Što o digitalnim promjenama imaju za reći strani stručnjaci i hrvatski političari?

Što o digitalnim promjenama imaju za reći strani stručnjaci i hrvatski političari?

Digital Shapers konferencija i ove je godine napunila Kaptol Boutique dvorane, a sve teme o novoj ekonomiji neizbježno vode do podataka - onaj tko ih posjeduje, prepoznaje i pravilno sortira, dobro će i poslovati.

Digital Shapers konferencija i ove je godine okupila mnoštvo zanimljivih govornika na temu digitalnih transformacija i novih tehnologija. Od nekih već poznatijih, poput Evangelosa Papathanassioua i Alexa Katza, koji su česti gosti medijskih i komunikacijskih konferencija, do onih koji vam u kontekstu novih tehnologija ne bi prvi pali na pamet – kao što su političari i stručnjaci iz HR industrije.

No, svatko od njih dao je zanimljivi osvrt na digitalizaciju unutar svoje struke, naveo pozitivne i negativne primjere te iznio vlastite dojmove o budućim trendovima i kretanjima tehnologija.

Papathanassiou: Sužavanjem ponude do većeg broja korisnika

[ PREDAVAČI ]Na Digital Shapers stiže Evangelos, stručnjak s više od dva desetljeća iskustva u digitalnom poslovanju….

Geplaatst door Digital Shapers op Zondag 4 november 2018

Konferenciju je otvorio Evangelos Papathanassiou, digitalni strateg koji savjetuje svjetski poznate brendove poput Adidasa, Microsofta i UEFA-e. Iako mu je ovo drugo gostovanje na Digital Shapersima, stručnjake, koji su uvijek u koraku s promjenama na tržištu, zanimljivo je poslušati jer znate da ćete sigurno saznati nešto novo.

Papathanassiou se ove godine osvrnuo na trendove u digitalnom izdavaštvu s posebnim fokusom na internetske portale, kako neovisne tako i one koji postoje kao digitalne verzije tiskanih medija.

U doba kada internetska ponuda garantira raznolikost i velik izbor, Papathanassiou zagovara vertikalizaciju sadržaja i specijalizaciju ponude. Tvrdi kako sužavanje ponude, kao i delegiranje različitog sadržaja na za to posebne otvorene sestrinske web stranice, omogućuje portalima proizvodnju originalnijeg i kvalitetnijeg sadržaja. Takav sadržaj zauzvrat dovodi izravan promet koji nije posredovan društvenim mrežama i targetiranim oglašavanjem.

Cilj svakog proizvođača sadržaja je privlačenje vjernih i dugoročnih korisnika, a to mogu postići samo ako je on originalan i odgovara potrebama publike, širenjem istog newsletterom, ali i stvaranjem potrebe za određenim sadržajima.

Big Data je temelj nove ekonomije

Ove godine preskočila sam Alexa Katza, suosnivača agencije Officer&Gentleman koja se bavi reklamiranjem Pornhuba, jer sam već imala priliku čitati njegov intervju na Netokraciji, te sam vrijeme i pažnju posvetila panel raspravi ‘Data is the answer, but what is the question?’ što se pokazalo odličnom odlukom jer sam provlačenje ove teme kasnije primjećivala u svim predavanjima i panelima.

Uvod u panel raspravu majstorski je odradio dinamičan dvojac: Martin McDonald, voditelj digitalnog marketinga Tealiuma za Južnu Europu, i Petar Pavić, RTL-ov stručnjak za digitalni marketing. Njihova kemija i opušten razgovor učinila je dosta kompliciranu i suhoparnu temu kao što je big data i data orchestration – zanimljivom, a simpatije publike osvojili su stalnim poticanjem na sudjelovanje, postavljanjem pitanja i nagrađivanjem odgovora plavim gumenim patkicama i plišancima.

Podaci su najveća kompetitivna prednost neke organizacije, istaknuo je McDonald. Izvlačenjem podataka iz njihovih nakupina u silosima omogućuje se organizacijama upoznavanje s njihovom publikom, a prepoznavanjem potreba te publike omogućuje im da ih pretvore u korisnike:

Nova ekonomija temelji se na podacima – podaci su prednost i onaj koji ih posjeduje, prepoznaje i pravilno sortira dobro će i poslovati.

John Brady, član Uprave BAT-a, Joško Mrndže iz Googlea i Sanja Popović iz SAP-a na panelu „We need to change“ govorili su o važnosti promjena u digitalnom dobu.

U istome tonu nastavila se i priključena panel rasprava ‘The data challenge for companies’ gdje se komentiralo uvođenje velikih podataka u procese digitalne transformacije.

Kompanije bi trebale koristiti podatke za optimizaciju svojih procesa, za kreiranje proizvoda ili za bolje ponude krajnjim korisnicima:

Trebamo skupljati podatke, učiti o klijentima i koji su naši proizvodi korišteni, u kojoj količini te od strane koje publike.

U panelu se spominjala i trenutno vrlo popularna agilnost kompanija te spremnost kompanija na brzo stvaranje proizvoda i pilot testiranja na tržištu koji su temeljeni na dobivenim podacima. Panelisti su razgovor zaključili vrlo važnim upozorenjem:

Iako je važno koristiti tehnologiju i podatke te se sukladno tome prilagođavati, organizacije se trebaju držati svojeg core businessa kako se usluge ne bi razvodnile i kako sama kompanije ne bi propala zbog prevelike raširenosti.

