FER-ovka koja u slobodno vrijeme sudjeluje u spasilačkim akcijama

FER-ovka koja u slobodno vrijeme sudjeluje u spasilačkim akcijama HGSS-a

U cilju da se što više žena i djevojaka zainteresira za IT sektor, Netokracija je neprestano u potrazi za zanimljivim i inspirirajućim pričama. Jednu od njih pronašli smo u Petri Hajduković, FER-ovki koja se u mStartu bavi BI i CRM sustavima, a u slobodno vrijeme sa svojim psom Bixom sudjeluje u spasilačkim akcijama HGSS-a.

Petra Hajduković, mStartova
Petra Hajduković, mStartova specijalistica u službi za podršku BI i CRM sustavima i HGSS-ova suradnica (foto: osobna arhiva).

Petra Hajduković je mStartova specijalistica u službi za podršku BI i CRM sustavima. Dok se na poslu bavi optimizacijom cijena i promocija unutar projekta Revionics za trgovački lanac Konzum i Mercator, u slobodno vrijeme sa svojim graničarskim kolijem Bixom sudjeluje u spasilačkim akcijama Hrvatske gorske službe spašavanja. S Petrom sam porazgovarala o iskustvima s FER-a, prisustvu žena u IT sektoru i, naravno, njenom neobičnom i zanimljivom hobiju.

‘Nemam osjećaj da žene nešto ne mogu’

Petra je na svom smjeru bila tek jedna od nekoliko studentica. Unatoč tome, kaže da nikada nije doživjela da ju netko drugačije tretira – pozitivno ili negativno – zbog toga što je žena.

Do 2020. godine Europskoj uniji bit će potrebno čak 900.000 programera, prema procjenama. Cijeli sektor ima problem s nedostatkom kadra, a pritom se nerijetko zanemaruje polovica populacije. Upravo Petra je dokaz da su žene jednako sposobne za rad u tehničkim zanimanjima kao i muškarci:

Ne vjerujem da je u tehničkim zanimanjima manjak žena jer se one ne osjećaju sposobne konkurirati suprotnom spolu pa ih treba ohrabriti. Možda se krećem u takvim krugovima pa imam iskrivljenu sliku stvarnosti, ali nemam osjećaj da žene smatraju da nešto ne mogu. No, iz godine u godinu interes žena prema IT-u evidentno raste, što se vidi po broju žena na FER-u, kao i drugim tehničkim fakultetima, tako da mislim da sve ide svojim tijekom.

Petra Hajdukovic mStart (2)
Petrin Bix je trenutno jedini pas u Hrvatskoj s položenim MRT-om (Mission readiness test) za traženje u prirodi, što je najviši ispit spremnosti za stvarne akcije (foto: osobna arhiva).

16 godina u spasilačkom svijetu

Dok se ne bavi optimizacijom cijena i promocija, Petra i njen pas, graničarski koli Bix, bave se – spašavanjem. Petra je u spasilački svijet ušla prije 16 godina, a njen Bix trenutno je jedini pas u Hrvatskoj s položenim MRT-om (Mission readiness test) za traženje u prirodi, što je najviši ispit spremnosti za stvarne akcije.

Bavljenje obukom spasilačkih pasa zahtijeva puno vremena i energije, a kako bi uskladila posao i spasilački svijet, Petra ustaje već oko 6 ujutro da bi bila u šetnji s Bixom. Opisuje i suradnju s GSS-om:

Suradnja s GSS-om krenula je tako da Zagrebačka jedinica GSS-a u prošlosti nije imala svoje potražne pse, imali su samo ljude obučene za spašavanje pa je dogovorena suradnja kako bi se naši spasilački timovi (pas i vodič) pomagali u njihovim potražnim akcijama. Mislim da je suradnja uspješna i dobro funkcioniramo zajedno.

S vremenom su i unutar GSS-a počeli uzimati svoje pse i obučavati ih za spasilački rad u čemu smo i mi njima pomagali s obzirom na naše dugogodišnje iskustvo na tom polju. Tako da je suradnja bila na obostrano zadovoljstvo, mi smo od njih naučili jako puno o samim akcijama (ponašanju unesrećenih, organizacijom akcija, psihologijom ljudi…) dok smo mi GSS kolegama pomagali s obukom njihovih pasa.

Rad sa psima predstavlja odmor od poslovne svakodnevice, kaže. A osim spasilačkim radom, Petra se bavi i drugim disciplinama rada sa psima, tako da joj je dan, što ne iznenađuje, uvijek poprilično ispunjen. To uključuje sve aktivnosti vezane za boravak u prirodi, a posebno trčanje. Petra se tako prije nekoliko godina uključila u školu trčanja, a nakon samo par mjeseci istrčala je svoj prvi polumaraton. Ubrzo je uslijedio i novi izazov od 42 kilometra – maraton u Bratislavi. U svemu tome pomaže joj i Bix, što, ne sumnjamo doprinosi još boljoj pripremljenosti i izdržljivosti potrebnoj za rad s GSS-om, ali i u svakodnevnom poslu u mStartu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.