
OptimoRoute, Hrvatski Telekom i SeekandHit: “Put do izvrsnog programera ispunjen je programiranjem!”
Posljednja Digitalna karijera ove godine preselila se u Split, na FESB. Virtualno je okupila vrhunske domaće stručnjake i više od 110 aktivnih gledatelja.
Nakon tri virtualna izdanja na kojima smo okupili stručnjake i predstavnike fakulteta iz Varaždina, Zagreba i Osijeka, prošli petak smo došli do kulminacije ovogodišnje Digitalne karijere u suradnji s OptimoRouteom i uz podršku Hrvatskog Telekoma. Domaćin je pak bio splitski FESB, a tema: karijera developera!
U ovoj izazovnoj godini Digitalna karijera na žalost nije mogla posjećivati fakultete kao što smo naviknuli, ali to ne znači da nije utjecala na živote studenata. Ukupno je ove godine Digitalnu karijeru uživo pratilo više od 500 studenata, a mogli smo poslušati profesore, programere, dizajnere i još mnogo predstavnika velikih domaćih tvrtki; od banaka i telekoma pa sve do manjih agencija.
Na posljednjem izdanju ove godine tako su gostovali Marin Šarić, osnivač tvrtke OptimoRoute, tehnički voditelj Hrvatskog Telekoma Tonći Kučić, CTO agencije SeekandHit Andrej Boboš i predsjednik DUMP udruge mladih programera Krešimir Čondić.
Prvi koraci
Događaj je otvorio Marin s uvodnim predavanjem o tome kako naći najbolju ekipu u svojoj karijeri, a koje je bilo svojevrsni nastavak prvog izdanja predavanja na FER-u, kada je pričao o tome kako menadžerski put nije jedini smjer napretka u IT-ju.
Marin je istaknuo kako je velika greška koju prilikom odabira fakulteta studenti naprave to da idu na neko sveučilište jer je poznato i veliko, dok možda i bolje prilike leže na nekom nešto manje poznatom kampusu, ali na kojem je i konkurencija manja, jer se baš tamo možda nalazi iznimno uspješan tim.
Marin je također pojasnio kako neki od najboljih developera industrije čitav svoj život rade upravo na developerskim pozicijama i ne trebate se bojati da ćete kao programer biti prisiljeni ići na poziciju menadžera ako želite napredovati. Marin je svoju bogatu karijeru tako okrunio vlastitom tvrtkom u kojoj i dalje programira.
Čitavo predavanje možete pogledati na Netokracijinom Facebooku.
Najbolje je odmah “skočiti u vatru”
Panel rasprava je u petak bila prepuna korisnih informacija za studente, ali i za potencijalne poslodavce. Naime, Andrej je odmah na početku istaknuo kako je velika prednost nekih tvrtki to što mladi kolege odmah “skaču u vatru” i rade na pravim projektima te imaju prilike griješiti. “Kod nas se često pogreške osuđuju”, istaknuo je Andrej i pojasnio kako je mentalitet posve drugačiji u SAD-u i zapadnoj Europi gdje se greške cijene kao alat učenja.
Marin je na to dodao i da njega, kao poslodavca, ne zanima previše što ste vi točno programirali na faksu, dok god ste nešto sami stvorili:
Najvažnija je stvar programiranje. To je puno važnije nego da ste na Courseri završili hrpu tečajeva. Ako možete nekome pokazati svoj GitHub račun, to govori više nego životopis od pet stranica.
Marin kaže kako danas postoji velik broj open source projekata kojima još tijekom fakulteta možete pridonijeti. Razmislite o tome da dodate čak i neku najsitniju stvar, jer ćete već s njom steći iznimno iskustvo, veće nego netko tko je imao savršen prosjek na fakultetu, ali je programirao samo na laboratorijskim vježbama.

Mindset je važniji od programskog jezika
Andrej kaže kako bi i dalje najveća stavka prilikom odabira posla i poslodavca trebala biti ljubav prema poslu koji radite. Dosta ljudi, priznaje Andrej, u programiranje ode jer znaju da su ondje plaće dobre, ali da biste bili zadovoljni u životu treba vam nešto što volite, ne samo novac. Također, Andrej kaže kako se studenti ne bi trebali previše opterećivati programskim jezicima, već raditi na svom procesu razmišljanja. Svaki jezik je dobar, a svaka tvrtka koja drži do sebe radije će uzeti sjajnog programera koji misli na dobar način nego nekog tko drži samo jedan jezik u malome prstu.
Marin kaže kako je vrlo važan dio ovdje “majstorstvo”. Svaka tvrtka će brzo shvatiti koliko je netko vješt, čak i ako koristi staru tehnologiju. “Meni uopće nije impresivno da mi netko kaže da je programirao u 11 jezika”, dodaje Marin. Važnije je da je odličan u jednom!
No, onaj jezik koji ne smijete zaboraviti nije programski, već ljudski. Sugovornici se slažu kako je razvoj takozvanih “mekih vještina” na fakultetu izuzetno važan. Rad s klijentima, komunikacija, vođenje tima i slične vještine možda se ne poistovjećuju s razvojem softvera, ali su sve važnije ne samo za seniore, nego i mlade kolegice i kolege koji su tek u potrazi za prvim poslom.
Neka vas ne bude strah – tvrtke ne grizu!
Krešimir je na kraju predavanja izdvojio kako je jedan od današnjih problema s kojima se studenti suočavaju činjenica da ih je strah tvrtki, odnosno prijavljivanja na prakse u njima. To je vrlo vjerojatno zbog toga što ih je strah odbijanja, pojašnjava, ali i dodaje da je bilo kakvo iskustvo, pa čak i ono kratkotrajno, vrlo važna prednost nad ostalim kolegama.
Važno je da radite na sebi, da volite programiranje i da ste voljni raditi. Sve ostalo se lako nauči.
Krešimir također poziva sve zainteresirane studente da provjere DUMP internship program koji upravo traje, a čiji je cilj simulirati okruženje prave tvrtke i stjecanje svih znanja koje mladima trebaju prilikom ulaska na tržište rada.
Za više informacija o poslovima u OptimoRouteu, Marin vas poziva da bacite pogled na njihovu stranicu karijera i mail jobs@optimoroute.com; SeekandHit ekipi možete se javiti na mail posao@seekandhit.com, a Tonći poziva sve mlade programere da se jave direktno njemu ako imaju ikakvih pitanja na mail tonci.kucic@t.ht.hr i provjere HT-ovu službenu stranicu karijera za otvorene natječaje.
Čitavo predavanje i panel raspravu možete pogledati na Netokracijinom Facebooku.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.