U Beču je tijekom vikenda održan središnji završni odabir dobitnika ovogodišnjih Central European Startup Awardsa. Među kandidatima za najbolje startupe i najutjecajnije ljude u poduzetničkim vodama u Srednjoj Europi bili su i pobjednici hrvatskog natjecanja, a dva priznanja pripala su hrvatskim startupima, Oradianu u kategoriji tehnoloških rješenja koja se bave financijama i Vitastiqu za najbolje korisničko iskustvo.

Poslije završetka glasovanja na internetu i odabira u kojem je sudjelovao stručni žiri, doznali smo ovogodišnje pobjednike Central European Startup Awardsa, u srednjeeuropskoj konkurenciji u kojoj su sudjelovali i najbolji na hrvatskom natjecanju. Na proglašenju najboljih u Beču priznanja su pripala hrvatskim Oradianu i Vitastiqu, koji su slavili u dvije kategorije.
Najbolje ‘fintech’ rješenje i korisničko iskustvo
Oradian je zaslužio nagradu u kategoriji najboljeg ‘fintech’ startupa, u konkurenciji tehnoloških rješenja koja se bave financijama. Međunarodni tim sa sjedištem u Zagrebu, kojem su središnje područje djelovanja afričke države, time je dobio novo priznanje, poput onog osvojenog ranije ove godine na Wired Moneyju u Londonu ili prošlogodišnjeg na Pioneers Challengeu u Beču.
Dok Oradian traži rješenja za financijsko priključivanje siromašnih afričkih država ostatku svijeta i pokušava riješiti problem nedostupnosti tradicionalnih načina financiranja, Vitastiq se bavi ljudskim zdravljem, a sa svojim sustavom za praćenje stanja minerala i vitamina u organizmu zaslužio je priznanje u kategoriji najboljeg korisničkog iskustva.
Predvođen osnivačem Deanom Vranićem, Vitastiq predstavlja uređaj nalik kemijskoj olovci kojim registriramo stanje minerala i vitamina. Poslije prenošenja podataka na pametni telefon, čemu služi Vitastiqova mobilna aplikacija, možemo provjeriti je li došlo do poremećaja i reagirati ako se pokaže da je to potrebno.
Hrvatski startupi među devetero pobjednika
U odabiru najboljih u Beču, priznanje u najzvučnijoj kategoriji pripalo je austrijskom Runtasticu, koji je proglašen najboljim startupom godine, a njegovu vrijednost je ranije ove godine već prepoznao Adidas – i za tu akviziciju platio 220 milijuna eura.
Najboljega su birali i glasači na internetu, koji su se odlučili za rumunjski Hub onezero, a u Rumunjsku su otišla još dva priznanja. MIRA Rehab proglašen je startupom s najznačajnijim društvenim učinkom, dok je Melania Galea zaslužila nagradu za najutjecajniju ženu u startup vodama, u kategoriji u kojoj je u Hrvatskoj slavila Netokracijina izvršna urednica Mia Biberović.
Najboljim prostorom za ‘coworking’ proglašen je LOFFICE, sa sjedištem u Budimpešti i prostorijama u Beču, dok je priznanje za najbolju aplikaciju za rad u oblaku i s podacima zaslužio Codeship, čije je europsko sjedište u Beču. Nagrada u kategoriji najboljeg ulagača također je ostala u glavnom austrijskom gradu, u rukama ekipe Speedinvesta.
Koliko je bilo teško doći do priznanja? Odgovor na to pitanje najbolje će dati podatak o sveukupno više od 1000 kandidata u 10 država, a tako veliko zanimanje za ovogodišnji Central European Startup Awards potvrdit će da je na srednjeeuropskoj sceni sve više živosti i zdrave konkurencije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.