Može li Dr. Tik Tok zamijeniti psihologa?

Može li Dr. Tik Tok zamijeniti psihologa?

Dobro je i pohvalno da se o mentalnim poremećajima govori sve više, bez srama i osuđivanja. S druge strane, djeca i mladi si samodijagnosticiraju poremećaje te o njima pričaju kao o novim trendovskim trapericama i frizuri.

Ako puno čitate, može biti da zapravo patite od disocijativnog poremećaja ličnosti. Teško se koncentrirate? Ništa lakše, sigurno imate ADHD. Osjećate zabrinutost i strah? Možda imate anksiozni poremećaj, ali onaj visoko-funkcionalni. Ako ste introvert, svojom zatvorenošću zapravo liječite traumu. A ako ste ekstrovert, možda isto liječite traumu.

Kako god se ponašali i kako god se osjećali, ako provedete dan ili dva na Tik Toku, velike su šanse da ćete spoznati da imate neki mentalni poremećaj.

@juliannekelsch

Maybe dissociative but worth it! #author #reader #booktok #authortok #writertok

♬ Just Dance – Lady Gaga

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Mentalni poremećaji – trend poput nove frizure

Popularizacija mentalnih poremećaja (ne mogu vjerovati da koristim te riječi zajedno, iako stvarno najbolje opisuju to što se događa) dogodila se na dvije fronte.

Prva je hvalevrijedna destigmatizacija, činjenica da se o njima, u javnosti i na društvenim mrežama, počelo govoriti otvorenije, s manje osuda, više prihvaćanja i osviještavanja da mogu pogoditi bilo koga. Druga je, kako je to nazvao novinar P.E. Moskovitz, “buzzfeedikacija” mentalnih bolesti – činjenica da se o njima u medijima počelo govoriti kao o novom trendovskom kroju traperica ili “IT” frizuri.

I ne karikiram – kao roditelj tinejdžerice i ja sam doživjela da su se jedni drugima u jednom trenutku žalili da su u depresiji, a koji tjedan kasnije ih je mučila anksioznost. Nisam jedina, primijetila je to i copywriterica te marketinška stručnjakinja Željka Babić, majka dviju tinejdžerica. Ovako opisuje njihovo iskustvo s Tik Tokom:

Djeca si samodijagnosticiraju razne poremećaje. Normalnim stanjima, tipa sramežljivosti  – a tko nije sramežljiv s 13 godina?! –  pripisuju dijagnozu društvene anksioznosti!

Nije da im je teška matematika, imaju diskalkuliju. Ne boje se ispitivanja, nego imaju napadaje panike. A sve jer kao autoritet uzimaju 12-godišnjeg cirkusanta iz Arizone ili talentiranu 15-godišnju Nevu iz Nižnjeg Novgoroda.

S druge strane,  otvoren razgovor o mentalnim stanjima je upravo dirljiv i djeca su puno otvorenija i iskrenija nego što smo mi bili.

@mdmotivator

⚠️ TW. Signs You Did NOT Know You Have ‘High-Functioning’ Anxiety. #mentalhealth #mentalhealthmatters #mentalhealthcheck #therapy #selfcare #anxiety

♬ Runaway by Kanye Piano – Henry Cantu

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Površni pristup s društvenih mreža – korist ili šteta?

Školarci i studenti posebno su osjetljivi otkad traje pandemija i s vršnjacima i okolinom se više druže online, nego uživo. Lucija Dominiković iz Društva za psihološku pomoć kaže da primjećuje da na Tik Toku postoji sve više sadržaja na temu psiholoških poremećaja:

Djeca i mladi u različitim videima i sadržajima sigurno mogu čuti nešto što se odnosi na njih, poput toga da je za ADHD karakteristična nepažnja i hiperaktivnost ili pak za depresiju sniženo raspoloženje i gubitak interesa.

Svaka osoba je barem nekad u životu iskusila nešto od navedenog, a kod djece i mladih se može dogoditi da pomisle da to mora značiti da imaju neki psihički poremećaj.

