Ashley Madison: Hakeri u napadu na nevjeru i bračnu prijevaru

Ništa na internetu nije ‘sveto’: Hakeri u napadu na nevjeru i bračnu prijevaru

Biti siguran s podacima koje ste ostavili negdje na 'webu' danas je prilično nesigurna stvar. Dobro je naoružati se oprezom gdjegod da krenete, osobito ako je riječ o osjetljivim stvarima. Zasigurno ne želite da se netko nepozvan probije do vašeg bankovnog računa, ali postoje i druge škakljive mogućnosti, poput razotkrivenog vrludanja u privatnom životu.

Ashley_Madison_1

Odličje kojim se potvrđuju sigurnost i povjerenje. Potpuna diskrecija. Zaštita koja se teško probija. Obećanja da možete biti sigurni i mirni naći će vam se pred očima ako svratite na Ashley Madison, portal sa sjedištem u Kanadi čija je glavna svrha ulazak u vode izvanbračnih ljubavnih afera, ali kako se pokazalo – ipak ne možete biti previše sigurni i mirni. Ako su negdje iza ugla hakeri, sigurnost je relativna stvar.

Bračna vrludanja na portalu koji se na svojoj naslovnoj stranici hvali s gotovo 39 milijuna anonimnih korisnika našla su se u neželjenim rukama poslije prošlomjesečnog hakerskog napada, čijom je glavnom metom bio Ashley Madison. Hakeri su došli do podataka za oko 32 milijuna korisnika, a nedugo poslije napada, ovoga tjedna napravili su i novi korak. Datoteke s povjerljivim podacima, s ukupnom “težinom” od 9,7 GB-a, više nisu pri ruci samo hakerskoj skupini, već im se može pristupiti i na skrivenom ‘webu’, s mogućnošću da se do njih dođe preglednikom Tor.

Hakiranjem do razotkrivanja prijevare

Odgovornost za ovaj napad preuzela je skupina naziva Impact Team, koja je tražila da popularni portal za bračnu nevjeru prestane s radom. Hakeri su se pobunili da Ashley Madison navlači svoje korisnike obećanjem da će za cijenu od 19 dolara moći izbrisati vlastiti profil. Napadači su se usmjerili na to da, bez obzira na brisanje profila, podaci ipak ostaju na raspolaganju na serverima kojima se služi Ashley Madison, a s obzirom na količinu podataka do kojih su došli, čini se da se doista čuvalo jako puno.

Hakeri se bune da Ashley Madison vara i drugačije. Smeta ih i broj žena koje navodno posjećuju portal, s tvrdnjom o više tisuća profila s lažnim predstavljanjem koji bi trebali poslužiti za privlačenje još većeg broja muškaraca nezadovoljnih sa sadašnjom ljubavnom vezom. Ili brakom.

Avid Life Media, tvrtka koja stoji iza napadnutog Ashleyja Madisona, nije ostala bez reakcije. Kako se na udaru našla perjanica, ali i njihov portal Established Men, s kojega su također ukradeni i objavljeni podaci, vlasnici su se obratili kanadskim i američkim organima reda i mira, nadajući se da će se hakerima uspjeti stati na kraj.

Među adresama i ona Tonyja Blaira, ali i…

Otkriveni podaci o nevjerama i njihovim počiniteljima obuhvaćaju različite profile korisnika, a koliko je stvar raširena, pokazuje oko 15.000 korisnika s adresa s domenama .gov i .mil, kojima se služe američka vlada i vojska. Kako je prenio Wired, među podacima se našla i ‘e-mail’ adresa bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, što ne znači da je to uistinu Tony Blair. Moguće je da se netko našalio ostavljajući lažnu adresu, ali će definitivno izazvati zanimanje u slučaju da se pokaže da je i nekadašnji šef britanske vlade bio među onima koji su se malo zaigrali.

No, to nije sve – ako vam je zazvonilo da je 9,7 GB podataka puno, doista je tako. Kako javlja Ars Technica, objavljena su i korisnička imena, i stvarna imena, i lozinke 33 milijuna korisničkih računa, dijelovi podataka o kreditnim karticama, adresama i brojevima telefona. Tu je i 36 milijuna e-mail adresa, 9,6 milijuna transakcija. Tu su i detalji PayPal profila čelnih osoba Ashley Madisona, login podatci zaposlenika, mnoštvo internih dokumenata, dopisa, tablica, ugovora, savjeta o prodaji… Sve to čini ovu situaciju daleko ozbiljnijom no što se na početku činilo.

Pazite što radite – i čime se hvalite!

Ima li pouke u ovoj priči? Naravno da ima – pouka bi bila da nikada ni u što ne možete biti dovoljno sigurni, bilo da ostavljate svoje podatke koji mogu biti osjetljivi, bilo da drugima nudite sigurnost njihovih podataka navlačeći ih obećanjima da ih nitko neće razotkriti.

Internet sve pamti, pazite što pišete na Twitteru da vam se ne bi vratilo kao bumerang tri godine kasnije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Što ono rekoste, varanje je u redu ako… Kako točno, možete li ponoviti?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...