
Svi ste čuli za “mameće” grupe na Facebooku, ali njihova prava moć mogla bi vas iznenaditi
Za takozvane “mameće” grupe na Facebooku čuli su svi koji su se bar jednom povezali na internet u prethodnih par godina. Svakog dana kruži neki novi “biser” iz neke od grupa u kojima se okupljaju “mamike”, “mamice”, kako se neke od njih međusobno oslovljavaju.
Postoje na svim jezicima svijeta, svaka država ima najmanje jednu “u svoje ime”, uglavnom su tematske (Mame maramašice), a nerijetko i geolokacijske (Mame Novosađanke).
Zajedničko im je da okupljaju, pa, mame (i često su mame članice brojnih grupa, pa ćete one aktivnije sresti u svim “bitnijim”). Različito je, pored teme o kojoj se govori, i to kako se u tim grupama govori. Ton grupe zavisi isključivo od tima moderatorica i administratorica koje su “nadležne”, njihove tolerancije na govore mržnje te širinu dozvoljene slobode govora.
Popularnost “mamećih” grupa dolazi iz potrebe čovjeka za povezanošću s istima ili sličnima kao što smo mi sami, a koja je posebno izražena kod žena u periodu nakon porođaja.
Nekim majkama su potrebni savjeti, jer nemaju koga drugog pitati (žive daleko od roditelja i rodbine, ili ih nemaju, ili ne žele njihove savjete). Neke se majke žele konzultirati s drugima, jer je “više glava pametnije od jedne” i znaju da će im iskustvo drugih pomoći u odabiru pravih kolica ili nosiljke za bebe. Neke majke će se u panici prvo obratiti Facebooku pa onda doktoru.
A ono što je zajednički razlog svim majkama da se priključe Facebook grupama je – potreba za društvom, jer su im prijateljice na poslu, u izlasku ili zauzete svojom djecom i obitelji.
Potrebno je (digitalno) selo da bi se odgojilo dijete
“It takes a village to raise a child” (Potrebno je selo da bi se odgojilo dijete), kaže afrička poslovica i kao majka dvoje djece ovo potvrđujem iz iskustva. Ali što kada nemaš svoje selo? Što kada nemaš blisku rodbinu ili prijatelje koje bi pitala za savjet ili pomoć? Pronađeš svoje selo online.
Nisu “mameće“ grupe nastale tek popularizacijom Facebooka. Prvo su se okupljale po forumima (neke od njih su i danas poprilično aktivne) i tematskim blogovima. Onda je Zuckerberg znatno olakšao stvar: Svi smo na Facebooku i naše selo je Facebook.
Svoje sam “selo” i ja potražila nakon što sam postala mama prvi put, kada smo se, na inicijativu još jedne Netokratkinje, Ivane Gutierrez, udružile u grupu Nošenje djece (Babywearing). Ivy je, dakle, ta koja je zaslužna što je nošenje beba i djece u nosiljkama i maramama postalo zaista popularno na ovim prostorima i zauvijek joj hvala na tome. Ta grupa danas broji nekoliko desetina tisuća članova, iz nje su nastale desetine novih podgrupa, desetine nas se obučilo za savjetovanje pravilnog nošenja beba i djece, ali je nastalo i nekoliko novih firmi u regiji koje se bave proizvodnjom i/ili prodajom babywearing opreme. I eto vam prava moć jedne mameće grupe. ☺
Nove potrebe stvaraju i nove poslovne prilike
Popularizacijom nošenja beba rodila se nova potreba, tržište je na tu potrebu reagiralo i danas imamo nekoliko vrlo kvalitetnih obiteljskih tvrtki koje se (legalno i prema strogim propisima sigurnosti te plaćenim porezima!) bave proizvodnjom nosiljki ili marama za bebe, ručnom izradom tkanih marama, kao i preprodajom svjetskih brendova. U vrijeme kada se male, obiteljske firme zatvaraju ili jedva opstaju, ovo možemo poetično promatrati kao zraku sunca iza kišnih oblaka.
Grupe za pomoć i podršku oko dojenja pomogle su i pomažu brojnim majkama da prebrode prve dane, nesigurnost, spašavaju ih od pogrešnih savjeta okoline – i utječu na tržište adaptiranog mlijeka. ☺ Ako se danas, recimo, deset majki iz Novog Sada javi za pomoć i ako polovica njih uspije prebroditi poteškoće s dojenjem, to je pet beba kojima neće biti potrebno adaptirano mlijeko te pet beba koje neće koristiti bočice. Nazovite to mikroutjecajem – ali je i dalje utjecaj.
U grupama kojima je tema dohrana beba, čut ćete za namirnice o kojima vjerojatno ništa niste znali prije nego što ste postali roditelji. I odjednom vaša lokalna trgovina zdrave hrane ima novu mamu koja kupuje amarant, kvinoju, proso, a baka na tržnici ima još kome prodati batat i prokulice. S druge strane, na polici trgovina ostat će nekoliko gotovih kašica za bebe više. Mikroutjecaj, tako je. Sad pogledajte broj članova u tim grupama, pa naslutite koliko je to roditelja na dnevnom, tjednom, mjesečnom nivou.
Novi trendovi rađaju nove potrebe, i malo po malo, tržište se prilagođava. Govorimo li i dalje o mikroutjecaju? ☺
O zajednicama majki na Ladies od New Business
Sandra će o ovoj temi opširnije pričati u sklopu panel rasprave na temu online zajednica roditelja na konferenciji Ladies of New Business powered by A1, koja se 26. 3. održava u Algebra LABu. Ulaznice su razgrabljene, ali prijavite se na listu čekanja – ili, kao pravi digitalac, pratite sve preko video prijenosa uživo. Više detalja o tome dobit ćete na Facebooku!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.