OptimoRoute, Hrvatski Telekom i SeekandHit: "Put do izvrsnog programera ispunjen je programiranjem!"

OptimoRoute, Hrvatski Telekom i SeekandHit: “Put do izvrsnog programera ispunjen je programiranjem!”

Posljednja Digitalna karijera ove godine preselila se u Split, na FESB. Virtualno je okupila vrhunske domaće stručnjake i više od 110 aktivnih gledatelja.

Nakon tri virtualna izdanja na kojima smo okupili stručnjake i predstavnike fakulteta iz Varaždina, Zagreba i Osijeka, prošli petak smo došli do kulminacije ovogodišnje Digitalne karijere u suradnji s OptimoRouteom i uz podršku Hrvatskog Telekoma. Domaćin je pak bio splitski FESB, a tema: karijera developera!

U ovoj izazovnoj godini Digitalna karijera na žalost nije mogla posjećivati fakultete kao što smo naviknuli, ali to ne znači da nije utjecala na živote studenata. Ukupno je ove godine Digitalnu karijeru uživo pratilo više od 500 studenata, a mogli smo poslušati profesore, programere, dizajnere i još mnogo predstavnika velikih domaćih tvrtki; od banaka i telekoma pa sve do manjih agencija.

Na posljednjem izdanju ove godine tako su gostovali Marin Šarić, osnivač tvrtke OptimoRoute, tehnički voditelj Hrvatskog Telekoma Tonći Kučić, CTO agencije SeekandHit Andrej Boboš i predsjednik DUMP udruge mladih programera Krešimir Čondić.

Prvi koraci

Događaj je otvorio Marin s uvodnim predavanjem o tome kako naći najbolju ekipu u svojoj karijeri, a koje je bilo svojevrsni nastavak prvog izdanja predavanja na FER-u, kada je pričao o tome kako menadžerski put nije jedini smjer napretka u IT-ju.

Marin je istaknuo kako je velika greška koju prilikom odabira fakulteta studenti naprave to da idu na neko sveučilište jer je poznato i veliko, dok možda i bolje prilike leže na nekom nešto manje poznatom kampusu, ali na kojem je i konkurencija manja, jer se baš tamo možda nalazi iznimno uspješan tim.

Marin je također pojasnio kako neki od najboljih developera industrije čitav svoj život rade upravo na developerskim pozicijama i ne trebate se bojati da ćete kao programer biti prisiljeni ići na poziciju menadžera ako želite napredovati. Marin je svoju bogatu karijeru tako okrunio vlastitom tvrtkom u kojoj i dalje programira.

Čitavo predavanje možete pogledati na Netokracijinom Facebooku.

Najbolje je odmah “skočiti u vatru”

Panel rasprava je u petak bila prepuna korisnih informacija za studente, ali i za potencijalne poslodavce. Naime, Andrej je odmah na početku istaknuo kako je velika prednost nekih tvrtki to što mladi kolege odmah “skaču u vatru” i rade na pravim projektima te imaju prilike griješiti. “Kod nas se često pogreške osuđuju”, istaknuo je Andrej i pojasnio kako je mentalitet posve drugačiji u SAD-u i zapadnoj Europi gdje se greške cijene kao alat učenja.

Marin je na to dodao i da njega, kao poslodavca, ne zanima previše što ste vi točno programirali na faksu, dok god ste nešto sami stvorili:

Najvažnija je stvar programiranje. To je puno važnije nego da ste na Courseri završili hrpu tečajeva. Ako možete nekome pokazati svoj GitHub račun, to govori više nego životopis od pet stranica.

Marin kaže kako danas postoji velik broj open source projekata kojima još tijekom fakulteta možete pridonijeti. Razmislite o tome da dodate čak i neku najsitniju stvar, jer ćete već s njom steći iznimno iskustvo, veće nego netko tko je imao savršen prosjek na fakultetu, ali je programirao samo na laboratorijskim vježbama.

Sugovornici su istaknuli kako je najbolje što možete napraviti za svoju karijeru jednostavno – raditi na sebi za vrijeme fakulteta.

Mindset je važniji od programskog jezika

Andrej kaže kako bi i dalje najveća stavka prilikom odabira posla i poslodavca trebala biti ljubav prema poslu koji radite. Dosta ljudi, priznaje Andrej, u programiranje ode jer znaju da su ondje plaće dobre, ali da biste bili zadovoljni u životu treba vam nešto što volite, ne samo novac. Također, Andrej kaže kako se studenti ne bi trebali previše opterećivati programskim jezicima, već raditi na svom procesu razmišljanja. Svaki jezik je dobar, a svaka tvrtka koja drži do sebe radije će uzeti sjajnog programera koji misli na dobar način nego nekog tko drži samo jedan jezik u malome prstu.

Marin kaže kako je vrlo važan dio ovdje “majstorstvo”. Svaka tvrtka će brzo shvatiti koliko je netko vješt, čak i ako koristi staru tehnologiju. “Meni uopće nije impresivno da mi netko kaže da je programirao u 11 jezika”, dodaje Marin. Važnije je da je odličan u jednom!

No, onaj jezik koji ne smijete zaboraviti nije programski, već ljudski. Sugovornici se slažu kako je razvoj takozvanih “mekih vještina” na fakultetu izuzetno važan. Rad s klijentima, komunikacija, vođenje tima i slične vještine možda se ne poistovjećuju s razvojem softvera, ali su sve važnije ne samo za seniore, nego i mlade kolegice i kolege koji su tek u potrazi za prvim poslom.

Neka vas ne bude strah – tvrtke ne grizu!

Krešimir je na kraju predavanja izdvojio kako je jedan od današnjih problema s kojima se studenti suočavaju činjenica da ih je strah tvrtki, odnosno prijavljivanja na prakse u njima. To je vrlo vjerojatno zbog toga što ih je strah odbijanja, pojašnjava, ali i dodaje da je bilo kakvo iskustvo, pa čak i ono kratkotrajno, vrlo važna prednost nad ostalim kolegama.

Važno je da radite na sebi, da volite programiranje i da ste voljni raditi. Sve ostalo se lako nauči.

Krešimir također poziva sve zainteresirane studente da provjere DUMP internship program koji upravo traje, a čiji je cilj simulirati okruženje prave tvrtke i stjecanje svih znanja koje mladima trebaju prilikom ulaska na tržište rada.

Za više informacija o poslovima u OptimoRouteu, Marin vas poziva da bacite pogled na njihovu stranicu karijera i mail jobs@optimoroute.com; SeekandHit ekipi možete se javiti na mail posao@seekandhit.com, a Tonći poziva sve mlade programere da se jave direktno njemu ako imaju ikakvih pitanja na mail tonci.kucic@t.ht.hr i provjere HT-ovu službenu stranicu karijera za otvorene natječaje.

Čitavo predavanje i panel raspravu možete pogledati na Netokracijinom Facebooku.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.