
Koje su prednosti i mane ‘lean’ pristupa? Provjerite na primjeru hrvatskog startupa Restoranko
'Lean' pristup jedna je od glavnih sintagmi u svijetu startupa, a neki postulati spominju se i kao 'design thinking' ili samo logični odabiri. No kako njegova primjena izgleda van predavaonica i teorije, provjerili smo na primjeru Restoranka, domaćeg sustava koji vam pomaže da pronađete pravi restoran za ručak ili večeru.

Riječ je o web platformi na koju korisnici mogu doći na i pronaći restoran koji im se sviđa, pretražujući po lokaciji, ključnim riječima ili vrsti hrane te pritom usporediti ponudu u restoranima ili rezervirati svoje mjesto. Na taj način ne moraju više tražiti broj telefona, email ili nekakav drugi kontakt restorana, već svoju željenu destinaciju mogu kontaktirati jednostavno, preko interneta, objašnjava njegov osnivač Ivan Ivanković.
S druge strane, sustav restoranima omogućava da gostima ponude nešto više:
Restoranima omogućavamo da saznaju puno više o svojim gostima nego što su to do sada znali. Kada gost jednom rezervira svoj stol preko Restoranka, proslijedit ćemo rezervaciju te kontakte korisnika. Konobari u restoranu imat će mogućnost staviti napomenu pored svake rezervacije, pa kada drugi put dođe u restoran, mogu ga pozdraviti imenom i reći “Dobro nam došli gospodine Ivanković. Sjećam se da ste prošli puta pili crno vino, danas vam možemo nešto jako dobro preporučiti” ili “Kako ste naš redovit gost, a znamo koliko volite čokoladu, večeras smo vam spremili posebni čokoladni desert”.
Gosti se na taj način osjećaju posebno u tome restoranu, objašnjava, te će mu se rado vraćati. Ako konobari ne prate takve stvari, sustav automatski javlja restoranima da je gost već nekoliko puta dolazio u njihov ugostiteljski objekt.
Iza ovog sustava, osim Ivana, stoji i kreativna agencija COBE, s kojom imaju partnerski odnos, Luka Pavličić, koji se bavi društvenim medijima, a ponekad uskoči i Iva Ivanković, koja pomaže s pisanjem tekstova i sličnim poslovima.
Kada sam krenuo s projektom, otprilike sam znao koje su nam vještine potrebne kako bismo stavili ovaj projekt na stabilne noge. Svi smo se znali od prije kroz prijateljske veze ili kroz druge projekte koje smo radili, tako da smo se vrlo brzo organizirali i dogovorili oko suradnje. Sada trenutno razgovaramo s osobama s kojima ćemo surađivati na promociji Restoranka, tako da tu očekujte svakakva iznenađenja.
Prvi korak: Ispipavanje terena

No tim nije na početku bio tako velik – štoviše, Ivan je Restoranka započeo sam, i to vrlo na vrlo lean način, provjerivši prvo postoji li uopće zanimanje za takvo što u Hrvatskoj, što je korak koji novopečeni startupaši često preskoče:
Prvih šest mjeseci mi se ta ideja vrtjela po glavi i nisam ništa poduzimao po tom pitanju. Onda sam jednoga dana odlučio testirati kako bi je prihvatili vlasnici restorana, ali i korisnici. Kako sam u početku bio sam u tome, bez nekakvih posebnih znanja u kodiranju, odlučio sam proći nekoliko tutorijala na Codecademyju (html, css…) i uz to napraviti najjednostavniju verziju Restoranka koju sam mogao, odnosno znao napraviti. S njom sam obišao dvadesetak restorana kako bih ih pitao bi li nešto takvo uopće koristili.
Restoranko je kao ideja začet prije godinu i pol, a prototip je stvoren u dva tjedna kako bi se vlasnicima restorana moglo na vizualan način objasniti projekt. Sustav kakav vidite danas u razvoju je četiri mjeseca, a lansiran je krajem prošle godine.
‘Lean’ projekt dobit će (opravdanu) kritiku
U Restorankov portfelj polagano ulaze novi restorani, a u kojem će se smjeru sam sustav razvijati ovisi najviše o korisnicima:
Što se tiče daljnjeg razvoja restoranka, pred nama jest sada ugovaranje restorana, te možda najvažnije – validacija projekta od strane korisnika. Želimo vidjeti što oni misle o Restoranku, što oni žele vidjeti na Restoranku itd.
Dosadašnji feedback bio je vrlo pozitivan – ciljanoj publici se Restoranko jako sviđa jer su vidjeli nešto slično kada su bili u inozemstvu, tvrdi Ivan, i znaju kako bi to trebalo u konačnici izgledati. Early adopteri su zasad sugerirali ispravljanje pojedinih dječjih bolesti kao što su bugovi, te slali restorane koje žele vidjeti na sustavu, što je još bitnije.

Lean pristup, objašnjava Ivan, nije bi izbor, već nužnost:
Imali smo želju napraviti ovaj projekt, ali smo imali vrlo ograničene resurse. Odustajanje nije bila opcija, tako da smo razvijali Restoranko u malim, ali sigurnim koracima. Kada god bi jedan dio završili, bilo to s poslovne ili s tehničke strane, odmah bismo to testirali na korisnicima, restoranima itd. Da smo čekali s puštanjem Restoranka live dok ne završimo razvoj i dok ne budemo u potpunosti zadovoljni, trebalo bi nam puno više vremena.
Na ovaj način tim odmah vidi što korisnici žele, a što ne, pa se u neke avanture niti ne upuštaju i tako štede vrijeme koje bi se inače utrošilo u nepotrebne mogućnosti sustava.
No ovakav razvoj ima i svoje mane, priznaje Ivan: nedostatak ovoga pristupa jest što ste pomalo nesigurni kada lansirate jer znate da ne šaljete gotov proizvod u svijet. Morate biti svjesni toga da ćete se susresti s opravdanom kritikom, a na vama jest što ćete dalje učiniti.
Bez straha od velike konkurencije
Vjerojatno ste već na početku teksta u sebi promrmljali kako Restoranko nije ni prvi ni zadnji ovakav sustav – na globalnom tržištu mnogo je većih i uhodanijih, no Ivan smatra kako ima mjesta za sve. Online tržište hrane, bilo to dostava iz cateringa, pretplata na različite boxove ili rezervacije restorana vrlo su hot zadnjih godina, a predviđa da će se taj trend i dalje nastaviti.
Domaće tržište je dobar temelj za izgradnju sustava:
Većim igračima je za sada ovo tržište vrlo malo i fragmentirano. Tu do izražaja dolazimo mi koji možemo vrlo brzo i efikasno djelovati. Mi ne trebamo potrošiti nebrojene sate da bismo nešto testirali ili da bismo shvatili da nešto ne funkcionira. Jednom kada budemo veliki I jaki, vjerujemo kako ćemo mi biti ti koji će se širiti po regiji.
Iako je još u razvoju, Restoranko je aktivan kao web stranica, a ako se pokaže interes, pretvorit će se i u mobilne aplikacije. Možete ga početi koristiti, a time i pomoći u njegovom razvoju, šaljući povratne informacije o sustavu kakav biste željeli.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miro
14. 01. 2015. u 4:36 pm
Mi smo raj za ‘me too’ projekte. Nadam se da naručivanje hrane neće dostići visine kuponske prodaje od 50 sajtova iste tematike.