Od nove godine dijeli nas nešto manje od dva dana, a pregleda 2014. u svim medijima i društvenim mrežama vam je već najvjerojatnije preko glave. Unatoč tome, udavit ćemo vas još nekolicinom, jer je hrvatska digitalna i tehnološka scena ove godine zaista zaslužila da je se javno pohvali - za male korake, velike skokove i ispravljanje starih pogrešaka.

Za početak želim staviti mali disclaimer: uspjeha na tehnološkoj i digitalnoj sceni ove godine ima mnogo više no što bi stalo u jedan tekst. Čak 4 hrvatske tvrtke našle su se na Deloitteovoj ljestvici najbržerastućih 50 u regiji, mnoge developerske agencije o kojima smo pisali, uključujući Five, Inchoo i Implementaciju snova, spadaju pod 500 najvećih hrvatskih IT izvoznika ove godine, a i digitalne agencije samo rastu.
No četiri su se stvari uvelike promijenile u odnosu na prošlu godinu, i njima želim dati prostora, jer je ispravljanje pogrešnih koraka i preokretanje negativnih trendova u pozitivne jedna od težih zadaća, koju je domaća tehnološka scena ove godine dobro odradila.
Hardver, pa to postoji!

Hardver je hot, hot, hot, a također je i područje za koje se pretpostavlja da će uskoro eksplodirati u svijetu startupa – konačno je jednostavnije napraviti prototipe, povezivost sa softverom je bolja, a platforme za grupno financiranje su tu da pogurnu pokoji gadget.
Dok je u susjednoj Sloveniji hardver već uobičajena pojava u svijetu startupa, na domaćoj startup sceni dugo smo imali nekolicinu pokaznih primjera – Rimac Automobile, Teddy the Guardian, Bellabeat i tu je popis stao.
U 2014. su se ipak promolili neki novi hardverski projekti, poput robotske kosilice Alamo, softversko-hardverskog Driver Copilota, ali i nekih drugih projekata koji su se predstavili na prvom Hardware.netupu (da, imali smo i hardverski meetup!).
Iako uistinu nije riječ o velikom broju projekata, možemo gledati čašu kao polupunu s potencijalom da se dopuni i istaknuti velik statistički pomak te držati fige da je to tek početak.
Daj dolar!

Ne tako davne 2013. mogli smo samo razjapljenih usta gledati kako Slovenci nižu uspješnice na Kickstarteru i Indiegogou. U međuvremenu smo naučili da nije problem u idejama, već pristupu, i da je crowdfunding kampanja ozbiljan projekt kojem se treba posvetiti i pomno isplanirati svaki korak.
Iako možda nismo došli do slovenskih pola milijuna eura, koliko su skupili ove godine na Kickstarteru, možemo se pohvaliti vrlo raznolikim i uspješnim kampanjama.
To su igra Red Solstice, pop-soul-funk-rock album Made of Questions, putopis 1000 Days of Summer, dobrotvorna kampanja za implementaciju sustava Serwantess slabopokretnim osobama. Korisnici Gradske knjižnice Rijeka kroz grupno su financiranje “pogurnuli” Bibliobus, prvi kapital na Indiegogou skupila je i mikropivovara Nova Runda, a Zagrebački inkubator poduzetništva na ovaj je način prikupio sredstva za seed investicije za predakceleracijski startup program.
Trebat će nam još vremena da dosegnemo uspjeh, recimo, slovenske kozje šalice, ali, hej, stvari idu nabolje! 🙂
Zaigrana ‘indie’ scena

Hrvatska gaming industrija zapošljava stotinjak ljudi – možda to naizgled nije malen broj, no dovoljno je baciti pogled preko granice na srpsku scenu gdje ih je nekoliko tisuća da bismo shvatili da je ovaj dio tehnološke scene kod nas još u povojima.
S jedne strane, to znači da developeri moraju mačetom, pogreškama i pokušajima sami sebi krčiti put i stvarati ekosustav za one koji se tek odlučuju upustiti u razvoj igara, no s one svjetlije i vječno optimističnije strane, možemo sa sigurnošću reći da ima mnogo potencijala i prostora za rast.
Imali smo priliku ove godine vidjeti kako se scena indie game developera širi, a pojavio se i velik broj zavisnih i nezavisnih naslova koji su osvojili publiku, Kickstarter ili barem nas u redakciji dok smo isprobavali demo verzije po službenoj dužnosti. 🙂

Hrvatski studio Gamepires već neko vrijeme žari i pali svojom trkaćom pucačinom GasGuzzlers, a ove su nas godine provezli i kroz centar Zagreba. Red Solstice osvojila je Kickstarter i igrače, mali medvjedić iz igre Bear With Me studija Indiefferent pokorio je gigantski Square Enix, s čijom će potporom sljedeće godine lansirati vlastitu crowdfunding kampanju, vepar Viktor je na Steam Greenlightu gdje ga možete podržati.
Apple Store i Google Play pune se manjim i većim domaćim uradcima, a na ovogodišnjem Rebootovom InfoGameru velik dio izložbenog prostora zauzimali su upravo indie developeri i studiji. Sljedeće godine, nadamo se, hrvatske uspješnice iz gaming industrije više nećemo gledati kao endemske vrste, ali ćemo se svakoj posebno i dalje veseliti i o njima pisati.
Startupi tako brzo odrastaju
Domaću i regionalnu startup scenu za Netokraciju pratim zadnjih godinu i pol – nije to dugačak period, no transformacija koja se u to vrijeme dogodila je fantastična. Još početkom ove godine prilikom pitcheva igrala sam mentalni bingo – netko će reći da nema konkurenciju, svi će odreda zarađivati oglašavanjem, bit će minimalno dvije turističke aplikacije i maksimalno jedan proizvod koji je više od “super” ideje. BINGO!

Pa ipak, stvari su se uskoro promijenile – pojavila su se nova lica, s dobrim idejama, ali i voljom da ih realiziraju, pitchevi su postali ozbiljniji, a projekti konkretniji. Startupi poput MadBarza ili u:Pluga započeli su kao kratka bilješka u nekom izvještaju, a narasli su do prvih ozbiljnih investicija.
Neka imena koja znamo otprije pokazala su da uspjeh kod njih nije samo prolazna faza – Repsly (bivši salespod) osigurao je 1,25 miljuna dolara vrlo pametnog novca za daljnji razvoj, agro investitori u novoj su rundi u Farmeron uložili 2,65 milijuna dolara, seed investicija u Bellabeat broji nekih 7 i pol milijuna dolara, a Rimac Automobili zatvorili su seriju A s 10 milijuna dolara ulaganja.

Sada konačno na startup konferencijama možemo prestati pričati kao nam treba “jedan dobar primjer” ili “hrvatski Skype” koji će potaknuti startup zajednicu – jer imamo pregršt dobrih primjera, u raznim fazama razvoja i rundama ulaganja, ali svima odreda vrijednima.
Nemojte se ipak sada umisliti, startupaši, u 2015. ćemo od vas očekivati još više, udijeliti koju packu, no u rezimeu ove godine, na vas iznimno ponosni, a ja se osobno duboko zahvaljujem što ste u pitchevima prestali bacati floskule. <3
https://www.youtube.com/watch?v=J-GVd_HLlps
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.