Određeni broj lozinki pojedinih korisnika nalazi se u čistom tekstualnom obliku i one nisu ni na koji način zaštićene te ih je moguće veoma jednostavno iskoristiti.
Danas je zabilježen jedan od najvećih slučajeva curenja podataka u internetskoj povijesti. Na službenim stranicama CARNET je objavio kako je analizom utvrđeno da je kompromitirana baza s više od 47 tisuća korisničkih računa čija vršna domena završava na .hr. Najproblematičniji dio tog curenja jest što su lozinke čak 24 tisuće korisnika dostupne u čistom tekstualnom obliku.
Provjerite svoje račune
Napadači koristeći tako izložene korisničke podatke mogu izvoditi daljnje napade, a šteta može biti značajna. Stoga je veoma važno da se u najkraćem roku svi korisnički podaci zaštite prema uputama Nacionalnog CERT-a. Jedan od najbržih koraka kako možete provjeriti jesu li vaši podaci procurili u ovom slučaju jest da ih provjerite putem stranice Have I Been Pawned. Ako da, na stranici će vam se prikazati i točno kroz koji događaj curenja podataka, za ovaj slučaj vidjet ćete:
Tijekom narednih dana, Nacionalni CERT najavljuje da će vlasnicima pogođenih korisničkih računa poslati obavijest o kompromitaciji s uputama kako zaštititi svoj korisnički račun.
Do tada poslužit će vam i provjeriti ako ste bili registrirani na nekoj od domena koje se mogu pronaći na popisu kompromitiranih stranica na GitHubu – izdvajamo one s vršnom domenom .hr:
- arhiva.vidi.hr,
- arhiva.vidiauto.com,
- arhiva.vidilab.hr,
- automotorisport.hr,
- bom.hr,
- etre-belle.hr,
- fightsite.hr_forum,
- knjigolov.hr,
- knjiznica.hr,
- autoglobal.hr,
- zenskaposla.hr,
- meridian.hr,
- nocknjige.hr,
- pdkrndija.hr,
- povratniprijevoz.com.hr,
- propisi.hr,
- reboot.hr,
- sokaz.hr,
- teledisk.hr
Viralno širenje
Za kolekciju baza se vjeruje kako je potekla s privatnog hakerskog foruma Cit0Day.in kojeg mnogi napadači koriste kako bi prikupili što veći broj korisničkih imena, adresa elektroničke pošte i čak lozinki u obliku čistog teksta. Sama kolekcija sastoji se od više od 226 milijuna jedinstvenih korisničkih računa.
Međutim, kolekcija baza koja je prethodno bila dostupna isključivo pretplatnicima navedene usluge postala je javna. Iako ju se moglo preuzeti svega nekoliko sati, to je bilo dovoljno da baza krene u opticaj te se počne dijeliti putem privatnih Telegram i Discord kanala.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.