I, da, pohvalno je da se o mentalnim poremećajima i bolestima sve više priča – a na Tik Toku postoje vrlo zanimljivi i edukativni kanali koje vode, primjerice, ljudi s poremećajem iz autističnog spektra i čiji sadržaj široku publiku osviještava i približava im svijet iz njihove perspektive. Međutim, psihologinja Dominiković naglašava da površan pristup na društvenim mrežama često ne uzima u obzir niz faktora koji su ključni kod postavljanja dijagnoze poput trajanja, izraženosti i učestalosti pojave simptoma.

Odnosno, upućuje na ono što bi trebalo biti zdravorazumski – nije svaka tuga depresija, niti svaka zabrinutost anksioznost, a urednost opsesivno-kompulzivni poremećaj. Samodijagnosticiranje i proglašavanje svega poremećajem može dovesti do toga da se djecu koja stvarno trebaju pomoć otpiše kao one koji pretjeruju i depresivni su ili anksiozni iz hira.

Umjesto dr. Googlea, tu je dr. Tik Tok

Sve društvene mreže, ne samo Tik Tok, prepune su krivih i poluinformacija što se tiče zdravlja i medicine. Kako se s time obračunati tema je za sebe, ali problem postoji – nedavno istraživanje je pokazalo da se generacija Z za informacije o zdravlju ne obraća čak više dr. Googleu, nego ravno društvenim mrežama.

Adolescenti i mladi posebno su osjetljivi na takav sadržaj jer su u razvojnom razdoblju kad propituju znanja i vrijednosti koje su usvojili od autoriteta i jer su, naravno, manje kritični pri propitkivanju pouzdanosti i točnosti sadržaja, dodaje psihologinja Dominiković.

Kao rješenje predlaže, naravno, edukaciju o medijskoj pismenosti, odnosno djecu trebamo poučiti da informacije koje konzumiraju na društvenim mrežama uzimaju “sa zrnom soli” i dodaje:

Osim toga, važno je da djecu od malih nogu učimo o emocijama i da je prirodno da se u nekim situacijama osjećaju, primjerice, tužno (kad dožive neki gubitak), prestrašeno (kad postoji neka prijetnja), ljutito (kad netko napravi nešto što ih vrijeđa) i da svaka od tih emocija služi kao informacija što se događa u okolini i kako to utječe na njih same.

Kad govorimo o mentalnom zdravlju, često smo usmjereni na intervencije i što napraviti kad dođe do problema, no ne smijemo zaboraviti i na preventivne aktivnosti i poticanje djece i mladih na jačanje vlastitih snaga i na brigu o sebi.

Željka Babić problem je riješila tako što je, zajedno s kćerima, zaključila da od Tik Toka imaju više štete nego koristi i da je najbolje da ga deinstaliraju. Onima koji ne žele ići tako daleko preporučam da djecu upute na Tik Tok profil doktorice Inne Kanevsky, profesorice psihologije sa Sveučilišta u San Diegu koje je vatru odlučila gasiti vatrom i svojim duhovitim videima u kojima se nemilosrdno obračunava s psihološkim dezinformacijama na toj platformi privukla 1,1 milijun pratitelja.

@dr_inna

Proper differential diagnosis requires a lot of training. I don’t have it, and you likely don’t have it either. But you can start by yourself. #mentalhealth

♬ original sound – Inna Kanevsky, Ph.D. (she/her)

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Arijana Rabar

    Arijana Rabar

    20. 12. 2021. u 10:55 am Odgovori

    Istina je da se ne treba samodijagnosticirati. Isto tako je istina da je meni TikTok pomogao da prepoznamo svoj ADHD sa 50 godina i nakon toga sam otišla doktoru da provjerim imam li ga zaista. I to je jedini pravi put. I imam ga. Omalovažavati mlade ili ljude poput mene govoreći kako nije validno to što se prepoznamo u drugima nije u redu. U redu je poslati ljude doktoru. Kod nas ionako jedva da ima doktora koji znaju što je ADHD.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.