Koji ste tip online kupca: Plaćate li karticama ili pouzećem?

Koji ste tip online kupca: Plaćate li karticama ili pouzećem?

Prema podacima Eurostata, gotovo milijun i pol Hrvata kupuje online. No koliko njih tu kupovinu privede kraju plaćajući online, a koliko ih se odlučuje da taj dio obave u banci ili pouzećem? Čini se da u Hrvatskoj postoje dva tipa umreženih kupaca.

Dok je očito da je online kupovina u Hrvatskoj prilično popularna, kada je riječ o načinima plaćanja, čini se kako postoje dvije dijametralno suprotne skupine.

Jesi li Petra ili Ana?

S jedne strane su potrošači koji koriste kartice za online plaćanja – nazvat ćemo ovaj tip osobe Petra.

Petra kupuje online, a svoju je karticu pohranila na više servisa.

Naša zamišljena prosječna potrošačica Petra ima 31 godinu, radi u digitalnoj industriji i voli isprobavati trendove. Prema procjeni Mastercarda, korisnik kao što je Petra svoje je podatke s kartice spremio na otprilike 5 internetskih odredišta.

Kada uđe u Uber, voli iz njega izaći, a da ne mora posezati za novčanikom, jer se sve automatski naplati s njene kartice. Ima i svoj profil s povezanom karticom na Amazonu, odakle često naručuje stručnu literaturu, a za zabavu se s njene kartice svaki mjesec naplaćuju Netflix i Deezer. U svom telefonu ima i digitalnu verziju svoje kartice, ako se dogodi da izađe is stana bez novčanika, a potrošnju prati preko mobilnog bankarstva.

Drugi tip korisnika je Ana. Ana je nešto starija, recimo da ima 41 godinu, i nisu joj strane blagodati svega digitalnog.

Ana kupuje online, no više voli platiti pouzećem ili u banci.

Također se vozi Uberom, no preferira platiti vozaču gotovinom, a kada naručuje nešto online, bira domaće web trgovine gdje može platiti pouzećem. To ne znači da ne koristi kartice, ali jednostavno, kada je riječ o bezgotovinskim plaćanjima, Ana i dalje najviše vjeruje fizičkim poslovnicama i ne voli ostavljati svoje osobne podatke i podatke s kartice na internetu, iako je svjesna koliko je zaštita uznapredovala.

Generacijski jaz i kako ga premostiti?

Najveća demografska razlika između Petre i Ane i zašto različito koriste kartice je generacijska, ako je vjerovati ispitivanju mnijenja.

Takozvana “generacija Y” ili “Millennialsi” kojima pripada Petra vjeruju da su podaci s njihove kartice podjednako sigurni u fizičkim prodavaonicama kao i u web trgovinama te u mobilnim aplikacijama.

Izvor: https://bit.ly/2uNTiG8

Pomak već za jednu generaciju, generaciju X koja je rođena prije osamdestih kao Ana, već znači da kupci manje vjeruje online plaćanjima, ali i su i općenito više zabrinuti za sigurnost svojih podataka, bilo da kupuju u fizičkoj poslovnici ili preko interneta.

Istraživanje koje je proveo američki Deprtment of Comemrce pokazalo je kako 37% ispitanika, poput Ane, izbjegava online transakcije i kupovinu zbog zabrinutosti za sigurnost ili privatnost podataka. U istoj studiji se pokazalo kako su zabrinuti uglavnom zbog vijesti o krađi podataka koje su čuli, ne zapravo i sami doživjeli.

Razlika je, dakle, u tome koliko je Petri i Ani (ne)ugodno ostaviti svoje podatke i podatke o kartici online.

No što kada podatke o kartici ne bi uopće morale igdje ostaviti?

Umjesto broja kartice – token

To je razlika koju Mastercard pokušava pomiriti svojim MDES (Mastercard Digital Enablement Service) uslugom i card-on-file mogućnosti.

Stvar je (za korisnika) prilično jednostavna – banka koja je izdala karticu “zamjenjuje” broj kartice novim 16-znamenkastim tokenom prilikom spremanja kod trgovca.

To znači da pri kupovini Petra i Ana samo jednom upisuju svoje podatke s kartice, a njihova ih banka pretvori u anonimizirani token – koji je jedini podatak vidljiv trgovcu. Token sam po sebi ne sadrži nikakve podatke o kartici ili vlasniku te je u slučaju zlouporabe beskoristan i ne može se upotrijebiti za neku drugu transakciju.

Tako se osigurava dodatnu sigurnosnu zaštitu, a korisnici poput hipotetske Ane mogu provoditi transakcije online sigurni da su njihovi osobni podaci sigurni iza anonimiziranog tokena.

A što je s Petrom koja ionako nema problema s time? Kako token izdaje banka koja izdaje i karticu, automatski ga ažurira – to znači da Petra ni na jednom od pet ili više mjesta na kojima je ostavila svoj token ne treba ažurirati podatke s kartice jednom kada ona istekne, već se to čini automatski.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Novost

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Tvrtke i poslovanje

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?