Od svih velikih, tek je Most krenuo u pravu digitalnu predizbornu pretkampanju (a neki su joj pokazali i srednji prst)

Od svih velikih, tek je Most krenuo u pravu digitalnu predizbornu pretkampanju (a neki su joj pokazali i srednji prst)

U neobičnom vremenu gdje je izazovno održati velike predizborne skupove, za očekivati je da će se kandidati za parlamentarne izbore jače okrenuti digitalnim kanalima. Ipak, je li to tako, otkrio nam je Petar Tanta.

Možete li vjerovati da su predsjednički izbori, kada smo analizirali predizbornu kampanju, održani tek prije pola godine? Subjektivan dojam je kao da se to događalo u nekom prošlom, pret-korona životu, kada su veliki skupovi i ostali rad “na terenu” bili važan dio predizbornih aktivnosti.

No, novi koronavirus promijenio je uvelike naše navike – zbog ograničenog kretanja, rada i školovanja od kuće, digitalno je postalo naša svakodnevica, stoga je za očekivati da će se i predizborna utakmica preseliti najviše – online.

No, analiza, koju je ponovno proveo Petar Tanta, komunikacijski stručnjak i suosnivač agencije CTA komunikacije, pokazala je drugačije.

Google, Facebook i Instagram ponovno su primarni kanali, iako ne treba zaobići ni Twitter, gdje imamo niz pojedinaca koji su iznimno aktivni na svojim privatnim profilima – ali mnogi od njih su to bili i prije kampanje, poput Bojana Glavaševića, koji se pridružio koaliciji koju predvodi platforma Možemo, ili Marina Miletića iz Mosta.

Skromno na Googleu

Jedan od rijetkih display oglasa na Googleu u pretkampanji.

Iako je u predsjedničkoj kampanji sveukupno promijenjeno više od 1000 oglasa na Googleovoj oglašivačkoj mreži, u pretkampanji, kako na displayu tako i u tekstualnim oglasima zabilježeno je iznimno malo oglasa, analizira Petar.

Iznimka je tek bošnjački kandidat Armin Hodžić s deset display oglasa i jednim tekstualnim oglasom, dok je SDP pustio tek jedan display oglas. Za kampanju ovog kalibra poprilično nedovoljno – ili je i političkim marketingom zavladala nestašica sredstava pa se primjenjuju nešto starije metode šokantnih poruka na vanjskom oglašavanju, jer je navodno to jeftinije i sigurnije.

SDP se skromno oglasio na Googleu (lijevo), ali naglasak je na oglašavanju na Facebooku (desno)

Facebook za popuniti dan

Čak i prije najaktivnijeg dijela predizborne kampanje, na Facebooku je poprilično aktivno. Tanta ističe da su stranke konačno shvatile da sa svojim biračima trebaju aktivno komunicirati, stoga je količina sadržaja poprilično povećana.

HDZ-u su mnoge poruke vezane uz pandemiju novog koronavirusa.

Dvije najveće stranke, HDZ i SDP, neumorno se obraćaju gotovo svakih sat vremena svojim biračima, primjećuje Tanta.

Zanimljivo je da su i prepoznali video kao format kroz koji se može postići dobar doseg pa se tako organiziraju virtualne press konferencije na koje dolaze novinari pa se time, eto, na neki način komuniciraju ciljevi koalicije. Dalje od toga se nije išlo, a kolika je efektivnost takvog načina press konferencija i jesu li glasači zainteresirani za sat vremena jednosmjerne komunikacije – prosudite sami.

Što se tiče prijenosa uživo na Facebooku, s osobitim zadovoljstvom mogu reći kako su apsolutno svi apsolvirali taj format, no tu sada dolazimo do onih koji su uložili u profesionalni streaming do onih koji još uvijek nisu naučili kako se drži telefon prilikom emitiranja.

Most ima velik broj oglasa i očito puno testira s porukama, vizualima i ciljanim skupinama.

Ipak, iako dosta ulažu u organski sadržaj, obje spomenute stranke, HDZ i SDP, nemaju pretjerano velik broj oglasa na Facebooku. Tako u trenutku pisanja analize HDZ broji svega 11 plaćenih oglasa od prvog svibnja, dok SDP broji 18 plaćenih oglasa. Domovinski pokret Miroslava Škore broji 16 oglasa, a pravo iznenađenje je Most s čak 109 plaćenih oglasa!

