Objavom pobjedničkog trojca, završeno je ovogodišnje izdanje natjecanja European Social Innovation Competition. Među troje dobitnika nagrade od 50.000 eura bio je i bosanskohercegovački Apiform, s rješenjem koje pomaže starijima i slabo pokretnima u bavljenju pčelarstvom - s jednostavnim pristupom košnicama u sjedećem položaju.

Znate li da su pčele važne za biološku ravnotežu u svijetu, ali i da ih je unatrag nekoliko godina sve manje? S obzirom na to, pčelarstvo je prilično važan i koristan posao, a kako bi se njime moglo baviti što više ljudi, u pomoć uskače bosanskohercegovački Apiform – Sit-in beekeeping, koji je ovoga tjedna u Bruxellesu nagrađen vrijednim priznanjem za rješenje koje je osmislio i ponudio korisnicima.
Projekt iz Bosne i Hercegovine odabran je među troje najboljih u ovogodišnjem natjecanju European Social Innovation Competition, u čijoj je završnici bio i hrvatski Smart Hearing Aid, a svaki od troje pobjednika nagrađen je s 50.000 eura.
No, da se vratimo na pčele – Apiform se bavi upravo njima, ali i ljudima, nudeći pomoć za lakše bavljenje pčelarstvom. Često se događa da starije ili slabo pokretne osobe teško pristupaju košnicama ako su udaljene jedna od druge ili su previše visoko, a kako bi se pčelarima pomoglo da nastave raditi koristan posao, rješenje koje dolazi iz Bosne i Hercegovine omogućava da se o pčelama mogu brinuti iz sjedećeg položaja i bez puno kretanja.
S Apiformom, košnice su nadohvat ruke za svakoga, bez straha da će tijelo morati trpjeti zbog pčelarskog hobija ili posla.
Pobjednici i iz Irske i Francuske
U trolist najboljih u ovogodišnjem natjecanju, među čijim je partnerima bio Impact Hub Network, odabrani su i irski The Freebird Club i francuski Wheeliz. The Freebird Club omogućava starijim osobama lakši dolazak do smještaja na putovanju uz povezivanje s pojedincem ili obitelji koji ih želi ugostiti, dok je Wheeliz, poput Apiforma, usmjeren na slabije pokretne. Pomaže im u dolasku do automobila prilagođenoga ljudima s invaliditetom, s povezivanjem s više od 100.000 vlasnika takvih automobila u Francuskoj i mogućnošću da unajme automobil u slučaju da vlasniku u to vrijeme nije potreban.
Vjerojatno ste primijetili poveznicu između tri nagrađena projekta, ali i hrvatskog finalista Smart hearing aida. Europsko natjecanje za društvene inovacije u prvi plan stavlja najkorisnija nova rješenja za društvo, a s takvim usmjerenjem, odlična je vijest što se u ovogodišnjem odabiru sveukupno našlo više od 1400 projekata, Konkurencija je bila vrlo jaka, s jako puno osmišljenih prijedloga za pružanje ruke ljudima kojima pomoć najviše treba.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.