Procureli podaci građana Srbije

Procureli lični podaci više od 5 miliona građana Srbije: Glavni krivac država?

Tekstualna baza sa podacima o ličnosti preko 5 miliona građana Srbije, protekle nedelje bila je dostupna javnosti i to putem zvaničnog sajta Agencije za privatizaciju. Iako su mediji prethodno pisali kako iza ovog dela stoje hakeri koji "čitavu Srbiju drže u šaci", pažljivom istragom SHARE Fondacije utvrđeno je da je u pitanju veliki sigurnosni propust koji se lako mogao izbeći.

lobanja

Kako je objavljeno na zvaničnom sajtu Fondacije, analizom je utvrđeno da su podaci 5.190.396 građana, uz više od 4000 finansijskih dokumenta, tokom prethodne nedelje bili javno dostupni na zvaničnom sajtu Agencije za privatizaciju Republike Srbije. Podaci potiču iz evidencije nosilaca prava besplatnih akcija koju vodi pomenuta agencija, a ukoliko ste se 2008. godine prijavili za besplatne akcije neke od srpskih javnih kompanija, vaši podaci su ugroženi, ističu iz SHARE-a.

U tekstu koji je izazvao pravi šok, pa čak i među pripadnicima srpske Internet zajednice, navodi se da su procureli podaci nisu deo hakerskih pretnji o kojima su mediji pisali proteklih dana, već da je u pitanju opasan sigurnosi propust koji je otklonjen tek prošlog petka, tačnije 12. decembra. Podaci koji se dovode u pitanje jesu ime, prezime, srednje ime, jedinstveni matični broj građana (JMBG) i status građana u evidenciji nosilaca prava na besplatne akcije.

Podaci dostupni i na Googleu

Iz SHARE Fondacije ukazuju na ogroman značaj ovih podataka, te da se njihova važnost ogleda i u činjenici da svaki korisnik Interneta može potencijalno pretraživati druge javne elektronske baze, samo na osnovu JMBG-a. Pored ovakvog korišćenja podataka javlja se i mogućnost socijalnog inžinjeringa tj. krađe i zloupotrebe identiteta. U tekstu se navodi da je link ka tekstualnom fajlu slobodno kružio Twitterom, gde su ga pripadnici Fondacije i uočili, a kako kažu, unosom JMBG-a u pretraživač Google, kao prvi rezultat izlazila je upravo pomenuta baza.

Više od 5 miliona jedinstvenih matičnih brojeva građana Srbije, nalazilo se u bazi koja je neovlašćeno objavljena (Izvor: SHARE Foundation
Više od 5 miliona jedinstvenih matičnih brojeva građana Srbije, nalazilo se u bazi koja je neovlašćeno objavljena (Izvor: SHARE Foundation

Svakako jedan od najvećih bezbednosnih propusta u novijoj istoriji Srbije, kao glavno pitanje postavlja se ko je sve zapravo došao u posed ličnih podataka više od 5 miliona građana Srbije i 4000 drugih dokumenata koji pretežno predstavljaju poslovne i finansijske podatke preduzeća u restrukturiranju.

Transparentnost ključ kod prikupljanja podataka

Detaljnom analizom SHARE Fondacije, utvrđeno je i da su se podaci nalazili na serveru koji pripada mreži provajdera Verat, ali kako ističu, nije moguće sa sigurnošću reći u čijem je server posedu. Za sada se pretpostavlja da se propust desio na nivou administratora platforme, a ne administratora servera ili hosting provajdera.

Poverenik je u nekoliko navrata pokušavao da ukaže na moguće sigurnosne propuste.
Poverenik je u nekoliko navrata pokušavao da ukaže na moguće sigurnosne propuste.

O čitavoj situaciji obavešten je i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić, koji je i pokrenuo postupak čiji je cilj rasvetljavanje ovog bezbednosnog propusta, ali i utvrđivanje odgovornosti. Iz Fondacije upozoravaju sve koji su eventualno došli u posed baze sa ličnim podacima, ističući da je svaka dalja upotreba, preprodaja i ustupanje može biti osnov za krivičnu odgovornost.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...