Izbori, izbori, tvitaj cijelu noć!

Izbori, izbori, tvitaj cijelu noć, i kampanju prodaj ti što nikad neće proć’

Ah, izbori, vrijeme kada su društvene mreže odjednom okićene političarima, odzvanjaju parole kampanja, a miris predizbornih obećanja je u zraku. No, kakav to sve ukupan dojam ostavlja? Odlučili smo analizirati prisustvo četiri predsjednička kandidata na društvenim mrežama - Ive Josipovića, Kolinde Grabar Kitarović, Milana Kujundžića i Ivana Vilibora Sinčića.

predsjednicki izbori drustvene mreze

Krenuli su svi odreda vrlo neosobno i kampanjski, koristeći svoje (po)novo aktivirane profile kao produžene ruke kampanje, pozornice s kojih će ispričati svoje parole pasivnoj publici pa se opet s njih maknuti i krenuti na drugu stanicu predizborne turneje.

Kako su izbori ipak sve bliže, a o kandidatima se na društvenim mrežama neproporcionalno malo žamori, naši predsjednički kandidati popravili su malo svoju igru.

#tojepraviput

Ivi Josipoviću ovo nije prva utakmica, ni uživo ni na društvenim mrežama. Uzme li se u obzir njegova dvojna uloga kandidata i aktualnog predsjednika, ne čudi što vodi sa 114 tisuća uzdignutih plavih palaca, iako se ujedno i najčešće spominje u negativnom kontekstu, prema analizi Mediatoolkita.

Unatoč iskustvu koje je trebao pokupiti iz prošle godine, interakcija koju održava na društvenim mrežama nije bajna – od svih kandidata, s njegove se tek netom probuđene Facebook stranice (koja, ruku na srce, jest bila aktivna, ali ni približno kao danas) najmanje izravno obraća digitalnoj publici.

Na primjeru Ruže i Karamarka naučili smo da se od Facebook profila i stranica ne treba napraviti osoban hram ili ih koristiti kao digitalni megafon kroz koji će se samo izvikati program. Društvene su mreže savršeno su mjesto da se čuje vox populi i kandidati ovdje mogu uz malo truda pokazati ili stvoriti dojam da im je do mišljenja tog istog populusa stalo. Pokoje izravno obraćanje, upitnik na kraju rečenice ili zahvala za podršku mogu puno napraviti da se od hodajućeg čovjeka-kampanje napravi čovjek.

Posebno loše samopromociju trpi Twitter, čiji su korisnici dokazano nešto politički aktivniji, ili barem o politici više cvrkuću. Ono što još manje trpe je kada netko gotovo tri godine na ovoj društvenoj mreži šuti, a onda se rastvita u vrijeme kampanje, kao onaj grozan poznanik s kojim ste popili nekoliko kava i sad vam se javlja samo kad nešto treba.

Nije ni začudno da onda više od 9 tisuća tviteraša koji aktualnog predsjednika prate nemaju s njime veliku interakciju, što Josipović nadoknađuje koristeći Twitter oglašavanje, pa zaslužuje barem kudos za korištenje novih opcija. A kada smo već kod oglašavanja, na Facebooku bi ono moglo biti i bolje ponešto preciznije. Ivo Josipović obećao je da će do kraja kampanje prijeći 10.000 kilometara po Hrvatskoj, što znači da će iz svakog planiranog grada, sela i zaseoka poslati na društvene mreže detaljan izvještaj o tome što je radio i o čemu je pričao. Nadamo se da razumije ako nekome iz Slavonije neće biti bitno o čemu se to pričalo u Kaštel Sućurcu. 🙂

#zaboljuhrvatsku

Kolinda Grabar Kitarović uzela si je maha u digitalnim bespućima: osim Twittera i Facebooka, na kojima se raspištoljila, pokrenut je i već svima poznat Kolinda TV, na kojem se mogao gledati prijenos predstavljanja kampanje, ali i ostatak reality showa Moja predsjednička kampanja. Odjek nije bio najpozitivniji, barem na Twitteru, ali s obzirom na popularnost političara u lijepoj našoj svaki glas koji se pročuje je dovoljno dobar glas, a za vrijeme prvog prijenosa na osobnoj televiziji ova predsjednička natjecateljica optrčala je nekoliko krugova oko protukandidata, barem kada je o spominjanjima riječ.

