Kako blockchain tehnologija donosi promjene i izvan sfere kriptovaluta

Blockchain tehnologija mijenjat će društvo i izvan sfere kriptovaluta, a u Rijeci možete saznati i kako

Tehnologije poput blockchaina donose neminovne promjene u naše društvo stoga je nužno proširiti pogled na sve njezine aspekte i upotrebu izvan sfere kriptovaluta. Jedna od inicijativa za raspravu o tim promjenama je i događaj u organizaciji londonskog Furtherfielda i riječke udruge Drugo more, koji u Rijeci 15. i 16. veljače priređuju dvodnevni simpozij o blockchain tehnologiji.

Iako iza svakog kuta možemo čuti neki small-talk o kriptovalutama, mnogi tek površno razumijevaju kako je uopće došlo do pojave tih valuta i tehnologije koja to sve omogućuje.

Blockchain tehnologija je upravo ono što bi svatko trebao prvo guglati u nadi da zbijla shvati što su kriptovalute poput Bitcoina, Etheruma, Monera ili Dogecoina te što njihova pojava kao i tehnologija koja ih omogućuje, znači za budućnost ekonomije, ali i drugih područja društvenog života.

Svi bi htjeli biti informirani, ali rijetki se potrude odvojiti vrijeme za to. Ipak, te promjene će utjecati na mnoge aspekte naše svakodnevice u budućnosti. Postoji nekolicina radionica, predavanja i knjiga, koje na jednostavan i intuitivan način nastoje objasniti te fenomene novog vrlog svijeta.

Jedna od takvih inicijativa je i kolaboracija londonske organizacije Furtherfield i riječke udruge Drugo more koji u Rijeci 15. i 16. veljače priređuju dvodnevni simpozij o blockchain tehnologiji i njezinoj primjeni izvan sfere kriptovaluta, ali i međunarodnu grupnu izložbu koja će ostati otvorena do kraja ožujka.

Misteriozna i kontroverzna tehnologija

Kriptovalute su već duže vrijeme neiscrpna tema medija, a Bitcoin se krajem 2017. senzacionalno vratio u naslove s vrtoglavim porastom do 17 tisuća dolara, no na žalost mnogih, već je u padu. Ipak, vijesti o kriptovalutnim prognozama rijetko kad nam daju širi uvid u promjene koje to donosi. Simpozij poput Novog svjetskog poretka izvrsna je prilika čuti od stručnjaka i umjetnika načine na koje će se naše društvo mijenjati s tim tehnologijama i koristiti ih za promjene u različitim sferama života.

Događaj će objediniti razgovore o blockchainu kroz prezentacije, diskusije, predstavljanje knjige, radionice te otvorenje izložbe koja ovoj temi pristupa iz umjetničke perspektive. Kako navode i iz udruge Drugo more:

Osim što je temelj za postojanje digitalnih valuta (kriptovaluta) poput Bitcoina i Ethereuma, blockchain tehnologija omogućava uzbudljive nove načine globalnog upravljanja i ekonomije koji bi mogli trajno obogatiti ili uništiti ljudsko društvo – ovisno o tome koga se pita.

Promjene koje to donosi još su jedna motivacija da se proširi pogled na blockchain tehnologiju i njezinu upotrebu izvan sfere kriptovaluta.

Max Dovey, Breath (BRH), naprava za rudarenje kriptovaluta disanjem, dio izložbe Novi svjetski poredak

U zgradi Filodrammatice u Rijeci okupit će se poznavatelji blockchain tehnologije koji će podijeliti svoja iskustva s njezinom implementacijom u različite projekte iz područja održivog razvoja, humanitarnog rada, društvene i financijske pomoći obespravljenima i siromašnima, te novih načina financiranja kulturne i umjetničke produkcije.

Uvodno izlaganje o tome što je uopće blockchain tehnologija, održat će Radoslav Dejanović, informatički novinar i stručnjak za open-source softver.

U dvama panelima o društvenim i umjetničkim implikacijama blockchaina sudjelovat će, uz Ruth Catlow, jedne od članica uredničkog tima iz organizacije Furtherfield, i umjetnici Paul Kolling, Jaya Klara BrekkeMax Dowey, čiji radovi čine i dio izložbe koja prati simpozij.

Ruth Catlow predstavit će na događaju i svoju knjigu Artists Re:Thinking the Blockchain, koja pruža pogled na umjetničke, spekulativne, konceptualne i tehničke aspekte blockchain tehnologije, a vodit će i radionicu Decentralizirane autonomne organizacije na blockchainu, dio serije radionica DAOWO.

Fokus radionice bit će na razumijevanju načina na koje se blockchain može koristiti u svrhu stvaranja kritičke, održive i osnažene kulture, koja nadilazi nastajuće opasnosti i ograničenja kriptoekonomskih tržišnih spekulacija.

Novi svjetski poredak

Satoshi Oath, dio izložbe Novi svjetski poredak.

Ova međunarodna grupna izložba donosi pogled na blockchain tehnologiju iz umjetničke perspektive, a nastala je u produkciji londonske umjetničke organizacije Furtherfield i u Rijeku stiže u okviru europskog projekta State Machines. Na njoj će, osim poviše navedenih, svoje eksperimentalne radove izložiti i umjetnici Pete Gomes, Rob Myers, Max Dowey, O’Khaos, Paul Seidler, Max Hampshire, Lina Theodorou i xfx (poznata kao Ami Clarke).

Projekt koji se na izložbi sigurno ističe je umjetnički rad Terra0, inovativan prototip šume koja je sam svoj vlasnik i samostalo iskorištava svoje resurse. Šuma, koju su planski posadili ljudi, tijekom vremena stvara kapital prodajom licenci za sječu svojih stabala i korištenjem svojih sredstava pomoću automatiziranih procesa, pametnih ugovora i blockchain tehnologije.

Neki od radova uključuju i inovativne umjetničke instalacije. Jedna od primjera je i Plantoid, autonomni umjetnički rad koji u trenutku kada metalna skulptura cvjetne biljke primi određeni broj bitcoina, nekom umjetniku šalje narudžbu za stvaranje novog umjetničkog djela.

Na izložbi će biti još nekolicina inovativnih projekata i umjetničkih radova koji brišu granice koncepta blockchain tehnologije samo unutar sfere kriptovaluta. Izložba se otvara u četvrtak 15. veljače u 20 sati u prostoru Filodrammatice u Rijeci i ostat će otvorena do 9. ožujka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Karijere

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Startupi

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi marketinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.