Uber u Hrvatsku dolazi uskoro - no točnog datuma nema

Točan datum nemamo, ali potvrdu imamo: Uber uskoro dolazi u Hrvatsku

Kada je objavljeno da Uber dolazi u Hrvatsku - točnije, na konferenciju OMGcommerce - vijest je poprilično odjeknula u medijima. U tri dana prenijeta je osamstotinjak puta, u inačicama s više ili manje senzacionalizma u naslovima, a nešto preciznije informacije o planovima tvrtke saznali smo danas, na panelu same konferencije na kojoj je sudjelovao Rob Khazzam, zadužen za međunarodno širenje poslovanja ove tvrtke.

Uber na novom tržištu prvo traži tim koji će uslugu moći lansirati, objasnio je Rob (slike: Luka Travaš)
Uber na novom tržištu prvo traži tim koji će uslugu moći lansirati, objasnio je Uberov Rob Khazzam (slike: Luka Travaš)

U fokusu u regiji trenutačno su Rumunjska, Mađarska i Češka, a u svakoj državi Uber nudi poseban proizvod, napomenuo je Rob. Zajednički je nazivnik na svim tržištima tehnologija – aplikacija preko koje se može naručiti prijevoz.

Uber nije transportna, već tehnološka tvrtka, istaknuo je:

Mi nemamo vozače ni vozila, već radimo platformu za naručivanje vozila, digitalno tržište na kojem se povezuju oni koji traže prijevoz i oni koji ga nude. 

Pitanje koje se često postavlja je sigurnost servisa u kojemu svatko može postati vozač – kako bi se ona osigurala, koriste tehnologiju i zdrav razum, napominje Rob. Svaki vozač prolazi proces provjere, kao i razgovor licem u lice s nekim od predstavnika Ubera. A tu su i ocjene korisnika – na temelju njih vozači dobivaju povratne informacije kako bi poboljšali svoju uslugu.

Što se tiče same motivacije da se prime volana u svoje slobodno vrijeme, Rob napominje da glavni motivator nije novac:

Zarada vozača je vrlo kompetitivna, no mislim da je fleksibilnost ta koja najviše motivira vozače. Vozite u svom autu, ne morate ga prebojiti, obući odijelo, a vozite kada god želite ili možete.

Lansiranje na nova tržišta

Uber na novom tržištu prvo traži tim koji će uslugu moći lansirati, objasnio je Rob.
Uber se kao proizvod razlikuje od države do države.

Kada kreću na nova tržišta, riječ je o vrlo lokaliziranom procesu, napominje Rob,

Iako je brendiranje i proces prijave isti, sam proizvod je vrlo različit, ovisno o državi. Kvaliteta vozila, usluge, zakonske regulative i očekivanja korisnika – sve to utječe na konačan proizvod. Krenuli smo s gradskim limuzinama, no s vremenom smo shvatili da ljude zanimaju i druge, pristupačnije opcije koje će ih odvesti od mjesta A do mjesta B.

Razvoj tehnologije na kojoj se tvrtka temelji odvija se u San Franciscu, no sve ostalo je lokalno – marketing, operativa vezana uz tržište.

Kada krećemo na novo tržište selimo se ondje na neko vrijeme, kako bismo sami mogli regrutirati, jer je tim koji stvorimo lokalni temelj te usluge. Ako lokalnom timu date tehnologiju i know-how, bolje će to implementirati na svoje vlastito tržište nego što bismo mi to mogli.

Širenje po Europi započeli su 2012. godine, a i dalje postoje neki problemi – primjerice, nedostatak zakonske regulacije dijeljenja vožnje. Pa ipak, ista je situacija na početku bila i u SAD-u, napomenuo je Rob, a sada je sve zakonski regulirano, pa tako vjeruje da će se isto dogoditi i diljem Europske unije.

Kada Uber dolazi u Hrvatsku?

Hrvatski taksisti mogu odahnuti - nakratko.
Hrvatski taksisti mogu odahnuti – barem za sada.

Na kraju svega, pitanje koje svi postavljaju je – kada Uber dolazi u Hrvatsku?

Uskoro, kaže Rob, no točnog datuma nema.

Zasad imaju mnogo posla u zemljama središnje i istočne Europe gdje je već pokrenut proces lansiranja usluge, no i okolna tržišta drže na oku te se i na njih planiraju širiti. Riječ je o prilično organskom procesu, kaže Rob:

Tržište obično odabere nas prije nego mi odaberemo tržište.

Prije samog lansiranja bitno je naći dobar lokalni tim koji to može podržati, objašnjava Rob, a to je prvi korak koji je nužan kako bi se usluga mogla uspješno lansirati i implementirati. 

Sve u svemu, cijela bura koja se digla oko Uberovog dolaska u Hrvatsku može se smiriti, barem nakratko, no bila je ovo i dobra vježba kako bi tržište bilo spremno kada tvrtka odluči lansirati svoju uslugu ovdje. Kada bude određen točan datum, to ćete prvo saznati na Netokraciji.

omg2015partneri

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Programiranje

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.