Imamo istraživanje koje otkriva zašto vam developeri odlaze

Imamo istraživanje koje otkriva zašto vam developeri odlaze

Developeri će vam doći zbog adekvatne plaće, izazovnih projektata, a važna im je i blizina radnog mjesta. Otići će, opet, zbog plaće, ali i neugodne atmosfere te neorganiziranosti tvrtke!

Mnogo je opcija dostupno dobrim programerima: freelanceanje, rad za strane tvrtke, plejada domaćih tvrtki, od startupa i softverskih agencija pa sve do korporacija s internim IT odjelima. Ako ste poslodavac i trebate dobre programere, znate da je konkurencija velika i vjerojatno ste se pitali dva pitanja – kako da privučem dobre programere i kako da ih zadržim.

Upravo su to željeli istražiti developerska agencija DECODE i konzultantska tvrtka EQUESTRIS, kroz istraživanje u kojem ste i sami imali priliku nedavno sudjelovati.

Istraživanje se provelo u dvije faze – prva je bila kvalitativna gdje se kroz dubinske intervjue i fokus grupe definiralo koja su najbitnija pitanja na koja treba potražiti odgovore (osim dva vrlo očita iz uvoda), dok je anketni dio na prigodnom broju programera iz zajednice ispitao strukturu motivacije i što ih privlači, a što odbija kod poslodavaca.

Budite sigurni da će se kandidati o vama raspitati

No krenimo otpočetka, kako uopće privući programera? Vaš oglas može biti fantastično sročen, a web stranica može prštati od hvalospjeva o atmosferi i timu uz besprijekorne slike dizajnerskih ureda, ali i dalje osobna preporuka nosi najveću težinu.

Što o vama govore sadašnji i bivši zaposlenici? Koliko su zadovoljni i zašto su otišli? Najveći broj ispitanika odgovorio je kako bi se o tvrtki prvo raspitao kod kolega, poznanika, prijatelja te bivših zaposlenika, a velik dio će vašu tvrtku također dobro istražiti na društvenim mrežama.

Manje ispitanika informira se o tvrtki koju razmatra kroz blogove, forume i događaje gdje se predstavljaju tvrtke – to nikako ne znači da ove kanale trebate zanemariti, ali kada već znate da će vaši potencijalni zaposlenici potražiti iskustva iz prve ruke, pripazite da ono što se nalazi na vašim društvenim mrežama i blogovima odgovara stvarnosti i iskustvima koje će čuti.

Plaća je i dalje najvažniji faktor, ali kolika bi ona trebala biti?

Prema većini ispitanika, idealna tvrtka broji između 10 i 50 zaposlenika, iako za čak 30% programera iz istraživanja veličina tvrtke nije uopće bitna.

Ono što jest bitno, bez velikih iznenađenja, bila je plaća – i to bez premca. Među 10 najbitnijih karakteristika u poslovnom okruženju, plaća je bila uvjerljivo prva, no to smo mogli pretpostaviti i iz vaših komentara na post kojim smo vas pozvali da sudjelujete u istraživanju.

No kada se već spominje plaća, ispitanici su imali priliku i dati svoju subjektivnu procjenu kolika bi bila prigodna plaća za junior, mid i senior developera, koju možete vidjeti na grafikonu niže:

Napominjem da je riječ o subjektivnoj procjeni kolike bi trebale biti adekvatne plaće, dok stvarno stanje u industriji možete naći u istraživanju koje je proveo Degordian.

Osim plaće, developeri su imali na izbor još 23 karakteristike posla koje su rangirali po važnosti, a na prvih deset mjesta su se našli i izazovni projekti, korištenje novih tehnologija, blizina radnog mjesta, mogućnost usavršavanja, sustav mentorstva i uređen radni prostor, pa sve one slike ureda na društvenim mrežama nisu bile uzalud!

Zašto developeri žele otići?

Među najvažnijim informacijama koje su se mogle naći u istraživanju su one zašto developeri žele otići. Iako se na prvu ruku čine logičnima i samorazumljivima, popis ovih 10 najčešćih razloga zašto programeri razmišljaju o promjeni posla trebao bi iznad stola imati svaki poslodavac koji želi zadržati najbolje ljude u svom timu.

Nemogućnost rasta plaće i loša atmosfera vrlo su blizu po važnosti kada je riječ o razlozima odlaska, a vrlo visoko na popisu su i loši procesi, to jest, organizacija unutar tvrtke. Ako zaposlenici ne osjećaju da nadređeni cijene njihov rad, ako ne mogu dobro komunicirati s njima, obećanja se ne ispunjavaju i ne postoji definiran plan za napredak karijere, sve to motivira zaposlenike da bolje mjesto za sebe krenu tražiti negdje drugdje.

Posudili ste developera? Možda se i ne vrati

Treba spomenuti i kako outsourceanje koje neke tvrtke prakticiraju “posuđujući” svoje developere drugim tvrtkama negativno utječe na zadovoljstvo poslom čak 66% ispitanika iz istraživanja:

Nije kasno za zadržavanje onih koji su već jednom nogom vani

Ako ste već počinili neki od grijeha s gornje tablice i zaposlenici vam razmišljaju o odlasku, možda još nije kasno da to promijenite – dugoročni plan bi, naravno, bio da eliminirate sve pogreške s gornjeg popisa, no ispitanici su odabrali i promjene koje bi ih mogle zadržati iako su počeli tražiti druge opcije. Zanimljivo je da ne odgovara 1:1 razlozima odlaska, iako je mnogo podudaranja:

Na kraju cijelog istraživanja možemo zaključiti da plaća zbilja jest bitna – ali i da postoji dug popis grešaka koje možete napraviti, ali i koraka koje možete poduzeti da to popravite. A rezultati iz ovog istraživanja ne vrijede samo za one koji žele dobre developere, već dobar kadar općenito.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.