta moći odabrati jedan od 17 ciljeva za održivost, poput klime, industrije, čiste energije, pametnih i održivih gradova, ravnopravnosti spolova i drugih, objašnjava Marin:

Primjerice, učenici mogu napraviti bota koji će doktorima pomoći u medicinskoj trijaži, odnosno u određivanju hitnosti pojedinog slučaja, čime mogu doprinijeti da sustav postane efikasniji, posebno u ovim vremenima kada je zdravstveni sustav pod ogromnim pritiskom, a sve to vodi ka cilju dostizanja 3. cilja održivosti – Good health and well-being.

Zatim će istražiti domenu samog problema, definirati znanje koje bot mora moći pokriti te krenuti s implementacijom. Također, smatramo da škole trebaju biti i mjesta na kojima se zamišlja i stvara budućnost. Zato ćemo učenicima dati zadatak da zamisle kako će svijet izgledati za 10, 20 godina kada će umjetna inteligencija biti svuda oko nas.

Prilika za hrvatske najmlađe talente

Prije samo nekoliko dana svjedočili smo chatbotu koji zaista može promijeniti živote kroničnih bolesnika, a Marin dodaje kako je jedan od glavnih benefita chatbotova danas smanjivanje troškova i poboljšanje korisničkog iskustva. U paketu sa STEMI-jevom tako dolazi i ekspertiza prvog hrvatskog jednorogaInfobipa, koji je primjerice, chatbotom povećao prodaju Unileverovih novih proizvoda za čak 14 puta.

Ipak, botovi još uvijek nisu toliko dobri da s njima možete pričati kao s pravom osobom:

Kod većine botova mora se unaprijed definirati tijek razgovora i trenutno je još uvijek veliki izazov napraviti da bot recimo razumije kontekst, da može generalizirati, detektirati gdje su miskoncepcije itd. Najave koje dolaze iz tvrtke OpenAI vezane za GPT-3 zvuče fascinantno te ako se pokažu valjanima očekuje nas veliki tehnološki proboj za koji možemo očekivati da će se preliti i u edukaciju. Mi želimo da naši učenici budu na vrhu tehnološkog vala koji je pred nama.

Uz mentorstvo Infobipovih inženjera i STEMI-jevih stručnjaka učitelji i učenici odabrani u sklopu projekta tako imaju priliku usvojiti napredna znanja i vještine na području umjetne inteligencije. Više informacija o projektu možete saznati na službenim stranicama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.