Istraživanje o povjerenju građana u digitalnu ekonomiju

Bez iznenađenja: Hrvati vole internetsku kupovinu i bankarstvo, ali ne i javne servise

U kojoj mjeri Hrvati koriste usluge online plaćanja, koliko ih kupuje preko interneta te što ih pritom najviše brine, što zamjeraju domaćim web trgovcima, samo su neka od pitanja na koje je odgovor dalo istraživanje o povjerenju građana u digitalnu ekonomiju provedeno tijekom veljače ove godine. Rezultate istraživanja za Netokraciju je prokomentirao Ivo Špigel iz tvrtke Perpetuum Mobile koja je provela istraživanje u suradnji s agencijom Zrika i drugim partnerima.

Privatni i poslovni korisnici u Hrvatskoj prihvaćaju suvremene i digitalne tehnologije, ali još uvijek ne dovoljno, rekao je Ivo Špigel
Privatni i poslovni korisnici u Hrvatskoj prihvaćaju suvremene i digitalne tehnologije, ali još uvijek ne dovoljno, rekao je Ivo Špigel

Tijekom veljače 2016. godine, tvrtka Perpetuum Mobile s partnerima provela je istraživanje kako bi saznala stavove građana prema različitim aspektima života i rada u digitalnoj ekonomiji. U istraživanju je sudjelovalo više od 6500 osoba koje su dale odgovore na pitanja od korištenja internetskog bankarstva do online kupovine, a čiji su rezultati predstavljeni danas. Ivo Špigel iz tvrtke Perpetuum Mobile istaknuo je kako nije bilo većih iznenađenja te da su rezultati na razini očekivanih.

Prema istraživanju, 47 posto građana koristi usluge internetskog bankarstva, a njih 26 posto usluge mobilnog bankarstva. I jedan i drugi podatak ispod su europskog prosjeka, od 57 posto korisnika internetskog, odnosno 33 posto mobilnog bankarstva. Komentirajući ove brojke, Špigel ističe:

Hrvatska, nažalost, po relevantnim indikatorima, a prije svega po DESI indeksu, ne spada u razvijenije “digitalne ekonomije” što i ovi indikatori, odnosno rezultati, potvrđuju.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Istraživanje se također pozabavilo navikama građana kad je u pitanju online kupovina. Tako je 65 posto ispitanika reklo kako kupuje preko interneta, a od toga je njih 78 posto u proteklih godinu dana na ovaj način kupovalo pet ili više puta. Kad je riječ o tome što najčešće kupuju, odnosno plaćaju, na prvom su mjestu knjige, softver i tehnička oprema, zatim slijedi plaćanje računa, plaćanje usluga poput zrakoplovnih karata te ulaznica za različita kulturna događanja. Plaćanje na internetu najčešće se odvija putem kreditnih kartica (76 posto), slijedi PayPal (72 posto), internetsko bankarstvo (58 posto), zatim mobilno bankarstvo (24 posto), a zanimljivo je kako jedan posto građana koristi i Bitcoin. Na pitanje možemo li očekivati porast ovakve vrste plaćanja Špigel objašnjava:

Teško je proricati sudbinu Bitcoina. Nama je kao organizatorima bilo drago vidjeti da se, iako u malom postotku, ipak javio određeni broj korisnika koji ga koristi. Digitalne i virtualne valute će, očekujemo, s vremenom imati sve više korisnika kako u svijetu tako i u Hrvatskoj.

Većina građana ne koristi javne digitalne usluge

Prema istraživanju tek manji dio građana koristi javne digitalne usluge, njih 39 posto koristi uslugu e-Građani, isto toliko ih koristi uslugu e-Pošta, a 28 posto uslugu e-Račun. Komentirajući ove rezultate, Špigel ističe kako su u tom području napravljeni određeni pomaci, ali da je i dalje riječ o prvim koracima:

Postojeće usluge treba znatno unaprijediti u smislu funkcionalnosti, dizajna i korisničkog iskustva. Dodatno, osobito kada je riječ o uslugama središnje države i javne uprave, potrebna je njihova snažna promocija koje gotovo da i nema. Sve članice Europske unije imaju svog “digitalnog lidera” (digital champion) i to su u pravilu istaknuti poduzetnici ili druge javne osobe koje tu funkciju vrlo aktivno provode. I mi smo imali “digitalnog lidera” u mandatu prošle Vlade, no on je bio toliko samozatajan da to gotovo nitko nije znao ili primijetio. Što se aktualne Vlade tiče, vidimo da niti na razini ključnih, medijski eksponiranih osoba poput ministara ili šefova tajnih službi nema odluka tjednima ili mjesecima, pa se vjerojatno ne trebamo ni zanositi razmišljanjem o promociji digitalnih javnih usluga.

