Bosanskohercegovački Apiform među dobitnicima 50.000 eura

Društveno korisni Apiform iz Bosne i Hercegovine osvojio 50.000 eura na EUSIC-u

Objavom pobjedničkog trojca, završeno je ovogodišnje izdanje natjecanja European Social Innovation Competition. Među troje dobitnika nagrade od 50.000 eura bio je i bosanskohercegovački Apiform, s rješenjem koje pomaže starijima i slabo pokretnima u bavljenju pčelarstvom - s jednostavnim pristupom košnicama u sjedećem položaju.

Slika: Apiform Facebook
Slika: Apiform Facebook

Znate li da su pčele važne za biološku ravnotežu u svijetu, ali i da ih je unatrag nekoliko godina sve manje? S obzirom na to, pčelarstvo je prilično važan i koristan posao, a kako bi se njime moglo baviti što više ljudi, u pomoć uskače bosanskohercegovački Apiform – Sit-in beekeeping, koji je ovoga tjedna u Bruxellesu nagrađen vrijednim priznanjem za rješenje koje je osmislio i ponudio korisnicima.

Projekt iz Bosne i Hercegovine odabran je među troje najboljih u ovogodišnjem natjecanju European Social Innovation Competition, u čijoj je završnici bio i hrvatski Smart Hearing Aid, a svaki od troje pobjednika nagrađen je s 50.000 eura.

No, da se vratimo na pčele – Apiform se bavi upravo njima, ali i ljudima, nudeći pomoć za lakše bavljenje pčelarstvom. Često se događa da starije ili slabo pokretne osobe teško pristupaju košnicama ako su udaljene jedna od druge ili su previše visoko, a kako bi se pčelarima pomoglo da nastave raditi koristan posao, rješenje koje dolazi iz Bosne i Hercegovine omogućava da se o pčelama mogu brinuti iz sjedećeg položaja i bez puno kretanja.

S Apiformom, košnice su nadohvat ruke za svakoga, bez straha da će tijelo morati trpjeti zbog pčelarskog hobija ili posla.

Pobjednici i iz Irske i Francuske

U trolist najboljih u ovogodišnjem natjecanju, među čijim je partnerima bio Impact Hub Network, odabrani su i irski The Freebird Club i francuski Wheeliz. The Freebird Club omogućava starijim osobama lakši dolazak do smještaja na putovanju uz povezivanje s pojedincem ili obitelji koji ih želi ugostiti, dok je Wheeliz, poput Apiforma, usmjeren na slabije pokretne. Pomaže im u dolasku do automobila prilagođenoga ljudima s invaliditetom, s povezivanjem s više od 100.000 vlasnika takvih automobila u Francuskoj i mogućnošću da unajme automobil u slučaju da vlasniku u to vrijeme nije potreban.

Vjerojatno ste primijetili poveznicu između tri nagrađena projekta, ali i hrvatskog finalista Smart hearing aida. Europsko natjecanje za društvene inovacije u prvi plan stavlja najkorisnija nova rješenja za društvo, a s takvim usmjerenjem, odlična je vijest što se u ovogodišnjem odabiru sveukupno našlo više od 1400 projekata, Konkurencija je bila vrlo jaka, s jako puno osmišljenih prijedloga za pružanje ruke ljudima kojima pomoć najviše treba.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…