Kada je objavljeno da Uber dolazi u Hrvatsku - točnije, na konferenciju OMGcommerce - vijest je poprilično odjeknula u medijima. U tri dana prenijeta je osamstotinjak puta, u inačicama s više ili manje senzacionalizma u naslovima, a nešto preciznije informacije o planovima tvrtke saznali smo danas, na panelu same konferencije na kojoj je sudjelovao Rob Khazzam, zadužen za međunarodno širenje poslovanja ove tvrtke.

U fokusu u regiji trenutačno su Rumunjska, Mađarska i Češka, a u svakoj državi Uber nudi poseban proizvod, napomenuo je Rob. Zajednički je nazivnik na svim tržištima tehnologija – aplikacija preko koje se može naručiti prijevoz.
Uber nije transportna, već tehnološka tvrtka, istaknuo je:
Mi nemamo vozače ni vozila, već radimo platformu za naručivanje vozila, digitalno tržište na kojem se povezuju oni koji traže prijevoz i oni koji ga nude.
Pitanje koje se često postavlja je sigurnost servisa u kojemu svatko može postati vozač – kako bi se ona osigurala, koriste tehnologiju i zdrav razum, napominje Rob. Svaki vozač prolazi proces provjere, kao i razgovor licem u lice s nekim od predstavnika Ubera. A tu su i ocjene korisnika – na temelju njih vozači dobivaju povratne informacije kako bi poboljšali svoju uslugu.
Što se tiče same motivacije da se prime volana u svoje slobodno vrijeme, Rob napominje da glavni motivator nije novac:
Zarada vozača je vrlo kompetitivna, no mislim da je fleksibilnost ta koja najviše motivira vozače. Vozite u svom autu, ne morate ga prebojiti, obući odijelo, a vozite kada god želite ili možete.
Lansiranje na nova tržišta

Kada kreću na nova tržišta, riječ je o vrlo lokaliziranom procesu, napominje Rob,
Iako je brendiranje i proces prijave isti, sam proizvod je vrlo različit, ovisno o državi. Kvaliteta vozila, usluge, zakonske regulative i očekivanja korisnika – sve to utječe na konačan proizvod. Krenuli smo s gradskim limuzinama, no s vremenom smo shvatili da ljude zanimaju i druge, pristupačnije opcije koje će ih odvesti od mjesta A do mjesta B.
Razvoj tehnologije na kojoj se tvrtka temelji odvija se u San Franciscu, no sve ostalo je lokalno – marketing, operativa vezana uz tržište.
Kada krećemo na novo tržište selimo se ondje na neko vrijeme, kako bismo sami mogli regrutirati, jer je tim koji stvorimo lokalni temelj te usluge. Ako lokalnom timu date tehnologiju i know-how, bolje će to implementirati na svoje vlastito tržište nego što bismo mi to mogli.
Širenje po Europi započeli su 2012. godine, a i dalje postoje neki problemi – primjerice, nedostatak zakonske regulacije dijeljenja vožnje. Pa ipak, ista je situacija na početku bila i u SAD-u, napomenuo je Rob, a sada je sve zakonski regulirano, pa tako vjeruje da će se isto dogoditi i diljem Europske unije.
Kada Uber dolazi u Hrvatsku?

Na kraju svega, pitanje koje svi postavljaju je – kada Uber dolazi u Hrvatsku?
Uskoro, kaže Rob, no točnog datuma nema.
Zasad imaju mnogo posla u zemljama središnje i istočne Europe gdje je već pokrenut proces lansiranja usluge, no i okolna tržišta drže na oku te se i na njih planiraju širiti. Riječ je o prilično organskom procesu, kaže Rob:
Tržište obično odabere nas prije nego mi odaberemo tržište.
Prije samog lansiranja bitno je naći dobar lokalni tim koji to može podržati, objašnjava Rob, a to je prvi korak koji je nužan kako bi se usluga mogla uspješno lansirati i implementirati.
Sve u svemu, cijela bura koja se digla oko Uberovog dolaska u Hrvatsku može se smiriti, barem nakratko, no bila je ovo i dobra vježba kako bi tržište bilo spremno kada tvrtka odluči lansirati svoju uslugu ovdje. Kada bude određen točan datum, to ćete prvo saznati na Netokraciji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivica
04. 05. 2015. u 7:33 pm
Kaj nije dosta pisanja o tom Uberu. Ko da dijele kolače besplatno
Dragomir jadek
09. 07. 2015. u 7:03 am
Gdje mogu poslati zivotopis