Hrvatski Oradian i Vitastiq nagrađeni na CESA završnici

Hrvatski Oradian i Vitastiq među najboljim startupima u Srednjoj Europi!

U Beču je tijekom vikenda održan središnji završni odabir dobitnika ovogodišnjih Central European Startup Awardsa. Među kandidatima za najbolje startupe i najutjecajnije ljude u poduzetničkim vodama u Srednjoj Europi bili su i pobjednici hrvatskog natjecanja, a dva priznanja pripala su hrvatskim startupima, Oradianu u kategoriji tehnoloških rješenja koja se bave financijama i Vitastiqu za najbolje korisničko iskustvo.

Oradian_ekipa
Oradianova ekipa među nagrađenima u Beču

Poslije završetka glasovanja na internetu i odabira u kojem je sudjelovao stručni žiri, doznali smo ovogodišnje pobjednike Central European Startup Awardsa, u srednjeeuropskoj konkurenciji u kojoj su sudjelovali i najbolji na hrvatskom natjecanju. Na proglašenju najboljih u Beču priznanja su pripala hrvatskim Oradianu i Vitastiqu, koji su slavili u dvije kategorije.

Najbolje ‘fintech’ rješenje i korisničko iskustvo

Oradian je zaslužio nagradu u kategoriji najboljeg ‘fintech’ startupa, u konkurenciji tehnoloških rješenja koja se bave financijama. Međunarodni tim sa sjedištem u Zagrebu, kojem su središnje područje djelovanja afričke države, time je dobio novo priznanje, poput onog osvojenog ranije ove godine na Wired Moneyju u Londonu ili prošlogodišnjeg na Pioneers Challengeu u Beču.

Dok Oradian traži rješenja za financijsko priključivanje siromašnih afričkih država ostatku svijeta i pokušava riješiti problem nedostupnosti tradicionalnih načina financiranja, Vitastiq se bavi ljudskim zdravljem, a sa svojim sustavom za praćenje stanja minerala i vitamina u organizmu zaslužio je priznanje u kategoriji najboljeg korisničkog iskustva.

Predvođen osnivačem Deanom Vranićem, Vitastiq predstavlja uređaj nalik kemijskoj olovci kojim registriramo stanje minerala i vitamina. Poslije prenošenja podataka na pametni telefon, čemu služi Vitastiqova mobilna aplikacija, možemo provjeriti je li došlo do poremećaja i reagirati ako se pokaže da je to potrebno.

Hrvatski startupi među devetero pobjednika

cesa_logo

U odabiru najboljih u Beču, priznanje u najzvučnijoj kategoriji pripalo je austrijskom Runtasticu, koji je proglašen najboljim startupom godine, a njegovu vrijednost je ranije ove godine već prepoznao Adidas – i za tu akviziciju platio 220 milijuna eura.

Najboljega su birali i glasači na internetu, koji su se odlučili za rumunjski Hub onezero, a u Rumunjsku su otišla još dva priznanja. MIRA Rehab proglašen je startupom s najznačajnijim društvenim učinkom, dok je Melania Galea zaslužila nagradu za najutjecajniju ženu u startup vodama, u kategoriji u kojoj je u Hrvatskoj slavila Netokracijina izvršna urednica Mia Biberović.

Najboljim prostorom za ‘coworking’ proglašen je LOFFICE, sa sjedištem u Budimpešti i prostorijama u Beču, dok je priznanje za najbolju aplikaciju za rad u oblaku i s podacima zaslužio Codeship, čije je europsko sjedište u Beču. Nagrada u kategoriji najboljeg ulagača također je ostala u glavnom austrijskom gradu, u rukama ekipe Speedinvesta.

Koliko je bilo teško doći do priznanja? Odgovor na to pitanje najbolje će dati podatak o sveukupno više od 1000 kandidata u 10 država, a tako veliko zanimanje za ovogodišnji Central European Startup Awards potvrdit će da je na srednjeeuropskoj sceni sve više živosti i zdrave konkurencije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?