PCI DSS – OMG, još jedan standard?

PCI DSS – OMG, još jedan standard?

Na prošlotjednom OMG Commerceu raspravljalo se o raznim temama s područja internetske trgovine, pa i o sigurnosti kartičnog poslovanja za web trgovce i kupce. Ivan Mišković iz Webteha i Marko Jetrec iz ECS-a naglasili su važnost PCI DSS-a, globalnog sigurnosnog standarda sigurnosti kartičnog plaćanja.

ivan_miskovic_pcidss_fb
Ivan Mišković, Webteh (snimio Luka Travaš)

PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) je globalni standard kojim je regulirana kartična sigurnost prilikom internetskog plaćanja. Standard je nastao pod pokroviteljstvom kartičnih tvrtki MasterCard, Visa, Amex, Discover i JCB, a predstavnici ovih tvrtki osnovali su i PCI Security Standards Council – tijelo koje se bavi unaprjeđivanjem standarda.

Prije uvođenja ovog standarda nisu postojale nikakve minimalne sigurnosne mjere koje bi propisivale prijenos, obradu i pohranu kartičnih podataka. Po riječima Marka Jerteca (ECS), standard je dogovor čovječanstva.

Ako smo se dogovorili oko vremena, SI sustava i USB standarda, pa što ne bismo i oko kartičnog poslovanja? Uostalom, da nema standarda, imali bismo kaos.

Zašto uopće PCI DSS?

Prema podacima Nilson reporta (2015), tijekom 2014. godine na svakih 100 američkih dolara prometa internetske trgovine čak 5,65 centi bilo je lažno, odnosno, radilo se o prijevari. Isti izvještaj, uz Europsku centralnu banku i Verizon 2015, predviđa da će gubitci nastali kartičnim prijevarama do 2020. godine iznositi čak 35 milijuna američkih dolara godišnje, dok će web trgovci postati glavna meta cyber kriminalaca. Svakim danom pojavljuju se nove prijetnje, a zadatak IT-a je da sustave nadograđuje prema aktualnim ranjivostima. Kako tvrdi Ivan Mišković iz Webteha, apsurdno je da se tijekom 2015. godine dogodilo više od 100 napada na ranjivostima otkrivenim prije 9 godina.

Glavni ciljevi PCI DSS-a su zaštita potrošača i njihovih podataka, zatim zaštita trgovaca, njihovih podataka i ugleda te zaštita vlasništva banaka i kartičnih kuća, a konačni cilj je stjecanje povjerenja u sigurnu internetsku kupovinu. Naime, ako se trgovcu desi prijevara (fraud), a njegovo poslovanje nije usklađeno sa standardom, prijevara se automatski smatra krivnjom trgovca i slijede penali u iznosu od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća eura. Ako pak poslujete sukladno standardu, smatra se da ste poduzeli minimalne mjere sigurnosti i zaštitili kupca koliko je u vašoj moći, stoga se s vas skida dio odgovornosti za prijevaru.

Ipak, ne može se desiti da web trgovac nema baš nikakav utjecaj na sigurnost. Trgovčeva web stranica ima velik utjecaj na rizičnost transakcije. Implementiranjem standarda i različitih zaštitih mjera možete samo smanjiti rizik, ne možete ga u potpunosti otkloniti. Bez obzira na način prihvata i obrade kartičnih podataka mjere iz standarda povećavaju sigurnost transakcija.

pci_dss
Marko Jertec, ECS (snimio Luka Travaš)

PCI DSS obvezan i u Hrvatskoj

PCI DSS postao je obaveza temeljem zahtjeva financijskih institucija u Republici Hrvatskoj, a primjenjuje se na sve organizacije koje su u procesu kartičnih transakcija (merchants, payment gateways, issuers, acqurires, processors…). Zahtjevi su isti za male, srednje i velike organizacije, no načini dokazivanja usklađenosti se razlikuju (ovisno o tzv. nivou i tehnologiji prihvata). Usklađenost sa svim točkama standarda je obavezna, nije moguće biti djelomično usklađen (ili PASS ili FAIL).

Kako do usklađenosti?

PCI DSS standard trgovce raspoređuje u razrede prema broju transakcija po brendu kartice godišnje:

  • Razred 1: više od 6 milijuna transakcija
  • Razred 2: od 1 do 6 milijuna transakcija
  • Razred 3: od 20 tisuća do 1 milijuna transakcija
  • Razred 4: manje od 20 tisuća transakcija

99% trgovaca u Hrvatskoj spada u razred 2, 3 ili 4.

Također, standard trgovce dijeli u razrede rizičnosti prema tehnologiji prihvata kartica:

  • Nizak rizik – u niski nivo rizičnosti spadaju trgovci koji koriste redirect ili iFrame te su potpuno eksternalizirali proces plaćanja.
  • Srednji rizik – srednje rizični su trgovci koji koriste DirectPost i JavaScript, odnosno, svi trgovci koji imaju mogućnost manipulacije kartičnim tijekom.
  • Visoki rizik – najrizičnija skupina trgovaca su svi koji ne spadaju u gornje dvije skupine, trgovci koji pohranjuju brojeve kartica kod sebe koriste API i bilo što drugo.

I za kraj, nekoliko savjeta za trgovce:

Mišković (Webteh) i Jertec (ECS) savjetuju:

  • Ne pohranjujte podatke kojim vam nisu potrebni.
  • Ne pohranjujte kartične podatke osim ako to nije nužno. Nemojte to raditi samo zato jer se to nekada tako radilo.
  • Kriptirajte, maskirajte, tokenizirajte. Što više to bolje.
  • Budite dosljedni.
  • Koristite passworde, firewalle, nemojte imati otvorene portove, pazite na svoje poslužitelje.
  • I naravno, koristite PCI DSS standard za smanjivanje rizika.

Želite se sljedeći OMGcommerce 2017. pridružiti Ivanu, Marku i drugim uglednim predavačima? Ostavite nam email pa ćemo vam javiti sve detalje (a možda i popust!) 🙂 

[yikes-mailchimp form=”2″ submit=”Zainteresiran sam za sljedeći OMGcommerce!”]

grafika_nova

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Ekskluzivno

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Tvrtke i poslovanje

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...