Fonoa: Davor Tremac, Ivan Ivanković i Filip Sturman osigurali 20,5 milijuna dolara
Lucia Meler Los Meles

Nekad su vodili hrvatski Uber, a sad su osigurali 20,5 milijuna dolara da tvrtkama olakšaju plaćanje poreza

Davor Tremac, Filip Sturman i Ivan Ivanković zajedno su vodili hrvatski Uber, da bi nekoliko godina kasnije razvili rješenje koje tvrtkama poput Ubera olakšava plaćanje poreza širom svijeta.

Iako inkorporirani u Dublinu, Fonoa trojice bivših zaposlenika Ubera u Hrvatskoj rješava problem koji su otkrili u Hrvatskoj – plaćanje poreza! Za razliku od drugih koji su morali prihvatiti nekonzistentnost hrvatskog poreznog sustava kako bi poslovali na ovom tržištu, Davor Tremac, Filip Sturman i Ivan Ivanković odlučili su se ići korak dalje i pokrenuti startup.

Fonoa je skup API-jeva za lakšu automatizaciju plaćanja poreza na tržištima širom svijeta pa tako i Hrvatske, a u koji su Omers Ventures, Index Ventures, FJ Labs i Moving Capital uložili 20.5 milijuna dolara, nakon što je Index Ventures u studenom prošle godine potiho, bez najave, uložio inicijalnih 4.5 milijuna dolara. Tremac ističe da im fundraising nije bio izazov:

Naše shvaćanje problema, track record i povjerenje naših kupaca dovelo nas je do izuzetno velike potražnje za našim proizvodima kao i za financiranjem od strane VC fondova. U svakoj rundi imali smo nekoliko puta veću potražnju za financiranjem od alokacije koju smo bili namijenili za investitore.

Među individualnim investitorima u ovoj rundi su i iskusni financijski voditelji iz Silicijske doline, poput bivšeg CFO-a Opendoora i Ubera Gautama Gupte te Prabira Adarkara kao CFO-a DoorDasha koji je nedavno akvizirao Wolt.

Od vođenja Ubera do rješenja za Uber, Bolt, Lime…

Podsjetimo: Uber je u 2015. na Netokracijinoj konferenciji OMGcommerce najavio da dolazi u Hrvatsku što je i učinio u listopadu iste godine. Prvi direktor Ubera u Hrvatskoj, koji se borio među ostalim i s poreznim izazovima poslovanja takve platforme, bio je upravo Davor Tremac, koji je kasnije preuzeo vođenje Ubera u cijeloj jugoistočnoj Europi.

Filip Sturman koji je sad voditelj razvoja proizvoda u Fonoi počeo je kao voditelj marketinga Ubera u Hrvatskoj, a kasnije Uber Eatsa za južnu Europu.

Poduzetnik ranije poznat startup zajednici

Treći član osnivačkog tima i COO Fonoe, Ivan Ivanković, čitateljima Netokracije bit će poznat kao osnivač više startupa te dugogodišnji aktivan član startup zajednice.

Od Squeea koji je svojevremeno bio jedan od najranijih hrvatskih startupa koji su uopće uspjeli osigurati seed kapital od skromnih 25 tisuća eura do Restoranka kao domaćeg OpenTablea. Poznata je to priča s obzirom na to da su primjerice i osnivači digitalne agencije FIVE prije Shoutema i rasta agencije eksperimentirali s kopijama Flickra i Myspacea, Ptičicom i Trosjedom.

Pogodite tko je iz Ubera! Lucia Meler Los Meles

Osim trojice osnivača, Fonoin tim, ali i podupiratelji vrve od bivših Uberovaca. SVP Product Innovation & Tax im je Rob van der Woude koji je bio voditelj za porezna usklađivanja Ubera u preko 40 zemalja Europe i Bliskog istoka, dok je trenutni customer success tim bio zadužen za isto to područje u Uberu za Njemačku, Austriju i Švicarsku (DACH) te istočnu Europu.

Podržavaju preko 100 tržišta kao potpuno distribuirani tim

Osim Hrvatske, Fonoa podržava preko 100 drugih tržišta i nadaju se zahvaljujući novom kapitalu do kraja godine ih podržavati preko 140!

Njihov API omogućava tvrtkama shvatiti koje poreze trebaju (i koliko) plaćati u kojoj zemlji, a klijenti su im prvenstveno tehnološke platforme u području prijevoza (Uber i Bolt), dostave hrane (Uber Eats), SaaS aplikacije i internetske trgovine poput mnogih stranih koje dolaze na hrvatsko tržište.

Iz Fonoe nisu htjeli otkriti kako su u samo dvije godine došli do tako značajnih klijenata poput Zooma i Limea, ističući samo kako im je značajno pomoglo dosadašnje shvaćanje problema iz dana u Uberu:

Naše kao i iskustvo našeg internog poreznog tima, u vođenju, gradnji i rastu danas najveće platforme za dijeljenje prijevoza omogućilo nam je da izradimo proizvode za globalno najveće marketplaceove.

Zbog tog iskustva imali smo uvid u stvarne potrebe za modernim rješenjima za kompanije koje posluju u desecima zemalja i rade desetke milijuna transakcija mjesečno. Do sada nisu imali jednostavna API rješenja koja bi im omogućila automatizaciju poreza, provjeru poreznih brojeva, determinaciju poreznih stopa u realnom vremenu s relativno niskim troškovima integracije, stabilnosti i protočnošću podataka/ transakcija.

Kako naglašava Ivanković, Fonoin tim je potpuno distribuiran i radi na daljinu iz 14 različitih zemalja, a tek manji dio tima je u Hrvatskoj. Dapače, pandemija je pomogla Fonoi u rastu, jer je – kako je poznato, ubrzala digitalizaciju poslovanja koja uključuje i širenje na nova tržišta – i nove poreze. Tremac dodaje:

Naši zaposlenici sami biraju od kuda će raditi, gdjegod imaju pristup internetu :). Mi im šaljemo računalnu opremu i radni stol, stolac po izboru. Osim toga, svi imaju pristup coworking uredima bilo gdje u svijetu.

Svi zaposlenici od prvog dana sudjeluju u ESOP programu, organiziramo zajedničko okupljanje nekoliko puta godišnje na atraktivnim lokacijama. Obzirom da smo svi remote, ulažemo puno u zajedničke aktivnosti te općenito organiziramo rad tako da svaka osoba u Fonoi ima veliku odgovornost i slobodu od prvog dana.

Ivanković otkriva kako s novom investicijom planiraju zaposliti još barem 60 članova tima, a trenutni procesuiraju preko 300 milijuna poreznih transakcija godišnje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mile Krivokuca

    Mile Krivokuca

    24. 11. 2021. u 6:01 pm Odgovori

    Nista oni nisu pomogli nikome osim sami sebi. I dalje njihovi partneri(vozaci) placaju porez koji bi oni trebali placati ali ne placaju zato sto firme poput ubera i bolta nisu registrirani u RH te zbog toga sav teret poreza prelazi na vozace koji nazalost moraju ulaziti u sivu(crnu) zonu poslovanja da bi mogli opstati na ovome trzistu..

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.