Tekstualna baza sa podacima o ličnosti preko 5 miliona građana Srbije, protekle nedelje bila je dostupna javnosti i to putem zvaničnog sajta Agencije za privatizaciju. Iako su mediji prethodno pisali kako iza ovog dela stoje hakeri koji "čitavu Srbiju drže u šaci", pažljivom istragom SHARE Fondacije utvrđeno je da je u pitanju veliki sigurnosni propust koji se lako mogao izbeći.
Kako je objavljeno na zvaničnom sajtu Fondacije, analizom je utvrđeno da su podaci 5.190.396 građana, uz više od 4000 finansijskih dokumenta, tokom prethodne nedelje bili javno dostupni na zvaničnom sajtu Agencije za privatizaciju Republike Srbije. Podaci potiču iz evidencije nosilaca prava besplatnih akcija koju vodi pomenuta agencija, a ukoliko ste se 2008. godine prijavili za besplatne akcije neke od srpskih javnih kompanija, vaši podaci su ugroženi, ističu iz SHARE-a.
U tekstu koji je izazvao pravi šok, pa čak i među pripadnicima srpske Internet zajednice, navodi se da su procureli podaci nisu deo hakerskih pretnji o kojima su mediji pisali proteklih dana, već da je u pitanju opasan sigurnosi propust koji je otklonjen tek prošlog petka, tačnije 12. decembra. Podaci koji se dovode u pitanje jesu ime, prezime, srednje ime, jedinstveni matični broj građana (JMBG) i status građana u evidenciji nosilaca prava na besplatne akcije.
Podaci dostupni i na Googleu
Iz SHARE Fondacije ukazuju na ogroman značaj ovih podataka, te da se njihova važnost ogleda i u činjenici da svaki korisnik Interneta može potencijalno pretraživati druge javne elektronske baze, samo na osnovu JMBG-a. Pored ovakvog korišćenja podataka javlja se i mogućnost socijalnog inžinjeringa tj. krađe i zloupotrebe identiteta. U tekstu se navodi da je link ka tekstualnom fajlu slobodno kružio Twitterom, gde su ga pripadnici Fondacije i uočili, a kako kažu, unosom JMBG-a u pretraživač Google, kao prvi rezultat izlazila je upravo pomenuta baza.

Svakako jedan od najvećih bezbednosnih propusta u novijoj istoriji Srbije, kao glavno pitanje postavlja se ko je sve zapravo došao u posed ličnih podataka više od 5 miliona građana Srbije i 4000 drugih dokumenata koji pretežno predstavljaju poslovne i finansijske podatke preduzeća u restrukturiranju.
Transparentnost ključ kod prikupljanja podataka
Detaljnom analizom SHARE Fondacije, utvrđeno je i da su se podaci nalazili na serveru koji pripada mreži provajdera Verat, ali kako ističu, nije moguće sa sigurnošću reći u čijem je server posedu. Za sada se pretpostavlja da se propust desio na nivou administratora platforme, a ne administratora servera ili hosting provajdera.

O čitavoj situaciji obavešten je i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić, koji je i pokrenuo postupak čiji je cilj rasvetljavanje ovog bezbednosnog propusta, ali i utvrđivanje odgovornosti. Iz Fondacije upozoravaju sve koji su eventualno došli u posed baze sa ličnim podacima, ističući da je svaka dalja upotreba, preprodaja i ustupanje može biti osnov za krivičnu odgovornost.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari