Što smo naučili od uzorITe AI doktorandice, frontend programerke i direktorice BI i CRM odjela?

Što smo naučili od uzorITe AI doktorandice, frontend programerke i direktorice BI i CRM odjela?

Proljetno digitalno izdanje Ladies of New Business: uzorITe održalo se prošlog četvrtka i petka, a tijekom ta dva dana upoznali smo različite ženske uzore u IT industriji, između ostalih Ivanu sa Sveučilišta u Edinburghu, Tesu iz Fivea i Petru iz mStarta.

I u 2021. nastavljamo s Ladies of New Business konferencijama! Prva #LadiesZG konferencija 2021. godine, Ladies of New Busines: uzorITe, završena je u petak, a kroz dva dana je okupila stručnjake i stručnjakinje iz bankarskog sektora, područja umjetne inteligencije, poznatih svjetskih fakulteta i IT tvrtki.

Ove godine, osim panela “Muška strana priče” o kojem možete pročitati u izvještaju naše Ana Marije, slušali smo čak tri fireside razgovora, odnosno intervjua između moderatora i gošće. Prvog je dana održan razgovor Poticanje žena u STEM karijerama na kojem su razgovarale Tena Šojer Keser iz Netokracije i Ivana Balažević sa Sveučilišta u Edinburghu, dok smo drugoga dana slušali dva razgovora moderatorice Ana Marije Kostanić u kojima je ugostila Petru Hajduković iz mStarta na temu Moj put od praktikantice s FER-a do direktorice odjela te Tesu Orlović iz Fivea čiji je fireside razgovor naslovljen Od Katice za backend do specijalistice za Ruby.

Ne bojte se “sindroma uljeza”

Ivana Balažević prvog je dana “probila led” s razgovorom o svojoj karijeri u kojoj je od Hrvatske i FER-a prošla preko Njemačke kako bi se konačno smjestila u Edinburghu. Kao znanstvenica, kaže da se nije previše susretala s diskriminacijom u svojoj karijeri – ali da je bila diskriminirana jer je iz Hrvatske:

Kako bi nas platili u startupu u kojem smo radili morali smo se prijaviti kao freelancerice i za to prikupiti potvrde da smo, ne znam, završili preddiplomski i razne druge dokumente. Kada su nam se obratili natrag, mojoj kolegici su rekli da je sve u redu, a mene su tražili potvrdu da nisam građevinski radnik.

Osim problema s činjenicom da je iz Hrvatske, Ivana se borila i s tzv. sindromom uljeza, odnosno strahom da su svi oko nje bili bolji i pametniji jer su dolazili s poznatijih svjetskih sveučilišta, no kaže kako je to nešto što jednostavno trebamo prevladati sami i shvatiti da neki ljudi možda jesu bolji od vas u nečemu, ali nipošto nisu u svemu. Možda ste zapravo i vi razlog zašto se netko osjeća kao uljez. 🙂

U nastavku ovog zanimljivog razgovora Tena i Ivana su govorile o kvotama zapošljavanja i činjenici da se može dogoditi i problem ako mislite da su vas zaposlili negdje samo zato da ispune kvotu, a ne zbog vas samih. Ivana:

Ja sam svakako za pozitivnu diskriminaciju, ali ne za pretjerivanje u njoj. Mislim da je to jedna od stvari na koje moramo paziti, ali je definitivno potrebna i prvi je korak prema mijenjanju stvari. Mislim da nije krajnje rješenje i trebalo bi se fokusirati na mlade ljude, kao i na rješavanje razlika u odgoju dječaka i djevojčica. Ne bismo djeci trebali ugrađivati predrasude oko toga što trebaju raditi.

Ivana je za kraj istaknula kako je vrlo važno imati pozitivne uzore u znanosti, taman u skladu s imenom ovog izdanja Ladies of New Business konferencije!

Ladies of New Business: uzorITe

Pratite prijenos Netokracijine konferencije Ladies of New Business – uzorITe! Proljetno izdanje posvećeno je ženskim uzorima u IT industriji! 📣 Pitanja postavljajte u komentarima, a naši moderatori će izabrati najzanimljivija i postaviti ih govornicima!

Posted by Netokracija on Thursday, March 18, 2021

Razgovor s Ivanom počinje u 45. minuti snimke.

Napredak treba biti uvjetovan samo vašim radom

Drugi dan uzorITe Ladies of New Business konferencije otvorile su Ana Marija Kostanić i Petra Hajduković iz mStarta, ogranka Fortenova grupe. Petra je govorila o svojoj karijeri specijalista i menadžera te putu koji ju je doveo od Tiska do direktorice službe za analitiku i CRM u mStartu.

Petra je istaknula kako za nju ne postoji razlika između muškog i ženskog liderstva, bez obzira na spol netko može biti dobar ili loš lider:

Za dobro vođenje tima važno je dobro razumijevanje sadržaja, ali i tehničko predznanje voditelja kako bi razumijevanje i komunikacija s timom bila lakša.

Petra dodaje i kako nikada u mStartu nije imala osjećaj da se ikakvo napredovanje uvjetuje spolom, i da je vrlo zadovoljna što je njezin put do pozicije na kojoj radi danas bio uvjetovan samo njezinim radom. Ipak, kako je istaknula Mirta Stantić u intervjuu ususret konferenciji, hrvatske tvrtke van IT sektora trebaju postati mnogo agilnije kada je riječ o promicanju žena.

Za kraj, Ana Marija i Petra govorile su i o drugoj strani Petrine karijere, odnosno radu za HGSS i treningu službenih pasa s kojima radi već čitav niz godina. Ovaj dio života pomaže joj u ostvarenju dobrog balansa poslovnog i privatnog, ali i u “bijegu od ljudi”, jer je Petra, kako sama kaže, vrlo velik introvert i nije “people person”:

Treba odijeliti dio privatnog i poslovnog. U poslu mi je lakše biti ekstrovert jer se nalazim na svom području, i ako se komunikacija odvija oko tog područja onda sve to ide vrlo glatko. Kroz privatni život mi priroda daje da zadovoljim tu svoju introvertnu potrebu da ne budem toliko okružena ljudima.

Ladies of New Business: uzorITe

Pratite prijenos drugog dana Netokracijine konferencije Ladies of New Business – uzorITe! Proljetno izdanje posvećeno je ženskim uzorima u IT industriji!📣 Pitanja postavljajte u komentarima, a naši moderatori će izabrati najzanimljivija i postaviti ih govornicima!

Posted by Netokracija on Friday, March 19, 2021

Razgovor s Petrom kreće odmah, a s Tesom na oko sat i 23 minute.

Želite promjenu? Preuzmite inicijativu!

Posljednji razgovor dana, a ujedno i posljednji razgovor ovog izdanja konferencije vodile su Netokracijina Ana Marija i Tesa Orlović iz agencije Five. Tesa je svoju karijeru u Fiveu posvetila radu za velikog svjetskog klijenta – poznati Napster. Prisjetila se tih ranih dana hrvatske industrije i vremena kada je Five (tada Pet minuta) imao tek nekolicinu zaposlenika te kako je posao dobila u vrlo kratkom roku – a na prvi razgovor došla, kako kaže, u kratkim hlačama i japankama.

Počevši kao backend programerka, Tesa je neko vrijeme radila i kao voditeljica tima u Fiveu, ali nije joj bilo drago što je morala mnogo vremena provoditi na sastancima – što je i jedan od razloga zašto se odlučila vratiti na programiranje. Međutim, kako je tada bila u doticaju s time što rade i drugi kolege na projektu, zainteresirala se u međuvremenu i za frontend, a njezin prelazak na posve novi smjer programiranja bio je zapravo prilično spontan:

Jedan dan sam pokucala Luki na vrata i rekla da bi se nečim drugim bavila. Taman se nekoliko tjedana kasnije otvorila frontend pozicija na Napsteru, i tako sam došla u Ruby on Rails tim. Danas se više bavimo Emberom i Reactom, i općenito više Javascript frontend tehnologijama.

Nekako me splet okolnosti doveo ovdje gdje jesam.

Tesa kaže kako joj je bilo jasno da treba promjenu onog trenutka kada je došao bug u kodu, a ona je znala točno u kojoj liniji koda se on nalazio i kako ga ispraviti. To joj je bio znak da stagnira na poziciji na kojoj je i “kap koja je prelila čašu”.

Zanimljivo je kako je danas u Fiveu dostupan i Career Upgrade program koji je zapravo vrlo sličan ovoj promjeni smjera u karijeri – koji je Tesa napravila na svoju inicijativu. Tako danas u Fiveu možete probati nešto posve drugo i vidjeti jeste li možda u tome bolji nego u poslu koji danas obavljate.

Ako ste propustili uzorITe…

Dva dana inspirativnih predavanja ne stanu u jedan izvještaj, stoga vas svakako pozivamo da pogledate snimke svih predavanja na našem Facebooku, a za nekoliko dana i YouTubeu. Posebno bismo izdvojili izuzetno predavanje Ines Jurković iz tvrtke COBE koje je prikupilo velik broj pozitivnih komentara prošlog petka!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.