Ashley Madison: Hakeri u napadu na nevjeru i bračnu prijevaru

Ništa na internetu nije ‘sveto’: Hakeri u napadu na nevjeru i bračnu prijevaru

Biti siguran s podacima koje ste ostavili negdje na 'webu' danas je prilično nesigurna stvar. Dobro je naoružati se oprezom gdjegod da krenete, osobito ako je riječ o osjetljivim stvarima. Zasigurno ne želite da se netko nepozvan probije do vašeg bankovnog računa, ali postoje i druge škakljive mogućnosti, poput razotkrivenog vrludanja u privatnom životu.

Ashley_Madison_1

Odličje kojim se potvrđuju sigurnost i povjerenje. Potpuna diskrecija. Zaštita koja se teško probija. Obećanja da možete biti sigurni i mirni naći će vam se pred očima ako svratite na Ashley Madison, portal sa sjedištem u Kanadi čija je glavna svrha ulazak u vode izvanbračnih ljubavnih afera, ali kako se pokazalo – ipak ne možete biti previše sigurni i mirni. Ako su negdje iza ugla hakeri, sigurnost je relativna stvar.

Bračna vrludanja na portalu koji se na svojoj naslovnoj stranici hvali s gotovo 39 milijuna anonimnih korisnika našla su se u neželjenim rukama poslije prošlomjesečnog hakerskog napada, čijom je glavnom metom bio Ashley Madison. Hakeri su došli do podataka za oko 32 milijuna korisnika, a nedugo poslije napada, ovoga tjedna napravili su i novi korak. Datoteke s povjerljivim podacima, s ukupnom “težinom” od 9,7 GB-a, više nisu pri ruci samo hakerskoj skupini, već im se može pristupiti i na skrivenom ‘webu’, s mogućnošću da se do njih dođe preglednikom Tor.

Hakiranjem do razotkrivanja prijevare

Odgovornost za ovaj napad preuzela je skupina naziva Impact Team, koja je tražila da popularni portal za bračnu nevjeru prestane s radom. Hakeri su se pobunili da Ashley Madison navlači svoje korisnike obećanjem da će za cijenu od 19 dolara moći izbrisati vlastiti profil. Napadači su se usmjerili na to da, bez obzira na brisanje profila, podaci ipak ostaju na raspolaganju na serverima kojima se služi Ashley Madison, a s obzirom na količinu podataka do kojih su došli, čini se da se doista čuvalo jako puno.

Hakeri se bune da Ashley Madison vara i drugačije. Smeta ih i broj žena koje navodno posjećuju portal, s tvrdnjom o više tisuća profila s lažnim predstavljanjem koji bi trebali poslužiti za privlačenje još većeg broja muškaraca nezadovoljnih sa sadašnjom ljubavnom vezom. Ili brakom.

Avid Life Media, tvrtka koja stoji iza napadnutog Ashleyja Madisona, nije ostala bez reakcije. Kako se na udaru našla perjanica, ali i njihov portal Established Men, s kojega su također ukradeni i objavljeni podaci, vlasnici su se obratili kanadskim i američkim organima reda i mira, nadajući se da će se hakerima uspjeti stati na kraj.

Među adresama i ona Tonyja Blaira, ali i…

Otkriveni podaci o nevjerama i njihovim počiniteljima obuhvaćaju različite profile korisnika, a koliko je stvar raširena, pokazuje oko 15.000 korisnika s adresa s domenama .gov i .mil, kojima se služe američka vlada i vojska. Kako je prenio Wired, među podacima se našla i ‘e-mail’ adresa bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, što ne znači da je to uistinu Tony Blair. Moguće je da se netko našalio ostavljajući lažnu adresu, ali će definitivno izazvati zanimanje u slučaju da se pokaže da je i nekadašnji šef britanske vlade bio među onima koji su se malo zaigrali.

No, to nije sve – ako vam je zazvonilo da je 9,7 GB podataka puno, doista je tako. Kako javlja Ars Technica, objavljena su i korisnička imena, i stvarna imena, i lozinke 33 milijuna korisničkih računa, dijelovi podataka o kreditnim karticama, adresama i brojevima telefona. Tu je i 36 milijuna e-mail adresa, 9,6 milijuna transakcija. Tu su i detalji PayPal profila čelnih osoba Ashley Madisona, login podatci zaposlenika, mnoštvo internih dokumenata, dopisa, tablica, ugovora, savjeta o prodaji… Sve to čini ovu situaciju daleko ozbiljnijom no što se na početku činilo.

Pazite što radite – i čime se hvalite!

Ima li pouke u ovoj priči? Naravno da ima – pouka bi bila da nikada ni u što ne možete biti dovoljno sigurni, bilo da ostavljate svoje podatke koji mogu biti osjetljivi, bilo da drugima nudite sigurnost njihovih podataka navlačeći ih obećanjima da ih nitko neće razotkriti.

Internet sve pamti, pazite što pišete na Twitteru da vam se ne bi vratilo kao bumerang tri godine kasnije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Što ono rekoste, varanje je u redu ako… Kako točno, možete li ponoviti?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Karijere

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.