Briga za sigurnost

spigel_ekonomija_resize
Privatni sektor trebao bi biti puno aktivniji u promoviranju digitalnih usluga i digitalnog poslovanja (slika: Perpetuum Mobile Twitter)

Kad je riječ o povjerenju građana u banke, 18 posto ispitanih dalo je ocjenu odličan sigurnosti internetskog bankarstva, a njih 17 posto smatra da je istu ocjenu zaslužilo i mobilno bankarstvo. Sigurnost internetskog bankarstva ocjenom vrlo dobar ocijenilo je 44 posto građana, a njih 32 posto istu ocjenu dalo je mobilnom bankarstvu. Razlozi zbog kojih građani biraju online bankarstvo ne iznenađuju previše: 72 posto ispitanika je navelo dostupnost, a 20 posto ne želi čekati u redu u poslovnici.

Prema istraživanju, Hrvati su poprilično osviješteni kad je u pitanju sigurnost – 52 posto građana ne bi dopustilo da se prati njihovo kretanje u zamjenu za bolju ponudu ili promotivnu akciju, 75 posto ih koristi samo provjerene web stranice velikih prodavatelja, 68 posto ih ne pohranjuje nikakve osjetljive podatke na računalo, a 33 posto ih provjerava i sigurnosne certifikate stranica. Špigel objašnjava:

Hrvatske IT tvrtke, kako one specijalizirane za sigurnost, tako i one koje imaju šire kompetencije ali im je i sigurnost važna, posvećuju sigurnosti dosta pažnje. Ujedno, poslovni i tehnološki mediji poput, uostalom, i Netokracije, ističu i naglašavaju važnost brige o sigurnosti. Dodatno, i banke na svoj način educiraju građane o opasnostima i prijetnjama tako da se iz istraživanja vidi da su svi ovi zajednički napori urodili pozitivnim rezultatima.

Potrebno je veće zalaganje privatnog sektora

perpetuum istrazivanje

Kad je riječ o online kupnji, 45 posto ispitanika domaćim web trgovcima zamjera iste cijene kao i u klasičnoj trgovini, 42 posto visoku cijenu dostave, a 30 posto što nema dodatnih pogodnosti u odnosu na klasične trgovine. Pri tome su im najveći strahovi da neće biti zadovoljni onime što su naručili (38 posto), zatim se boje da neće dobiti što su naručili (28 posto), a njih 22 posto se brine da bi im netko mogao isprazniti bankovni račun. Na pitanje što priječi veći rast online trgovine u Hrvatskoj, Špigel odgovara:

S jedne strane inertnost samih trgovaca od kojih mnogi još ne razumiju da im je to ključ rasta, a s druge strane pak građana i poduzeća koji ne prihvaćaju dovoljno brzo napredne usluge.

Gledajući ukupne rezultate istraživanja, Špigel zaključuje kako privatni i poslovni korisnici u Hrvatskoj prihvaćaju suvremene i digitalne tehnologije, ali još uvijek ne dovoljno. Kao problem ističe prevelika očekivanja da država nekim svojim potezima unaprijedi okruženje i osigura iskorak prema digitalnoj ekonomiji, no napominje da to ne znači kako uloga države nije važna jer i na toj razini kaskamo i kasnimo. Dodaje kako bi privatne tvrtke, bile one male i velike, trebale biti puno ambicioznije i aktivnije u promoviranju digitalnih usluga i digitalnog poslovanja.

Naši poduzetnici prečesto misle da je “to za informatičare” ili “za IT tvrtke”. Nema sektora niti područja poslovanja, od proizvodnje automobila do poljoprivrede i svih drugih, koji ne doživljavaju radikalnu transformaciju pod utjecajem digitalne ekonomije. Trendovi su jasni i neizbježni – oni koji već sad ne razmišljaju o korjenitoj digitalizaciji svih aspekata svog poslovanja već sutra su osuđeni na zaostajanje za svojim naprednijim konkurentima, zvali se oni Uber, Airbnb ili nekako drugačije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.