Nekoliko stvari na Kolindinoj se stranici, koju prati više od 53 tisuće žitelja Facebooka, rade lijepo školski: tu je izravno obraćanje publici, uključivanje offline i online podržavatelja lijepo manikiranim objavama u kojima se verbalno ističe zajedništvo, korisni savjeti vezani uz glasači postupak, a tu je i osvrtanje na više ili manje aktualne probleme. Minimalna satnica, visoka nezaposlenost, svjetski dan borbe protiv AIDS-a, našlo se mjesta na stranici i za postove koji naizgled nisu čista kampanja, ili bi takvi barem bili da se nije ta prilika iskoristila za blaćenje protukandidata, tu već napornu i kontraproduktivnu naviku naših političara. Kolindini tvitovi su potpuno druga priča, na parove razbroj, taj niz od veličanstvenih sedamnaest koje slijedi 671 tviteraš započet je iz-neba-pa-u-rebra napadom na protukandidata, što je fantastično loš početak tviteraškog staža. Kultura 101: neka vrsta pozdrava je uvijek dobar početak interakcije.

#novahrvatska

Na ovim našim hrvatskim internetima najčešće se u pozitivnom kontekstu spominje Milan Kujundžić, iako po spominjanju generalno zaostaje za posljednja dva kandidata. Kampanja koju vodi na društvenim mrežama može se povezati s riječju “uzbudljivo” samo u rječniku antonima, ali je na Facebooku, gdje je okupio gotovo 20 tisuća lajkova, komunikacija barem korektna, ako ne dobra. Sjedi, tri. I to samo zbog Gaussove krivulje.

Ima tu obraćanja fanovima, pitanja za mišljenje o pojedinom sadržaju, uobičajenih bili-smo-tu-i-tu objava, i naravno, nezaobilaznog blaćenja protukandidata. Predlažem predizbornu gumicu za sve kandidate koju će staviti oko ruke i pecnuti se svaki put kada ih privuče ta strategija – ako metaforička neće obaviti posao, i stvarna gumica je u redu, možda nas barem malo poštedi od onog što stalno gledamo u saboru.

Iako je na Twitteru nešto aktivniji od jedine protukandidatkinje, slijedi ga samo 131 tviteraš, a riječ je ponajviše o pukom izvještavanju, što na barometru političkih kampanja ide prema “zijev” kategoriji. Očito da ima suprotnu strategiju od Kolinde, koja je odlučila da će se za nju svakako čuti. Njegova strategija možda će dobiti naklonost glasača koji su se već odlučili zaokružiti ga kao svoj izbor, ali će doprijeti do malo koga izvan kruga.

#nemamhashtagvilibor

Najmanje strukturiranu kampanju vodi Ivan Vilibor Sinčić, kandidat bez hashtaga, Twittera i stranice svoje političke persone. Osim svog osobnog profila, koji je ionako politički angažiran, ovaj kandidat ima i stranicu kampanje Ivan Vilibor Sinčić za predsjednika RH, što je pomalo neosoban potez – iako su profili drugih političara također u svojoj suštini kampanje, ljudska psiha ipak više na društvenim mrežama i izvan njih ipak više voli izravne asocijacije s ljudima.

Pa ipak, i ova stranica ima svojih 14 365 fanova, što nije za bacanje, ali nije ni za inauguraciju.

Kako je njegova kampanja neraskidivo isprepletena s onom za medijsku pozornost Živog zida, to se odražava i na postovima, a uz pokoju pretjeranu baladu o neopjevanom junaku, naglasak je na političkim stavovima i programu ove odnedavno stranke – onima koji imaju veze s predsjedništvom i onima koji nemaju.

Očekivalo se da će kao najmlađi kandidat i netko tko tvrdi da ne želi trošiti sredstva za kampanju, najbolje znati iskoristiti medije svoje generacije koji omogućavaju (besplatno ili barem vrlo povoljno) širenje glasa i programa. Ta su se očekivanja izjalovila, a uzevši u obzir neprisutnost na Twitteru i nedosljednost na Facebooku, može se samo pretpostaviti da je njegova ciljana publika negdje drugdje, u nekom neumreženom svijetu iz kojeg će ih netko svaki čas deložirati.

#možetoibolje

Sve u svemu, naši su se kandidati popravili, u zadnjih tjedan dana i od svojih proteklih pokušaja komunikacije na društvenim mrežama, ali prostora za napredak ima.

Osim osnova vladanja društvenim mrežama, možda bi pomoglo da na njima budu aktivni (ili angažiraju nekoga da bude aktivan za njih) i kada kampanje nisu u jeku – ne toliko izbora radi, koliko zbog kontakta s onima koje navodno predstavljaju, barem ako je vjerovati rječničkoj definiciji koja stoji iza “političar”.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.