Poslovni model: Dajte ljudima što žele

Kako je i sljedeća panel rasprava u dvorani Edukacije bila posvećena podacima, odlučila sam se prebaciti u dvoranu Inspiracije i dopustiti Hizamu Sahibudeenu da me inspirira.

Sahibudeen je glavni inženjer Iflixa, u narodu poznatog kao „Netflix za Afriku i jugoistočnu Aziju”.  Iako je moj skriveni cilj bio pobjeći od kompliciranosti velikih podataka, i Sahibudeen je podatke naveo kao temelj Iflixovog poslovanja:

U početku smo preuzeli Netflixov model, ali kroz skupljanje i obradu podataka shvatili smo da naši korisnici ne žele plaćati takav sadržaj.

Iflixovo tržište je kompliciranije od Netflixovog zato što korisnicima nedostaju temeljne komponente koje su potrebne kako bi pristupili Iflixovom sadržaju: pametni telefoni, računala i financijska sredstva. Stoga je Iflix, umjesto imitiranja zapadnog modela, pružio svojoj publici besplatan visokokvalitetan lokalni sadržaj: sportske utakmice, regionalne vijesti i originalan sadržaj u vlastitoj produkciji.

Takav je pristup Iflixu omogućio gledanost pojedinih ekranizacija u rangu s Igrom prijestolja – vječitog benchmarka popularnosti.

Damir Sabol – Digital Shaper godine!

Titulu Digital Shapera godine, kao osobe koja je ove godine doprinijela digitalizaciji Lijepe Naše i stalno teži promjenama, istraživanjima i poboljšanjima, osvojio je Damir Sabol, osnivač i CEO Photomatha, o čijem smo postignuću ekskluzivno imali priliku razgovarati. Priznanje struke Sabol je podijelio sa svojim kolegama i poručio kako je Photomath prije svega rezultat dobrog timskog rada i multidisciplinarnog pristupa u kojem su tehnologiju kombinirali s kvalitetnim dizajnom i odličnim marketingom.

Employer branding: Zaposlenici kao klijenti

Nakon pauze za ručak, naša Ana Marija otišla je poslušati slijed predavanja o digitalizaciji glazbene industrije, dok sam se ja nastanila u dvorani Edukacije i naučila ponešto o pronalaženju i akviziciji digitalnih talenata, o čemu smo i sami nedavno pričali na konferenciji posvećenoj Employer brandingu.

Na nedavnoj konferenciji Foreova Iva Međugorac ispričala nam kako Foreo modernizira uobičajene HR aktivnosti.

HR-ovci vodećih digitalnih tvrtki: Infobip, Infinum i Oradian te employer branding stručnjakinja TalentLyfta, zajedno su zaključili kako je glavna stavka privlačenja i zadržavanja zaposlenika organizacijska kultura, misija i vizija.

S druge strane, poslodavcima je kod mogućih talenata važnija osobna motivacija, kritično razmišljanje i nedostatak straha u isprobavanju novih stvari dok će se za dodatnu edukaciju i konkretnu prilagodbu pobrinuti naknadno.

Digitalna transformacija HR-a omogućila je toj inače tradicionalnoj struci veću kreativnost, olakšala im je grupiranje velikih količina podataka i dopustila da se koncentriraju na želje i potrebe pojedinog zaposlenika.

Što kažu hrvatski političari o digitalnim trendovima?

Posljednji panel, o raspravi digitalne budućnosti Hrvatske, bio je sve samo ne uobičajen.

Pod imenom 3, 2, 1… tvitaj! RTL-ova Damira Gregoret povela je raspravu s hrvatskim političarima o političkoj komunikaciji na društvenim mrežama. Iako je do tada gledalište bilo poluprazno jer se nitko ne može natjecati s usporednim predavanjem Tončija Huljića, moram priznati da je publika propustila vrlo ugodan razgovor triju političkih protivnika.

Ministar financija, Zdravko Marić, koji, iskreno, nema previše zanimljivu televizijsku prisutnost, uživo i bez izravnog pritiska novinara ostavlja vrlo simpatičan i dopadljiv dojam, dok je šef HNS-a, Ivan Vrdoljak, svoju nonšalantnost pred kamerama bez problema prenio i na pozornicu.

S kolegicom Sabinom Glasovac, komentirali su svoju (ne)prisutnost na društvenim mrežama, predsjedničino predstavljanje na istima, a najviše vremena oduzela im je rasprava o mrežnoj prisutnosti Ivana Pernara.

Iako se slažu u činjenici da mladi danas drugačije i manje konzervativno konzumiraju medije, što im je Pernar omogućio svojim live prijenosima te pozivima na druženja i zajedničke rasprave, smatraju kako je tu od politike napravljen šoubiz što šteti njezinoj sveukupnoj reputaciji. Zajednički zaključak je ipak bio da su društvene mreže sjajno sredstvo komuniciranja koje političarima omogućavaju jednostavniju i transparentniju komunikaciji s građanima.

Zaključno, konferencija Digital Shapers priredila je niz vrlo zanimljivih govornika i predavanja te priuštila uvid u smjer kretanja tehnologija u različitim industrijama. Sve što nam preostaje jest vratiti se i sljedeće godine i vidjeti jesu li bili u pravu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?