Developeri preziru marketing. Kako im ipak nešto promovirati zna Ivan Burazin

Developeri preziru marketing. Kako im ipak nešto promovirati zna Ivan Burazin

Tvrtke koje prodaju tehnološke proizvode čija su ciljana publika developeri trebaju drugačiji marketing - developeri su alergični na muljanje i ne slušaju kad im se pokušava nešto prodati. Ali, ako im pomognete riješiti problem ili ih nešto naučite, na dobrom ste putu!

Programeri kao ciljna publika noćna su mora svakog marketingaša. Nezainteresirani su za reklame, ne vjeruju im, a imuni su i na poruke koje im marketingaši šalju, stoga zahtjevaju potpuno drugačiji pristup – zaključak je razgovora Ivana Burazina, člana Uprave Infobipa za odnose s developerima i Netokracijinog Ivana Brezaka Brkana na ovogodišnjem Weekend Media Festivalu.

Burazin je baš koji tjedan prije bio domaćin stotinama developera na Infobip Shift konferenciji u Zadru, prvi put nakon Infobipove akvizicije te konferencije i prvi put kao Infobipov Chief Developer Experience Officer. Marketingašima, koji uglavnom čine publiku Weekend Media Festivala, i na primjeru te konferencije objasnio je kako komunicirati s developerima:

Infobip organizira Shift, ali je na konferenciji sekundaran. Ne guramo im se i ne prodajemo stalno, naglasak je na govornicima, programu, predavanjima i sadržaju iz kojeg developeri mogu nešto naučiti. Jer, došli su na konferenciju čuti nešto novo i zanimljivo, a ne slušati nas kako im uvaljujemo Infobip!

Business to Developers

Nemojte im uvaljivati i samo pričati o sebi, educirajte ih, pomozite da riješe problem, olakšajte im život, tehnike su koje marketingašima olakšavaju put do developera kao ciljane publike. Koja je toliko zahtjevna da se u posljednje vrijeme sve više priča o posebnoj vrsti marketinga – B2D, odnosno ‘Business to Developers’.

Burazin, koji i sam ima tehničku pozadinu, u razgovoru je potvrdio sve izazove na koje marketingaši nailaze u oglašavanju prema developerima:

Pristup developerima treba biti drugačiji, ne jer su oni neka posebna vrsta ljudi, nego jer su jednostavno osjetljiviji na bullshit. Svima nama brendovi stalno oglašavaju i prodaju nešto, svjesni smo toga, ali nam je to ok.

Međutim, kad pričamo o oglašavanju tehnologija, developerskih alata i tehnoloških proizvoda developerima, oni će odmah prepoznati muljanje i neće ga tolerirati.

Niti jedan developer neće početi koristiti tvoj proizvod jer je vidio banner ili pročitao blog post o tome kako je taj proizvod najbolji i bez ijedne mane. To će odmah prozrijeti i tražiti dalje. Ali, ako naiđe na sadržaj koju mu pomaže da riješi neki problem, iz kojeg će nešto naučiti, a potom i shvatiti kako mu taj proizvod olakšava život – dat će mu priliku. I ako bude zadovoljan korištenjem, preporučit će ga drugima, zaključuje Burazin.

Developersko iskustvo ili – olakšajte im posao kroz dobru dokumentaciju

Otud i onaj dio o developerskom iskustvu u Burazinovoj tituli. Developersko iskustvo je sve ono čime im olakšavate da put od registracije do korištenja bude što jednostavniji i kraći, a taj put čini:

  1. što jednostavnija implementacija kako bi što brže i bezbolnije mogli isprobati proizvod,
  2. jasna, logično organizirana i ažurna tehnička dokumentacija te
  3. javno dostupan i dobro dokumentirani API koji predviđa najčešće načine korištenja i optimiziran je za njih, koji predviđa najčešće greške i već ima odgovore kako riješiti probleme…

U Infobipu žele intenzivno raditi na tome da se približe developerima i kao potencijalnim kupcima, ne samo kao potencijalnim zaposlenicima (zato i jesu akvizirali Burazinovu developersku konferenciju). Marketing u Infobipu, ispričao je, dugo se uglavnom bazirao na obraćanju donositeljima odluka u drugi tvrtkama i koristio klasične tehnike i kanale B2B marketinga.

S vremenom su shvatili da su takve kampanje slabo učinkovite kad su u pitanju manje tvrtke i kad su programeri ti koji donose odluke, a i da se njihova konkurencija itekako trudi oko specifičnih kanala i komunikacije prema developerima.

‘Cijeli tim mora razumjeti development, i marketingaši.’

S obzirom na specijaliziranu nišu, kad tvrtci zatreba marketing prema developerima, nema jednostavnog rješenja, odnosno nije dovoljno samo – zaposliti još marketingaša ili angažirati agenciju. Programere je teško nagovoriti da pišu, a marketingaši ne razumiju tehničke teme, tko su ljudi koji su idealni zaposlenici za odnose s developerima? Ivan Burazin kaže:

Trebaju nam i jedni i drugi, i developeri i marketingaši, ali samo oni koji su spremni raditi jedni s drugima i žele razumjeti jedni druge. Umjesto da marketingaši ‘naređuju’ developerima što i kako trebaju raditi, a da ih developeri ignoriraju jer im je pisanje tlaka, trebamo shvatiti da moramo raditi zajedno.

Tehnološke firme najčešće ne znaju ništa osim tehnologije i moramo priznati da nam treba pomoć oko komuniciranja. S druge strane, cijeli tim koji se bavi developerskim iskustvom mora razumjeti proces razvoja, makar samo osnove. Komunikacijski i marketinški stručnjaci koji se time žele baviti moraju biti spremni slušati stručnjake i moraju željeti puno naučiti. Za početak savjetujem Code Academy i besplatne početne tečajeve.

Na primjeru Shift konferencije Burazin je pokazao i da sav sadržaj usmjeren prema developerima ne mora nužno biti suhoparan i dosadan:

Znali smo imati predavače koji bi uživo na pozornici programirali, odnosno pokazivali kako su nešto napravili. To je atraktivno i fora, ali nije samo fora, nego i poučno, pokazivali bi kako riješiti stvarni problem.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Prikaz

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.