PlayStation 4 PRO. Možda ovo posljednje zvuči malčice pretenciozno, ali nema sumnje u to kako je Sony pravovremenim osvježenjem unio novi život u sada već tri godine staru konzolu. Nakon što smo ga otkutijali, uzeli smo Sony u ruke i vidjeli u čemu je zapravo stvar.

29. 11. 2013. bio je datum kada je PlayStation 4 službeno pušten u prodaju u Europi, a mnogima od nas se pri pomisli na taj datum u glavi pojavljuje samo jedna misao – zar je već toliko prošlo? PlayStation 4 uistinu je tu već nešto više od tri godine, a zasluženi update dobio je prošloga mjeseca. O čemu se radi i isplati li se zamijeniti vaš “stari” PlayStation za onaj s oznakom Pro, nastojao sam saznati u nekoliko dana koje smo proveli skupa.
Korak prema budućnosti
Za početak, iako ne razmišljamo prečesto o tome što se nalazi u našim konzolama, ova se svakako može pohvaliti vrlo ozbiljnim hardverom “pod haubom”.
Kako dolaze 4K televizori, a uz njih velik trend u svijetu igara postaje i HDR, Sony je odlučio zagristi u taj veliki kolač i gamerima ponuditi upravo to: 4K i HDR mogućnosti u jednoj konzoli pa neka se nađe ako bude trebalo.
Prepoznatljiv izgled s ponekom razlikom
Na prvi pogled, Pro konzola izgleda ponešto drugačije u usporedbi s običnom, prvenstveno zbog vanjskog izgleda koji je i dalje prepoznatljivo “oštar”. No, u ovom slučaju vas očekuje još jedan “kat”, za razliku od samo jednog u standardnoj PS4 konzoli. Velik je i logo PlayStationa, završen u kromiranoj plastici, zbog čega konzola na prvu izgleda zaista impozantno i kvalitetno.
Kada je riječ o dimenzijama, novi je PS nešto veći od svog prethodnika i mnogo veći od svoje Slim verzije, koja je također dostupna od prošloga mjeseca. Prepoznatljivi bridovi i pomalo Darth Vaderovski štih dobra su stvar, iako ni klasični PS4 nije baš bio loše dizajniran. Tu je i 1 TB za pohranu, što efektivno znači da je Sony polako “izgurao” PlayStation od 500 GB iz ponude. Pohvalno!
PlayStation 4 Pro izašao je u isto vrijeme kada i spomenuta Slim verzija, koja, iako vrlo lijepog izgleda, jednostavno gubi neke funkcionalnosti koje “veliki” PlayStation ima. Slučaj je to još od PSOne i PlayStationa 1, a logično je kako u maloj “kutiji” ne možete baš staviti sve što vam je tehnološki dostupno.
Third-party kontroleri, konačno!
Neke su promjene zadesile i DualShock 4 kontroler, koji u ovom unaprjeđenju doživljava novi lightbar na gornjoj strani, točno iznad touchpada, kao i podršku za USB spajanje s računalom. Steam je, naime, ove godine najavio kako će podržavati PS4 kontrolere, a svi oni koji ne žele third-party , već “pravu stvar”, sada ih mogu koristiti i na računalu.
Kada smo već kod third-party podrške, sve one željne malo većeg nivoa personalizacije razveselit će podrška za (za sada) dva nova kontrolera za PS4 tvrtki Razer i Nacon. Dizajnirani za one malo ozbiljnije, Naconov čak ima kabel koji podsjeća na one profesionalne audio kabele koje “ušarafite” kako ne bi ispali, budući da bežični kontroleri na turnirima funkcioniraju dosta loše zbog Bluetooth smetnji.
Nedvojbeno najveće zvijezde ove konzole su podrške za HDR i 4K, što znači da ćete, ako kupite ovaj PlayStation, vrlo vjerojatno biti osigurani za nekoliko godine kada 4K televizori budu mnogo cjenovno prihvatljiviji. Istina, HDR je možda i veća prednost budući da dodatni efekti svjetla mogu zaista promijeniti doživljaj neke scene u igri, kao što je to slučaj u novom Tomb Raideru.

Rugajte se tech svijetu uz Watch Dogs 2
Većina mog vremena provedenog s PS4 Pro bila je uz Watch Dogs 2, koji, iako nije moj prvi izbor kada je riječ o open-world igrama, svakako jako dobro izgleda i na mom televizoru koji je “samo” Full HD rezolucije. Naravno, igre koje podržavaju napredne funkcije ove konzole bit će i prikladno označene, a Watch Dogs 2 svakako u potpunosti iskorištava sve potencijale nove konzole.
Kao zagriženog PC korisnika, izuzetno mi je teško bilo naviknuti se na kontroliranje lika tzv. “gljivama”, odnosno analognim palicama, što nikako nije bio nedostatak konzole, nego moje inferiornosti. Watch Dogs 2 u mnogočemu je bolji nego prvi nastavak, a parodiranje situacije u San Franciscu i tehnološkog sektora svakako je i više nego zabavno, pogotovo nama iz Netokracije koji se s tim svijetom susrećemo na dnevnoj bazi.
PS4 Pro, Netflix & chill
Kada ne pucate ili hakirate, PS4 Pro možete koristiti i za gledanje Blu-ray filmova, streamanje Netflixa ili dobro staro surfanje internetom. Sve u svemu, nije teško nagovoriti roditelje i/ili bolju polovicu da vas u blagdansko vrijeme počasti ovom konzolom, budući da su vaši argumenti i više nego dostatni, a izdvojit ću samo neke od njih:
- Možemo skupa igrati sve što želiš.
- Barem nisam vani na hladnom.
- Barem ne pušim.
- Možemo gledati Netflix.
- Možeš i ti igrati Watch Dogs 2, super je.
- Možemo gledati Blu-ray filmove skupa, ako ih već nema na Netflixu.
- Izgleda lijepo u dnevnoj sobi.
- Nema kabela za koje možemo zapeti.
- Molim te?
Ako i to ne upali, predložite ponudu Hrvatskog Telekoma, gdje u Magenta 1 svijetu PlayStation 4 Pro možete dobiti za 1kn, a ostalo platiti na rate. To zasigurno hoće.
PlayStation 4 Pro svakako predstavlja zanimljiv napredak, ali ako već imate PS4, vjerojatno vam nova inačica neće biti prijeko potrebna. No, ako nemate konzolu ili imate lošiji model, ne čekajte previše, jer za ovu cijenu ne možete dobiti ništa bolje.
Nikako ne zaboravite pogledati #Otkutijavanje ovog PlayStationa kako biste vidjeli što vas sve očekuje ako se za njega odlučite!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.