
Blockchain tehnologija mijenjat će društvo i izvan sfere kriptovaluta, a u Rijeci možete saznati i kako
Tehnologije poput blockchaina donose neminovne promjene u naše društvo stoga je nužno proširiti pogled na sve njezine aspekte i upotrebu izvan sfere kriptovaluta. Jedna od inicijativa za raspravu o tim promjenama je i događaj u organizaciji londonskog Furtherfielda i riječke udruge Drugo more, koji u Rijeci 15. i 16. veljače priređuju dvodnevni simpozij o blockchain tehnologiji.
Iako iza svakog kuta možemo čuti neki small-talk o kriptovalutama, mnogi tek površno razumijevaju kako je uopće došlo do pojave tih valuta i tehnologije koja to sve omogućuje.
Blockchain tehnologija je upravo ono što bi svatko trebao prvo guglati u nadi da zbijla shvati što su kriptovalute poput Bitcoina, Etheruma, Monera ili Dogecoina te što njihova pojava kao i tehnologija koja ih omogućuje, znači za budućnost ekonomije, ali i drugih područja društvenog života.
Svi bi htjeli biti informirani, ali rijetki se potrude odvojiti vrijeme za to. Ipak, te promjene će utjecati na mnoge aspekte naše svakodnevice u budućnosti. Postoji nekolicina radionica, predavanja i knjiga, koje na jednostavan i intuitivan način nastoje objasniti te fenomene novog vrlog svijeta.
Jedna od takvih inicijativa je i kolaboracija londonske organizacije Furtherfield i riječke udruge Drugo more koji u Rijeci 15. i 16. veljače priređuju dvodnevni simpozij o blockchain tehnologiji i njezinoj primjeni izvan sfere kriptovaluta, ali i međunarodnu grupnu izložbu koja će ostati otvorena do kraja ožujka.
Misteriozna i kontroverzna tehnologija
Kriptovalute su već duže vrijeme neiscrpna tema medija, a Bitcoin se krajem 2017. senzacionalno vratio u naslove s vrtoglavim porastom do 17 tisuća dolara, no na žalost mnogih, već je u padu. Ipak, vijesti o kriptovalutnim prognozama rijetko kad nam daju širi uvid u promjene koje to donosi. Simpozij poput Novog svjetskog poretka izvrsna je prilika čuti od stručnjaka i umjetnika načine na koje će se naše društvo mijenjati s tim tehnologijama i koristiti ih za promjene u različitim sferama života.
Događaj će objediniti razgovore o blockchainu kroz prezentacije, diskusije, predstavljanje knjige, radionice te otvorenje izložbe koja ovoj temi pristupa iz umjetničke perspektive. Kako navode i iz udruge Drugo more:
Osim što je temelj za postojanje digitalnih valuta (kriptovaluta) poput Bitcoina i Ethereuma, blockchain tehnologija omogućava uzbudljive nove načine globalnog upravljanja i ekonomije koji bi mogli trajno obogatiti ili uništiti ljudsko društvo – ovisno o tome koga se pita.
Promjene koje to donosi još su jedna motivacija da se proširi pogled na blockchain tehnologiju i njezinu upotrebu izvan sfere kriptovaluta.

U zgradi Filodrammatice u Rijeci okupit će se poznavatelji blockchain tehnologije koji će podijeliti svoja iskustva s njezinom implementacijom u različite projekte iz područja održivog razvoja, humanitarnog rada, društvene i financijske pomoći obespravljenima i siromašnima, te novih načina financiranja kulturne i umjetničke produkcije.
Uvodno izlaganje o tome što je uopće blockchain tehnologija, održat će Radoslav Dejanović, informatički novinar i stručnjak za open-source softver.
U dvama panelima o društvenim i umjetničkim implikacijama blockchaina sudjelovat će, uz Ruth Catlow, jedne od članica uredničkog tima iz organizacije Furtherfield, i umjetnici Paul Kolling, Jaya Klara Brekke i Max Dowey, čiji radovi čine i dio izložbe koja prati simpozij.
Ruth Catlow predstavit će na događaju i svoju knjigu Artists Re:Thinking the Blockchain, koja pruža pogled na umjetničke, spekulativne, konceptualne i tehničke aspekte blockchain tehnologije, a vodit će i radionicu Decentralizirane autonomne organizacije na blockchainu, dio serije radionica DAOWO.
Fokus radionice bit će na razumijevanju načina na koje se blockchain može koristiti u svrhu stvaranja kritičke, održive i osnažene kulture, koja nadilazi nastajuće opasnosti i ograničenja kriptoekonomskih tržišnih spekulacija.
Novi svjetski poredak

Ova međunarodna grupna izložba donosi pogled na blockchain tehnologiju iz umjetničke perspektive, a nastala je u produkciji londonske umjetničke organizacije Furtherfield i u Rijeku stiže u okviru europskog projekta State Machines. Na njoj će, osim poviše navedenih, svoje eksperimentalne radove izložiti i umjetnici Pete Gomes, Rob Myers, Max Dowey, O’Khaos, Paul Seidler, Max Hampshire, Lina Theodorou i xfx (poznata kao Ami Clarke).
Projekt koji se na izložbi sigurno ističe je umjetnički rad Terra0, inovativan prototip šume koja je sam svoj vlasnik i samostalo iskorištava svoje resurse. Šuma, koju su planski posadili ljudi, tijekom vremena stvara kapital prodajom licenci za sječu svojih stabala i korištenjem svojih sredstava pomoću automatiziranih procesa, pametnih ugovora i blockchain tehnologije.
Neki od radova uključuju i inovativne umjetničke instalacije. Jedna od primjera je i Plantoid, autonomni umjetnički rad koji u trenutku kada metalna skulptura cvjetne biljke primi određeni broj bitcoina, nekom umjetniku šalje narudžbu za stvaranje novog umjetničkog djela.
Na izložbi će biti još nekolicina inovativnih projekata i umjetničkih radova koji brišu granice koncepta blockchain tehnologije samo unutar sfere kriptovaluta. Izložba se otvara u četvrtak 15. veljače u 20 sati u prostoru Filodrammatice u Rijeci i ostat će otvorena do 9. ožujka.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.