Omnichannel prodaja: Što to točno znači za vaš posao, a što za kupce?

Što to točno ‘omnichannel’ znači za vaš posao, a što za vaše kupce?

Amazon otvara fizičke poslovnice, dok klasični dućani godinama pokušavaju preseliti poslovanje na web, s manje ili više - neuspjeha. Zanimljiva suprotnost, zar ne?

Gdje se zapravo nalazi osnovna razlika koja daje web shopu prednost toliko jaku da počinje parirati trgovačkim lancima? Jedna jednostavna sitnica  – daje kupcu dostupnost usluga i proizvoda uvijek i svuda. Online i offline.

Customer-centric filozofija promijenila je način pristupa tržištu. Standardni poslovni modeli okrenuti su svojim vlastitim poslovnim (čitaj: prodajnim) procesima i svi se napori ulažu u poboljšanje istih. Ako se usput osvoji dodatnih 1,5% postojećeg tržišta, svi sretni i zadovoljni.

Ponajviše konkurencija, koja stvara nova tržišta i daje kupcima ono što žele. Ne tjera ljude u zlatnoj dobi da kupuju online – otvara im fizičke poslovnice. Niti želi da generacija Z ide u dućan; proizvode im prezentiraju putem videa.

Ovakve stvari malo teže percipiraju firme čiji zaposlenici u prodaji i marketingu koriste Internet Explorer ili ne daj bože Edge. Tu je vaša prednost. Koliko god da ste mali, omnichannel pristup još je uvijek mnogim «velikima» u mrtvom kutu.

Što predstavlja omnichannel pristup kupcu?

Prilagodba kupcima temelj je customer-centric ere u kojoj živimo. Razmaženi su. Žele najbolje cijene i dostupne informacije – odmah. Bez bilo kakvih objašnjenja.

Svaka interakcija s kupcem daje kredibilitet vašoj firmi! Imate li web shop, proces kupnje i UX (korisničko iskustvo) moraju biti besprijekorni. Mobilna aplikacija mora biti 100% ažurirana s aktualnim ponudama – u protivnom ju je bolje ugasiti.

Djelatnici u fizičkoj poslovnici moraju znati sve o proizvodima i dati sve relevantne informacije, ne samo kvalitetnu uslugu.

Djelatnici call centra trebaju biti obučeni u radu s CRM sustavom kako bi kupcu odmah odgovorili na sva pitanja i dali rješenja.

Chatbotovi na web stranicama daju kredibilitet i, da, prodaju.

Prisustvo vaše organizacije na konferencijama zlata vrijedi – samo ako je kvalitetno (npr. ako pričate samo o jednom proizvodu, a ne o njih 150).

Newsletter s jednom ponudom prodaje više od onoga s 15 ponuda i ne zbunjuje kupce.

Svaka interakcija s kupcem, dakle, predstavlja omnichannel pristup. Kombinira offline i online svijet.

Kako usvojiti ovu metodologiju u radu?

Svaki odjel unutar organizacije mora napraviti svoj dio, a neophodno je da svi imaju isti cilj koji nije prodaja, već zadovoljan kupac.

  • Product development – u startu treba razmišljati kako će kupac doći do proizvoda i kako će ga koristiti.
  • Marketing – gdje god da su kupci, tu se kupuje (online i offline), a svaka se interakcija «broji» .
  • Sales – treba shvatiti da već odavno nije jedini odjel u organizaciji koji prodaje (samo potpisuje konačne ugovore i izdaje račune).
  • Customer Support – jedino je vrhunska usluga prihvatljiva.

Profit ne smije stati na put zadovoljstvu kupca. Dani «ajmo prodati što više» su prošli krajem devedesetih.

Kako to izgleda u praksi? Saznajte na eCommerce Meetupu!

Na ovu temu se održava besplatni Meetup u organizaciji Udruge eCommerce Hrvatska: Omnichannel – strategije i prakse. Uz dvije stvarne studije slučaja (Mobis.hr i Eva.hr) i panelom sa stručnjacima u ovom području dobit ćete dosta informacija koje će vas udaljiti od konkurencije.

Kupci će biti sretni, a bankovni račun podeblji. Bez da ste forsirali prodaju. Cool, zar ne? Prijavite se odmah!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…