Ekonomija dijeljenja: Ima li smisla posjedovati automobil, pogotovo leteći?

Ekonomija dijeljenja: Ima li više smisla posjedovati automobil, pogotovo leteći?

Uber je nedavno na Web Summitu detaljnije predstavio koncept letećeg automobila, koji će se moći koristiti od 2020. Korak je to naprijed u ekonomiji dijeljenja jer ako već sada računice govore da je sve manje isplativo posjedovati automobil, leteći, i to bespilotni, još je manje isplativo. Doznali smo gdje svoju ulogu u tome vidi Uber.

Web Summit

O ekonomiji dijeljenja puno se reklo u proteklih nekoliko godina. Jedna od osnovnih karakteristika takvog koncepta jest prevladavanje dijeljenja nad posjedovanjem stvari. Kada su pak u pitanju usluge, ekonomija dijeljenja čini razmjenu usluga bliskijom, fleksibilnijom, raznovrsnijom.

Dok je ovogodišnji Web Summit bio poprilično obilježen temom održivog razvoja, posebnu su kategoriju dobili i društveno orijentirani startupi, počevši od inkluzivnosti i socijalne kohezije, pa do pomoći pri edukaciji.

Prva era ekonomije dijeljenja donijela je platforme. Razmjena usluga pomoći u kući, traženje smještaja na putovanju, posudba stvari koje nam rijetko trebaju, samo su neke od stvari koje se mogu pronaći na tim platformama. Aplikacija Uber omogućila je pouzdano naručivanje prijevoza, transparentne cijene, lako plaćanje, praćenje lokacije i još ponešto. Omogućila je konkurenciju među prijevoznicima i više kriterija za takve usluge.

Jesmo li u Hrvatskoj imali polemiku oko Ubera? Jesmo, kao i u većini europskih zemalja. Jesmo li imali štrajkove taksista zbog “nelojalne konkurencije”? Jesmo. Tijekom Web Summita u Lisabonu, dogodilo se nešto drugo, nešto dotad neviđeno.

Uberovi leteći automobili

Osobno mogu reći, kada sam vidjela ovaj naslov u programu događanja na centralnoj pozornici, mislila sam da je riječ o nekoj metafori, komičarskom naslovu ili tako nečemu, a nisam imala ideju o čemu će se točno raditi.

Najprije treba napomenuti da toga dana Uberovi vozači nisu “letjeli” po gradu. Štrajkali su. Da, Uberovi vozači su štrajkali. Slično kao i u Hrvatskoj gdje se o tome govori ovih dana, i u portugalskom je parlamentu u tijeku rasprava o novom zakonu koji će regulirati usluge poput Uberovih.

Dok je rasprava u tijeku, a zakon još nije izglasan, Uber posluje u zemlji, vozači rade svoj posao, ali ih policija često zaustavlja i kažnjava. Štrajk se događa iz protesta protiv postupaka policije. Sve se to događa nakon što je u ovoj zemlji 2015. godine došlo do zabrane rada Ubera, koja je nedugo nakon toga poništena na Ustavnom sudu.

Regulacija obavljanja novih djelatnosti. Regulacija ekonomije dijeljenja. Zakoni se moraju ubrzano prilagođavati. Ali što je s naslovom izlaganja koje se 8. studenog odvilo na centralnoj pozornici?

Naslov je doslovan. Jeff Holden, CPO u Uberu, izložio je projekt razvoja letećih automobila. Tijekom izlaganja, prikazao je i video s vizualizacijom doživljaja korištenja Uberove usluge letećeg automobila.

Emotivna zamisao mogućnosti da mlada majka ide s posla, leti iznad velike prometne gužve i dolazi brzo doma u zagrljaj svome djetetu osvojila je pažnju publike u Altice Areni.

Sličan efekt prošle godine je imala prezentacije vizualizacije Hyperloopa. To su oni trenuci na ovakvim događanjima, kada se sudionici osjećaju privilegirani što su se tamo našli i dobili priliku “pomirisati” budućnost. Moguću budućnost.

Suradnja Ubera i NASA-e

Jeff je dao više detalja o projektu letećih automobila koje ćemo oko 2020. viđati na nebu iznad Dallasa, Dubaija i Los Angelesa. No, još je zanimljivije što tvrdi da će ta usluga zapravo biti – povoljna.

Jeff je naglasio da su helikopteri bučni i energetski nedovoljno učinkoviti, a koncept koji je predstavio pomalo podsjeća na helikopter, osim što je – bespilotan.

