
Megi, hrvatski chatbot za praćenje krvnog tlaka, predstavljen nakon testiranja na 74 pacijenta
Megi je tijekom 12 mjeseci bila integrirana u zdravstveni sustav i skrbila o 74 stvarna pacijenata oboljela od hipertenzije, a napravili su je zajednički Klinika Magdalena i AI startup Mindsmiths, koji su danas predstavili rezultate ovog AI prototipa.
Hrvatski AI startup Mindsmiths na današnjoj je digitalnoj konferenciji za medije predstavio Megi, chatbot koji nastoji pomoći liječnicima i kroničnim bolesnicima koji boluju od srčane hipertenzije, razvijen u suradnji s klinikom Magdalena. Nakon testnog perioda od 12 mjeseci, tijekom kojeg je Megi koristilo 74 pacijenta, svi uključeni se slažu kako je ovaj bot izuzetno korisna stvar za pacijente i liječnike.
Ova bolest, laički poznata kao bolest visokog krvnog tlaka, jedna je od najraširenijih bolesti u svijetu od koje boluje više od milijarde ljudi. Svaki od njih mora paziti na svoje aktivnosti, prehranu i živce, te bilježiti kretanja svog tlaka kako ne bi došlo do visokog rizika od komplikacija. Jasno, ovaj način koji se još uvijek uvelike temelji na zapisivanju podataka na papire i posjetima liječniku jednom u pola godine nije idealan, ali je nešto što se može dobro zamijeniti chatbotom.
Štedi minute liječnicima i živce bolesnicima
Upravo to je Megi, bot koji je nastao kao rezultat razgovora liječnika i inženjera, a koji su danas predstavili Jan Štedul i Mislav Malenica iz tvrtke Mindsmiths. Radi se o Telegram chatbotu koji je u konstantnoj komunikaciji s pacijentima, te im u stvarnom vremenu može pomoći u praćenju zdravstvenog stanja. Megi tako tekstualno “razgovara” s pacijentima i omogućava brz unos podataka o krvnom tlaku te odgovore na najčešća pitanja u vezi hipertenzije, a sve podatke od pacijenata šalje liječnicima putem posebne aplikacije u kojoj mogu pratiti stanje svakog od njihovih pacijenata. Megi je nastala kako bi se liječnicima olakšao posao i omogućila im bolja briga o pacijentima i pružile informacije u svakom trenutku. Pacijentima je, pak, lakše pratiti svoje stanje kada o njemu razgovaraju.

Mislav i Jan kažu kako je ključ skalabilnosti zdravstvenog sustava upravo u tehnologijama poput ove, jer zdravstvenih stručnjaka uvelike nedostaje, pogotovo danas kada smo u središtu velike svjetske pandemije. Samim time, svaka minuta koju liječnik može uštedjeti je dragocjena, a prema podacima koje su prikupili u godinu dana testiranja Megi, Mindsmiths su uspjeli vrijeme potrebno za prikupljanje informacija o pacijentu smanjiti sa 15 na samo četiri minute.
To je moguće jer Megi automatski šalje podatke o korisnicima direktno liječniku koji iste ne mora saznavati od samog pacijenta na redovitom pregledu, što oslobađa vrijeme za detaljnije analize ili jednostavno – kraće preglede. Također, uz pomoć podataka u Mindsmiths aplikaciji moguće je korigirati terapije u samo nekoliko tjedana, bez da pacijent čeka po pola godine kako bi došao na redoviti pregled. Liječnici tako mogu donositi mnogo brže osobe jer imaju više informacija na raspolaganju, pojašnjavaju iz Mindsmithsa i ističu:
Shvatili smo da pregled u prosjeku traje 22 minute, a gotovo 15 minuta liječnik prikuplja informacije. Uz Megi vrijeme potrebno za prikupljanje informacija se sa 15 minuta skraćuje na 4 minute. Vrijeme potrebno za podešavanje terapije može se skratiti sa 6 mjeseci na 3 tjedna. Ako bi liječnicima pomogli da svoju pažnju usmjere samo na pacijente koji ih u tom trenutku doista i trebaju rasteretili bi ih skoro za 80% kontrolnih pregleda.

Od svih platformi… Telegram?
Vrlo je zanimljivo da je ovaj chatbot nastao na Telegramu, a ne na Viberu, Messengeru ili WhatsAppu kao što smo naviknuli. Razlog je u tome, pojašnjavaju iz Mindsmithsa, što je Telegram kao platforma mnogo otvoreniji prema developerima nego konkurencija. Ono što možda i nije idealno bio je proces učenja korisnika na još jednu aplikaciju, budući da je velik broj korisnika Megi u testnom periodu bio starije životne dobi. Ipak, budući da je Telegram u temelju sličan konkurentskim aplikacijama za razgovor, nakon kratkog roka prilagodbe svi su se korisnici naviknuli na njega za razgovor s Megi.
Za kraj, Jan i Mislav ističu kako je Megi do sada testirana na relativno malom broju korisnika, njih nešto manje od 80, i da su svjesni kako je uzorak malen. Ipak, prednosti su izuzetno očite, stoga se nadaju da će uskoro Megi naći svoj put do većeg broja korisnika u Hrvatskoj. Nakon ovog uspjeha u Mindsmithsu polažu nade u razvoj botova i za druge kronične bolesti poput dijabetesa. Nema sumnje kako ćemo uskoro slušati mnogo više od ovog mladog tima, a ovo bi mogao biti prvi korak u velikim promjenama zdravstvenog sektora; počevši s hipertenzijom!
Više detalja možete pronaći na snimci današnje konferencije.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.