Što se pričalo na Game Changeru, prvoj poslovnoj konferenciji o gamingu i metaversu?
Foto: Dino Ninković

Što se pričalo na Game Changeru, prvoj poslovnoj konferenciji o gamingu i metaversu?

Prvo izdanje Game Changera ostat će zapamćeno po mnogo toga, ali ponajviše jer je prvi put na ovim prostorima organiziran događaj koji je iz kuta gaminga pokrio teme vezane uz development, web 3, eCommerce, animaciju i digital dizajn, umjetnu inteligenciju, big data i cyber sigurnost.

Ne čudi stoga što je ova jedinstvena konferencija u jednom danu uspjela okupiti preko 80 govornika iz različitih područja digitalnog poslovanja, u 5 odvojenih programskih dvorana. Od njih, više od 750 posjetitelja imalo je priliku dobiti najnovije informacije o trendovima u industriji te inspiraciju za oblikovanje i usmjeravanje vlastite karijere i poslovanja.

Foto: Dino Ninković

Na tržištu već postoji par konferencija i festivala koji obrađuju sličnu tematiku, komentirao je Matija Vučković, glavni i odgovorni iza Game Changera, tu su i razne zajednice i udruge koje educiraju i podižu svijest o novim tehnologijama, dodaje, ali su oni svi posvećeni užem krugu profesionalaca i jednoj industriji.

Osobno dolazim iz potpuno druge industrije, no s velikim interesom za gaming industriju i svega što se oko nje događa, stoga sam nakon određenog razmišljanja došao do ideje da Game Changer približimo široj masi pojedinca, da nije elitistički skup te da ovoj važnoj tematici pristupimo iz drugog ugla i ugla biznisa.

Game Changer je poslovna konferencija koja na jedinstven način i multidisciplinarnim pristupom stavlja u fokus gaming kao poslovnu priliku i transformacijsku potrebu. Nešto što zanima veliki krug ljudi s kojima imam doticaj.

Stoga smo povezali vrhunske stručnjake iz raznih industrija uz koje podižemo svijest i približavamo ovu važnu tematiku kod svakog pojedinca koji želi zakoračiti u svijet gaminga, od studenata, IT profesionalaca, poslovnih zajednica, umjetnika, gaming entuzijasta do pojedinaca koji planiraju sudjelovati u dinamičnom procesu transformacije prema gaming, web3 budućnosti i metaverse svijetu.

To nam je glavni cilj; gaming približiti svima na razini da je jasan i dostižan.

Jesu li u tome uspjeli procijenite sami. Evo o čemu se pričalo…

Je li gaming sljedeća velika stvar?

Prezentacijom analize i trendova Andrej Knez CMA iz Bloomberg Adria otvorio je samu konferenciju, a jedna od najbitnijih brojki koje je predstavio bila je upravo ona o vrijednosti gaming industrije za koju projekcije idu da će u 2025. iznositi 211 milijardi USD. U istoj se dvorani nastavio set panela.

Foto: Dino Ninković

O tome je li eSportu mjesto na Olimpijskim igrama pričali su Zlatko Mateša, Damir Martin, Enis Papić, Nenad Hadžihajdić, a vodila ga je Sanda Mamić. Tema se ispostavila izrazito slojevitom i dubokom uz zaključak da je samo pitanje vremena kada će se dogoditi takav oblik sjedinjavanja.

O prihodima i mogućnostima plaćanja u svijetu gaminga, pričali su Aleksandar Gavrilović, Nikola Jordanovski, Antun Lucić i Filip Šaravanja. Diskutiralo se i o viziji razvoja edukacije za nove generacije. Potrebe i mogućnosti koje u učenju i razvoju donosi AR i VR već su tu, no sam put razvoja i implementacije ovisi više o poslovnom sektoru koji će zbog tržišnih potreba neposredno ovaj razvoj potaknuti, nego će to učiniti neki kurikulum, zaključili su na panelu Ida Pandur, Martin Žagar s RIT-a te ravnatelj MIOC-a Nikola Dmitrović.

Vlaho Hrdalo, predsjednik hrvatske krovne udruge za blockchain i kriptovalute – UBIK, vodio je panel u kojem je i sudjelovao, a to na temu Gaming coins – dio kripto savršene oluje ili novac budućnosti.

Gamerima bliska bila je i tema o gaming streamingu, dok je završno predavanje u ovoj dvorani bilo ono Sashe Sekovaneca, direktora B2B iz Rimac Technologyja i Nikole Pavešića, voditelja Infobip Startup Tribea, koji su iznijeli iskustva i dali savijete na temu kako od startupa doći do vrijednosti veće od 1 milijarde USD, no dotaknuli su se i bitnog psihološkog aspekta u ovoj priči te dali osobni pečat iskustvima koja su sami prošli.

Foto: Dino Ninković

Metaverse, svijet koji otvara pitanja od ecommercea do cyber sigurnosti

Dvorana 5 kina Cinestar u sklopu Z centra bila je predodređena za teme koje su se doticale blockchaina i kako on mijenja gaming industriju, 5G-a, NFT-a, velikih podataka i umjetne inteligencije, a diskutiralo se i o sljedećoj razini metaversa. Dvorana 2 bila je mjesto predstavljanja the best of gadgeta i uređaja, trendova, preporuka i premijera.

Ecommerce kao nova ekonomska snaga imao je zasebnu dvoranu koju je moderirao Dino Oreški, a otvorili su ih Marcel Majsen, Ivan Dovhanj i Mislav Combaj s diskusijom na temu Gdje su vrata digitalne trgovine.

Pričalo se o AR i VR, virtualnoj robi i emotivnoj povezanosti kao i velikom sjedinjavanju mode i gaminga te kako to funkcionira u praksi. Dinamični su bili i paneli o coworking ekosustavu i konceptu inkubatora i drugih poduzetničkih HUB-ova.

Bitne teme za organizatore bile su i sama sigurnost u gamingu, na svim razinama i u cijeloj infrastrukturi koja prati ovo područje. Zato je dvorana 3 bila pozornica za teme u kojima su bitne stvari izrekle osobe poput Tomislava Ramljaka, voditelja Centra za nestalu i zlostavljanju djecu. Svoja iskustva, statistike i glavne izazove iznijeli su i Dario Marčac, poznati Tik Toker i edukator na tom polju s timom influencera.

A posjetitelje je posebno zanimao i panel Cyber sigurnost 3.0., o glavnim trendovima sigurnosti gdje su nastupali Dražen Lučić iz HGK, Mario Weber i Tomislav Vuk. O kamerama kao web ili špijunskom alatu no i probijanju zaštitnih sigurnosnih barijera diskusiju su vodili Alen Delić i Jagor Čakmak. Ove panele moderirao je Tomislav Pancirov.

Poslastica za navijače hrvatske reprezentacije bio je i prijenos utakmice na velikom ekranu čime se završila sama ovogodišnja konferencija.

Foto: Dino Ninković

Na službenim stranicama Game Changera početkom 2023. izaći će i blueprint s prve konferencije jer se i sam program za 2023. godinu intenzivno priprema. Iz organizacije najavljuju kako ih tijekom godine očekuje još jedna Game Changer premijera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.