Sve to govori kako velike stranke još nisu krenule punom parom dok se Most fokusirao na digitalnu kampanju. Strategija MOSTA je jasna: kratka poruka oko aktualnog pitanja i njeno testiranje na raznim publikama, što u konačnici dovodi do pomno izabrane publike i boljeg ciljanja publike (A/B/C/D testing i slično). No kako prava kampanja tek počinje, Mostovski pristup će se tek pokazati, jer ako nedostaju offline aktivnosti, kampanja nije potpuna.

HDZ se uzda u pojedinačne snage političara

Oglas Josipa Aladrovića, ministra rada i mirovinskoga sustava, koji ne spada pod političke oglase.

Ipak, iako na glavnoj stranici nema pretjerano mnogo oglasa, HDZ je odlučio iskoristiti svoje lokalne i pojedinačne snage. Tako su mnoge lokalne stranice HDZ-a također pokrenule oglasne kampanje, kao i osobne stranice političara.

Sve te stranice aktivirale su se u posljednja tri tjedna, a čini se kako će u kampanji imati značajniju ulogu u izbornim jedinicama u kojima kandidati nastupaju. Ti oglasi u svojoj srži nisu politički, iako za cilj imaju promoviranje političara, pa tako ne trebaju biti ni prijavljeni pod “Political AD” pa nemamo uvid kome se obraćaju i koliko su potrošili na oglas.

Inače, neki od političara tek su u ovoj kampanji pokrenuli osobnu Facebook stranicu, poput Gordana Jandrokovića, stoga tek sada oko sebe okupljaju pratitelje.

“Recikliranje” sadržaja

Povratak života na selo već smo vidjeli u prethodnoj kampanji.

Mnoge od ostalih stranaka oslanjaju se na tuđi ili već postojeći sadržaj u oglasima, poput prenošenih intervjua iz dnevnih novina ili zadržavanjem vizuala i poruka iz predsjedničkih izbora, što smo mogli vidjeti kod Domovinskog pokreta.

Činjenica je da su velike stranke zaigrale na kartu organskog dosega u kojem je digitalna sfera logičan nastavak press konferencije ili izjave. HDZ je krenuo sa svojom inačicom televizije putem koje vodi neformalne razgovore s vodećim političarima, dok je SDP organizirao panel rasprave, primjerice, o digitalizaciji koja je jedna od bitnijih točaka u njihovom programu.

Na Instagramu ništa novo (osim Jandrokovića)

View this post on Instagram

Žena nije doma, pa tata kuha ručak.😂😂😂

A post shared by Gordan Jandroković (@gordan.jandrokovic) on

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Osim što je otvorio Facebook stranicu, dosadašnji predsjednik Sabora Gordan Jandroković otvorio je profil i na Instagramu, gdje se trudi postavljati detalje iz svog privatnog života.

Jedino što je malo zakasnio i što će vjerojatno zaboraviti na svoj profil kada izbori završe (već viđena taktika mnogih njegovih kolega). U oglasnom smislu ne postoji stranka koja se odlučila na kampanju na Instagramu, većina oglasa su zapravo izvedenice oglasa na Facebooku po principu “ma baci malo sredstava i tamo”.

Sve u svemu možemo reći da digitalna kampanja velikih stranaka, izuzev Mosta, nije krenula, navodi Tanta koji očekuje da će se to promijeniti u idućim tjednima. Nedostatak oglasnih kampanja mogao bi biti znak da kriza ostavlja traga i na političkim budžetima, zaključuje.

Teme koje polariziraju

Je li spas u organskom dosegu? Tu, dakako, najbolje prolaze teme koje polariziraju, a ovih dana je to medicinski prekid trudnoće. Osim što ta tema pokreće niz rasprava na društvenim mrežama, neki su je oštro odlučili prekinuti, pokazavši joj – srednji prst. Tako je post Žane Gamoš, dogradonačelnice Osijeka, koja je na listi HNS-a u IV. izbornoj jedinici, postao viralan, uz 2,3 tisuće reakcija, 832 komentara i 422 dijeljenja, i to bez oglašavanja.

Ovakve metode još nismo vidjeli u predizbornoj kampanji (doduše, ni da će se u 2020. i dalje raspravljati o ovoj temi), a, tko zna, možda nas još iznenađenja čeka do njenog kraja.

Milo moje, evo damski odgovor na džentlmensko razmišljanje genijalaca koji imaju savjete što silovana žena treba napraviti. Pa se posavjetuj! 🤬#svogatijelagospodarica #ajdukućunakrajusela #pokažiiti

Posted by Žana Gamoš on Wednesday, June 17, 2020

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?