Krenulo je samopopisivanje stanovništva! Imate dva tjedna za proces od 20 minuta

Krenulo je samopopisivanje stanovništva! Imate dva tjedna za proces od 20 minuta

Popis stanovništva 2021. odvit će se u dvije faze, prvi je rezerviran za online samopopisivanje. Na 60-ak pitanja kroz nekoliko kategorija vodit će vas detaljne upute. Evo kako izgleda proces...

S današnjim danom počinje online samopopisivanje kojim će se olakšati dobro znani proces u okolnostima pandemije. Popisivanje koje se inače obavlja svakih 10 godina dugotrajan je proces koji može potrajati i nekoliko tjedana, a praksa jest da ovlašteni popisivači anketama uživo dođu do potrebnih informacija.

Novonastale okolnosti svijeta 2020. i 2021. godine dovele su do toga da se okrećemo digitalnim rješenjima pa tako i u ovom slučaju. Redizajnirani e-Građani bit će nova adresa za sve one koji imaju volje i interesa (i mogućnosti) spojiti se na sustav i sami sebe potpisati. Kako to izgleda? Pa, krenimo redom…

Samo jedan član kućanstva popisuje ostale članove, kućanstvo i stan

Popisivanje stanovništva u Hrvatskoj provest će se u dvije faze. Prva faza, u trajanju od dva tjedna, od 13. do 26. rujna bit će rezervirana za samopopisivanje. U drugoj fazi, od 27. rujna do 17. listopada, popisivanje će provoditi popisivači na terenu osobnim intervjuom sa stanovništvom. Uz pomoć prijenosnih računala popisat će sve popisne jedinice koje se nisu samostalno popisale.

U konačnici, cilj je da čitav popis završi u digitalnom obliku.

Što se tiče procesa samopopisivanja, osnovne informacije koje morate znati za početak jest da je jedinica popisa – jedno kućanstvo. Znači, ako se više članova u kućanstvu koristi sustavom e-Građani, samo jedan član kućanstva popisuje ostale članove, kućanstvo i stan.

Popisuju se fizičke osobe koje su državljani Hrvatske, strani državljani i osobe bez državljanstva koje imaju prebivalište u Hrvatskoj te osobe koje u referentnom trenutku imaju boravište u Hrvatskoj.

Kako smo rekli, za popisivanje morat ćete su registrirati na sustav e-Građana.

Danas već ispoliranijeg sučelja i jasnih oznaka gdje je “samopopisuje”, na platformi ćete se brzo snaći. Na početku ide uobičajena potvrda vjerodajnice, a potom i prihvaćanje uvjeta korištenja. Uz to, dobit ćete još nekoliko bitnih korisnih informacija pa svakako preporučujemo da obratite pozornost na njih na početku registracije (ali možete se na njih podsjetiti u izborniku i kasnije).

Jedna od najvažnijih za početak: u svakom trenutku se možete odjaviti i ponovo prijaviti te nastaviti ispunjavanje. Naravno, samo ako niste završno predali upitnik, onda je to za vas – to.

Uputa vam neće nedostajati

Popis će vas dalje provesti kroz 60-ak pitanja u nekoliko kategorija.

To su identifikacijski podaci s osnovnim informacijama o adresi stanovanja, zatim detaljniji podaci o kućanstvu i osobama unutar njega. Za svaku osobu potrebno je najprije unijeti sljedeće podatke: OIB, prezime, ime, spol i datum rođenja.

Treći korak tiče se podataka o samom stanu odnosno kući, tako da ćete tu naići na pitanja i o tome koliko WC-a imate te kakvu vrstu grijanja koristite. Četvrti korak tiče se konkretnih podataka o članovima kućanstva poput bračnog statusa, pripadnosti prema religiji, svjetonazoru…

Za svako od pitanja koje je možda nesvakidašnje ili koje može potaknuti nedoumice ovlašteni su se pobrinuli dodati kratke informacije. Tako možete saznati i više informacija što uključuje perad na pitanju “Ima li Vaše kućanstvo barem 1 grlo stoke”, ali i što točno znači biti “nešto po zanimanju”.

Za kraj, zapamtite – nije moguće predati upitnik u kojem postoje greške pri unosu tako da se ne morate mnogo brinuti oko toga je li vam što promaknulo – sustav će vam sam javiti. Ipak, saznajemo kako se tu i tamo stvore različite stranputice oko toga što sustav dopušta i propušta, a što ne. Ako zapne, imate besplatni telefon (0800 900 887) i mail: popis2021@dzs.hr

Sačuvajte kontrolnu šifru!

Nakon uspješnog ispunjavanja upitnika, zaključavanja i slanja, dobit ćete kontrolnu šifru koju treba zapisati, spremiti i čuvati do druge faze terenskog popisivanja kad ćete je predati popisivaču.

U provedbi popisa bit će angažirano oko 8000 popisivača, 1100 kontrolora, 170 instruktora i 45 koordinatora.

Planirate se samopopisati?

Unatoč nekim nelogičnostima, proces samopopisivanja je jednostavan i dobro vođen.

S tim na umu, važno je naglasiti da je u pitanju popis stanovništva. Tako da nemojte očekivati da ćete anketu poklikati odokativno kao što radite s nekom prosječnom anketom o ispitivanju tržišta kupaca kave ili odjeće. U pitanju je vrijedan proces prikupljanja podataka koji Državnom zavodu za statistiku i mnogim drugim institucijama pomaže povezati mnoge korisne uvide u različita demografska, obrazovna i ekonomska stanja u državi. Napravite kavu, sjednite s ukućanima i riješite to kako spada.

Prvi rezultati popisa bit će objavljeni najkasnije 60 dana od završetka popisivanja, a konačni rezultati bit će objavljeni prema programima publiciranja i kalendarima objavljivanja statističkih podataka Državnog zavoda za statistiku.

Sretno samopopisivanje!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Roberto Bilić

    Roberto Bilić

    16. 09. 2021. u 10:17 am Odgovori

    Odlično da su stavili mogućnost samopopisivanja. Eventualno su mogli staviti malo opširnija pitanja staviti, a za neka smatram da su nepotrebna (poput mjesto, država, općina… rođenja roditelja).

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?