Kako blockchain tehnologija donosi promjene i izvan sfere kriptovaluta

Blockchain tehnologija mijenjat će društvo i izvan sfere kriptovaluta, a u Rijeci možete saznati i kako

Tehnologije poput blockchaina donose neminovne promjene u naše društvo stoga je nužno proširiti pogled na sve njezine aspekte i upotrebu izvan sfere kriptovaluta. Jedna od inicijativa za raspravu o tim promjenama je i događaj u organizaciji londonskog Furtherfielda i riječke udruge Drugo more, koji u Rijeci 15. i 16. veljače priređuju dvodnevni simpozij o blockchain tehnologiji.

Iako iza svakog kuta možemo čuti neki small-talk o kriptovalutama, mnogi tek površno razumijevaju kako je uopće došlo do pojave tih valuta i tehnologije koja to sve omogućuje.

Blockchain tehnologija je upravo ono što bi svatko trebao prvo guglati u nadi da zbijla shvati što su kriptovalute poput Bitcoina, Etheruma, Monera ili Dogecoina te što njihova pojava kao i tehnologija koja ih omogućuje, znači za budućnost ekonomije, ali i drugih područja društvenog života.

Svi bi htjeli biti informirani, ali rijetki se potrude odvojiti vrijeme za to. Ipak, te promjene će utjecati na mnoge aspekte naše svakodnevice u budućnosti. Postoji nekolicina radionica, predavanja i knjiga, koje na jednostavan i intuitivan način nastoje objasniti te fenomene novog vrlog svijeta.

Jedna od takvih inicijativa je i kolaboracija londonske organizacije Furtherfield i riječke udruge Drugo more koji u Rijeci 15. i 16. veljače priređuju dvodnevni simpozij o blockchain tehnologiji i njezinoj primjeni izvan sfere kriptovaluta, ali i međunarodnu grupnu izložbu koja će ostati otvorena do kraja ožujka.

Misteriozna i kontroverzna tehnologija

Kriptovalute su već duže vrijeme neiscrpna tema medija, a Bitcoin se krajem 2017. senzacionalno vratio u naslove s vrtoglavim porastom do 17 tisuća dolara, no na žalost mnogih, već je u padu. Ipak, vijesti o kriptovalutnim prognozama rijetko kad nam daju širi uvid u promjene koje to donosi. Simpozij poput Novog svjetskog poretka izvrsna je prilika čuti od stručnjaka i umjetnika načine na koje će se naše društvo mijenjati s tim tehnologijama i koristiti ih za promjene u različitim sferama života.

Događaj će objediniti razgovore o blockchainu kroz prezentacije, diskusije, predstavljanje knjige, radionice te otvorenje izložbe koja ovoj temi pristupa iz umjetničke perspektive. Kako navode i iz udruge Drugo more:

Osim što je temelj za postojanje digitalnih valuta (kriptovaluta) poput Bitcoina i Ethereuma, blockchain tehnologija omogućava uzbudljive nove načine globalnog upravljanja i ekonomije koji bi mogli trajno obogatiti ili uništiti ljudsko društvo – ovisno o tome koga se pita.

Promjene koje to donosi još su jedna motivacija da se proširi pogled na blockchain tehnologiju i njezinu upotrebu izvan sfere kriptovaluta.

Max Dovey, Breath (BRH), naprava za rudarenje kriptovaluta disanjem, dio izložbe Novi svjetski poredak

U zgradi Filodrammatice u Rijeci okupit će se poznavatelji blockchain tehnologije koji će podijeliti svoja iskustva s njezinom implementacijom u različite projekte iz područja održivog razvoja, humanitarnog rada, društvene i financijske pomoći obespravljenima i siromašnima, te novih načina financiranja kulturne i umjetničke produkcije.

Uvodno izlaganje o tome što je uopće blockchain tehnologija, održat će Radoslav Dejanović, informatički novinar i stručnjak za open-source softver.

U dvama panelima o društvenim i umjetničkim implikacijama blockchaina sudjelovat će, uz Ruth Catlow, jedne od članica uredničkog tima iz organizacije Furtherfield, i umjetnici Paul Kolling, Jaya Klara BrekkeMax Dowey, čiji radovi čine i dio izložbe koja prati simpozij.

Ruth Catlow predstavit će na događaju i svoju knjigu Artists Re:Thinking the Blockchain, koja pruža pogled na umjetničke, spekulativne, konceptualne i tehničke aspekte blockchain tehnologije, a vodit će i radionicu Decentralizirane autonomne organizacije na blockchainu, dio serije radionica DAOWO.

Fokus radionice bit će na razumijevanju načina na koje se blockchain može koristiti u svrhu stvaranja kritičke, održive i osnažene kulture, koja nadilazi nastajuće opasnosti i ograničenja kriptoekonomskih tržišnih spekulacija.

Novi svjetski poredak

Satoshi Oath, dio izložbe Novi svjetski poredak.

Ova međunarodna grupna izložba donosi pogled na blockchain tehnologiju iz umjetničke perspektive, a nastala je u produkciji londonske umjetničke organizacije Furtherfield i u Rijeku stiže u okviru europskog projekta State Machines. Na njoj će, osim poviše navedenih, svoje eksperimentalne radove izložiti i umjetnici Pete Gomes, Rob Myers, Max Dowey, O’Khaos, Paul Seidler, Max Hampshire, Lina Theodorou i xfx (poznata kao Ami Clarke).

Projekt koji se na izložbi sigurno ističe je umjetnički rad Terra0, inovativan prototip šume koja je sam svoj vlasnik i samostalo iskorištava svoje resurse. Šuma, koju su planski posadili ljudi, tijekom vremena stvara kapital prodajom licenci za sječu svojih stabala i korištenjem svojih sredstava pomoću automatiziranih procesa, pametnih ugovora i blockchain tehnologije.

Neki od radova uključuju i inovativne umjetničke instalacije. Jedna od primjera je i Plantoid, autonomni umjetnički rad koji u trenutku kada metalna skulptura cvjetne biljke primi određeni broj bitcoina, nekom umjetniku šalje narudžbu za stvaranje novog umjetničkog djela.

Na izložbi će biti još nekolicina inovativnih projekata i umjetničkih radova koji brišu granice koncepta blockchain tehnologije samo unutar sfere kriptovaluta. Izložba se otvara u četvrtak 15. veljače u 20 sati u prostoru Filodrammatice u Rijeci i ostat će otvorena do 9. ožujka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…