Iako je pilot projekt predviđen u Los Angelesu već u 2019.-20., kao što su pojedina testiranja u isto vrijeme predviđena u Dallasu i Dubaiju, ovakav projekt još uvijek djeluje utopijski. Ipak, Jeff je naglasio da je partnerstvo s NASA-om uspostavljeno radi mapiranja zračnih prostora, kao i u sklopu razvoja bespilotnih letjelica.

Skeptici, a među njima i Elon Musk, su najviše zabrinuti za sigurnost ovakvih prijevoznih sredstava. Jeff je dodatno napomenuo da su standardi sigurnosti vrlo visoki i da ništa neće biti prepušteno slučaju.

Dolet ovakve letjelice iznosio bi oko 40-50 kilometara, što bi pokrivalo širinu većine urbanih zona.

Bila bi to udaljenost od San Francisca do Palo Alta, ili od lokacije na kojoj smo se nalazili u Lisabonu (Altice Arena na Parku Nacija) do Cascaisa.

Ako ćemo staviti u hrvatski kontekst, to bi bila primjerice udaljenost od Dugog Sela do Samobora.

Ukratko, stanovnici Los Angelesa mogli bi biti prvi koji će procijeniti koliko će ovakvo rješenje doprinijeti većoj kvaliteti prijevoza po gradu.

Možemo zaključiti da je prvi korak u razvoju ekonomije dijeljenja bio korištenje mogućnosti aplikacija, pametnih telefona, interneta i društvenih mreža. Sljedeći je korak u razvoju specifičnih proizvoda koji će služiti ovakvoj ekonomiji. Ako je Uber najprije bio platforma, sada postaje kompanija te tehnološki menadžment koja u svoju ponudu uvodi proizvode namijenjene isključivo ekonomiji dijeljenja.

Rekla bih da ove letjelice gotovo nitko neće posjedovati osobno, pa niti onaj koji si ih može priuštiti kupiti. Isto vrijedi za klasične, dobre stare automobile.

Ima li smisla posjedovati automobil u sadašnjem vremenu?

Jeff Holden istaknuo je činjenicu da je posjedovanje automobila – izuzetno skupo. Koliko god to mnogima bilo najnormalnije i jedino zamislivo, troškovi goriva, registracije, osiguranja, održavanja, a sve češće i parkiranja vlastitog automobila, često ne opravdavaju komoditet, posebno ako postoji široka ponuda prihvatljivih mogućnosti najma i dijeljenja automobila te naručivanja prijevoza.

Čak i redovito korištenje usluge Uberovog letećeg automobila moglo bi biti financijski isplativije od plaćanja svih troškova posjedovanja i korištenja vlastitog automobila.

Kako kaže Jeff, cijena jednog leta s ovom letjelicom mogla bi se kretati već od 20 američkih dolara.

Bit će zanimljivo pratiti daljnji razvoj ovakvih projekata. Hoće li se to ostvariti? Kao osoba koja nije tehničke struke, ne mogu puno reći o tome kako će ova tehnologija funkcionirati. Ipak, uvijek će mi biti zanimljivo pratiti kako ljudi reagiraju na inovacije svih vrsta.

Ako vas zanima cijelo Jeffovo predavanje, pogledajte snimku:

Uber's flying cars

How long will it be before you your Uber arrives by air rather than on the road? Uber CPO, Jeff Holden discusses at #WebSummit 2017.

Geplaatst door Web Summit op Woensdag 15 november 2017

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. goran

    goran

    26. 11. 2017. u 10:06 pm Odgovori

    Tehnički gledano Uber nije dio sharing zajednice, jer prodaje uslugu prijevoza.
    Tehnički gledano niti rentanje smještaja nije dio sharing zajednice, jer pruža uslugu smještaja.
    Dio sharing zajednice bi trebalo biti gdje se pravno na korisnika predaju prava koja proizlaze iz vlasništva. Barem sam tako pod dojmom pravnog uređenja gdje radim sa sharing filozofijom.

  2. goran

    goran

    27. 11. 2017. u 12:03 am Odgovori

    I jedan iznimno veliki pravni problem, kako pravno riješiti sharing ekonomiju. Pod tom ne mislim naravno na Uber i AirBnB u Hrvatskoj. Jer za to već imamo pravno okvir, hočemo li ga proširiti na Uber i AirBnB jest na nama.
    Kako čemo riješiti problem ekonomije djeljenja tu trebaju imati riječ svi, uključujuči i Đikića ne samo ITC. No onaj pravi problem koji ostaje bez jake pravne države, ekonomija djeljenja ne postoji. Bez Pravosudne Vlasti, nema ekonomije djeljenja. A trebala bi nam pošto smo turistička zemlja i naše resurse možemo staviti u djeljenje, problem ostaje dali je Pravosudna Vlast na nivou ili nije.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?