Na zadnjem danu ovogodišnjih WinDaysa predavanje su održala i braća Blagonić, organizatori domaćih WordPress Meetupa. S 12 godina iskustva, od toga 7 godina u UI/UX dizajnu, te nakon četiristotinjak klijenata, skupili su neka praktična saznanja vezana uz dizajn koja su prezentirali kroz niz savjeta.

No, krenimo otpočetka: koja je uopće razlika između User Interface i User Experience dizajna? Objasnio je to Emanuel na primjeru konja:
UI je ono što vam treba za jahanje, uzde, sedlo, stremen i ostala oprema. UX je pak osjećaj koje vam jahanje daje, vjetar u kosi, sreća kada shvatite da niste pali s konja.
No prije nego što se bacite u UX/UI dizajn, trebate od klijenata izvući što im zapravo treba i što žele, objašnjavaju Blagonići – oni sami to rade pomoću upitnika kroz koji saznaju je li klijent svjestan ciljane skupine, tko će uređivati sadržaj, koji će biti content work flow, kako će komunicirati s publikom.
Sljedeći je korak razgovor s članovima tima i brainstorming uz bijelu ploču gdje se sve ideje mogu skicirati. U ove je sastanke često dobro uključiti i klijenta, a na njima kolaju ideje, vizualiziraju se te se tako identificiraju mogući problemi. Skiciranje ideja i koraka uzima nešto vremena, objasnio je Lucijan, no omogućava vam da se klijentu obratite s idejama i prijedlozima, nečime što im je mnogo korisnije od komada koda.
Aplikacije radite za korisnike – pitajte ih za mišljenje
UX for busy people? @lucijanblagonic and @emanuelblagonic rockin’ thein #UX talk at #WinDays! pic.twitter.com/Xtzh8KZu7O
— Ivan Brezak Brkan (@ivanbrezakbrkan) April 24, 2015
Treba ipak pri dizajnu imati na umu da aplikaciju ne radite za sebe, već za korisnike. uvijek razgovarajte s ciljanom skupinom i stvarajte s njima na prvom mjestu, no ne treba zaboraviti i da su oni pametni i da uče – čak i ako nešto u aplikaciji ne bude savršeno optimizirano, popravit ćete u verziji 2.0, a korisnici će sami naći načina da zaobiđu probleme.
Nekoliko je ipak pravila za bolji UX:
- Što je manje odlučivanja, to su sretniji korisnici.
- Što je manje distrakcija, to je brže odlučivanje.
- Ponudite im “pametne” početne opcije – 20 posto najkorištenijih opcija neka bude unutar jednog klika.
- Ne zbunjujte korisnike – budite konzistentni, pogotovo kada je riječ o bojama i akcijama.
Olakšajte klijentima da razumiju što radite
Pravilo “manje je više” vrijedi i za sadržaj i objekte, ne samo opcije, napomenuli su Blagonići. Grupirajte objekte i sadržaj, savjetuju, a sami pritom koriste strukturu foldera za stranice i podstranice, jer čak i klijenti koji nisu tehnološki pismeni mogu razumjeti tu hijerarhiju i koliko će klikova po prilici trebati da korisnik dođe do nekog sadržaja u toj strukturi.
Klijenti često neće razumjeti komad koda koji im pošaljete, no razumjet će skice na papiru, interaktivne prototipe poput klikabilnog PDF-a ili HTML prototip koji će i vama poslužiti za provjeru koncepta.
Posebno je bitno da nešto vizualno pošaljete klijentu ako ne radite s njima u istom uredu (ili državi). Kada rješavanje problem na licu mjesta i izravna komunikacija nisu opcija, vrlo je bitno na kraju svakog dana poslati nešto klijentu na temelju čega se može otvoriti diskusija, napomenuo je Lucijan.
Cijelim putem iterirajte, testirajte, razgovarajte s klijentima, korisnicima i svojim kolegama, poručuju Blagonići.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.