Češki, njemački, slovački, rumunjski... sve više stranih webshopova bori se za hrvatsko tržište

Češki, njemački, slovački, rumunjski… sve više stranih webshopova bori se za hrvatsko tržište

Eksplozija ulaganja u ecommerce navela je mnoge europske i regionalne web trgovine da se konačno posvete hrvatskom tržištu kroz stranice i marketinške kampanje na hrvatskom jeziku. Odlična vijest za kupce, ali za domaće trgovce i ne baš, kako se nositi s konkurencijom?

Hrvatski webshopovi ove blagdanske sezone kupovanja – koju je neslužbeno otvorio Dan samaca 11. studenog, a službeno je zatvara Crni petak 26. studenog, očekuje najoštrija konkurencija dosad.

Iako internetska trgovina, naravno, nema granica – za kupce su se i dosad jednako borili s webshopovima sa svih strana svijeta – većina domaćih web kupaca je ipak nešto sklonija domaćim trgovinama. Prema anketi udruge eCommerce Hrvatska više od 50% kupaca radije kupuje na domaćim webshopovima, nego na stranima.

Sve više europskih trgovaca nudi lokalizirano iskustvo

Kao razlog uglavnom navode nepovjerenje prema online trgovinama u kojima još nisu kupovali, a domaći se web trgovci posebno preferiraju kod artikala koji su podložni servisu, poput tehničke robe ili zahtjevaju povrat, poput odjeće i cipela. Ne čudi stoga što je, u godini eksplozije ecommercea, sve više međunarodnih webshopova uložilo u lokalizaciju svojih trgovina na hrvatski jezik i pojačanu promociju na našem tržištu.

Ne lansiraju tvrtke stranice prevedene na jezik i prilagođene svakom pojedinom tržištu bez veze – lokalizirana web stranica i podrška korisnicima uz poguranac lokalne marketinške kampanje uvijek donesu značajan broj novih kupaca (a koji su onda potaknuti na daljnje kupnje različitim komunikacijskim kanalima).

Zato smo se u zadnje vrijeme nagledali naslova poput “Još jedna europska platforma za online kupovinu stigla je u Hrvatsku”.

I regionalna konkurencija bori se za dio hrvatskog ecommerce kolača

Tako smo napokon dočekali da kod nas počne dostavljati njemački Zalando (koji je, inače, po prometu i broju zaposlenika veći i od općeprisutnog Asosa, a u Hrvatskoj je bio gotovo nepoznat). Kroz suradnju s Hrvatskom poštom postala nam je dostupnija ogromna ponuda njemačkog Amazona, a tu je i neizbježni About You.

Za svoj dio hrvatskog ecommerce kolača sve jače se bori i konkurencija iz okruženja, odnosno istočnoeuropskih zemalja, koje su u zadnjih nekoliko godina postale pravi Eldorado internetske trgovine. Uz otprije prisutnog češkog Notina koji prodaje kozmetiku i rumunjskog Vivrea, koji prodaje namještaj i ukrase za dom, odnedavno su nam na hrvatskom jeziku dostupni i poljski Answear, češki Ecipele, Astratex (donje rublje), Bonami (ukrasi za dom), slovački Factcool (odjeća), pa agregatori ponude webshopova, češki Favi i Glami

U regiji se Češka nametnula kao lider ecommercea, s najviše internetskih trgovina po stanovniku, a jedna po jedna, tamošnje internetske trgovine šire se na regiju, uključujući i Hrvatsku. Zašto je baš Češka lider, pitam Marcela Majsana, predsjednika udruge eCommerce Hrvatska i dobrog poznavatelja regionalnih ecommerce prilika, a on odgovara vrlo jednostavno:

Ecommerce je, u odnosu na Hrvatsku, u Češkoj jači jer imaju tri put više platežno sposobnih stanovnika, ali i puno dužu kulturu online kupovine. To, doduše, znači da mi imamo puno veći prostor za rast.

Podebljajte marketinške budžete i ne natječite se samo popustima

U borbi s konkurencijom koja odnedavno očito puno ulaže u pridobivanje hrvatskih kupaca, Marcel domaćim trgovcima savjetuje da i oni “podebljaju” budžete za oglašavanje, posebno uoči ovog doba godine kad se najviše troši.

Međutim, iza regionalnih ecommerce tvrtki, pritom, često stoje deseci, nekad i stotine, zapolenika i pokoja runda VC ulaganja pa je bitno da se domaći trgovci ne dovedu na sklizak teren natjecanja u popustima, nižim cijenama ili jednostavno bombardiranjem tržišta svojim oglasima. Što se popusta tiče, možda je bolje ponuditi smislene nagrade uz kupnje ili pakete proizvoda po posebnoj cijeni koji su povoljniji za kupca, ali i povećavaju ukupnu vrijednost narudžbe.

Što se ulaganja u marketinške kampanje tiče, Marcel naglašava kako bi, ako žele biti uspješniji od strane konkurencije, hrvatski trgovci trebali ciljano promovirati upravo one prednosti koje imaju jer su domaći, a to su: domaći brendovi kojima su kupci vjerni, mogućnost preuzimanja robe u poslovnicama i kvalitetna lokalna podrška.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?