Od svih velikih, tek je Most krenuo u pravu digitalnu predizbornu pretkampanju (a neki su joj pokazali i srednji prst)

Od svih velikih, tek je Most krenuo u pravu digitalnu predizbornu pretkampanju (a neki su joj pokazali i srednji prst)

U neobičnom vremenu gdje je izazovno održati velike predizborne skupove, za očekivati je da će se kandidati za parlamentarne izbore jače okrenuti digitalnim kanalima. Ipak, je li to tako, otkrio nam je Petar Tanta.

Možete li vjerovati da su predsjednički izbori, kada smo analizirali predizbornu kampanju, održani tek prije pola godine? Subjektivan dojam je kao da se to događalo u nekom prošlom, pret-korona životu, kada su veliki skupovi i ostali rad “na terenu” bili važan dio predizbornih aktivnosti.

No, novi koronavirus promijenio je uvelike naše navike – zbog ograničenog kretanja, rada i školovanja od kuće, digitalno je postalo naša svakodnevica, stoga je za očekivati da će se i predizborna utakmica preseliti najviše – online.

No, analiza, koju je ponovno proveo Petar Tanta, komunikacijski stručnjak i suosnivač agencije CTA komunikacije, pokazala je drugačije.

Google, Facebook i Instagram ponovno su primarni kanali, iako ne treba zaobići ni Twitter, gdje imamo niz pojedinaca koji su iznimno aktivni na svojim privatnim profilima – ali mnogi od njih su to bili i prije kampanje, poput Bojana Glavaševića, koji se pridružio koaliciji koju predvodi platforma Možemo, ili Marina Miletića iz Mosta.

Skromno na Googleu

Jedan od rijetkih display oglasa na Googleu u pretkampanji.

Iako je u predsjedničkoj kampanji sveukupno promijenjeno više od 1000 oglasa na Googleovoj oglašivačkoj mreži, u pretkampanji, kako na displayu tako i u tekstualnim oglasima zabilježeno je iznimno malo oglasa, analizira Petar.

Iznimka je tek bošnjački kandidat Armin Hodžić s deset display oglasa i jednim tekstualnim oglasom, dok je SDP pustio tek jedan display oglas. Za kampanju ovog kalibra poprilično nedovoljno – ili je i političkim marketingom zavladala nestašica sredstava pa se primjenjuju nešto starije metode šokantnih poruka na vanjskom oglašavanju, jer je navodno to jeftinije i sigurnije.

SDP se skromno oglasio na Googleu (lijevo), ali naglasak je na oglašavanju na Facebooku (desno)

Facebook za popuniti dan

Čak i prije najaktivnijeg dijela predizborne kampanje, na Facebooku je poprilično aktivno. Tanta ističe da su stranke konačno shvatile da sa svojim biračima trebaju aktivno komunicirati, stoga je količina sadržaja poprilično povećana.

HDZ-u su mnoge poruke vezane uz pandemiju novog koronavirusa.

Dvije najveće stranke, HDZ i SDP, neumorno se obraćaju gotovo svakih sat vremena svojim biračima, primjećuje Tanta.

Zanimljivo je da su i prepoznali video kao format kroz koji se može postići dobar doseg pa se tako organiziraju virtualne press konferencije na koje dolaze novinari pa se time, eto, na neki način komuniciraju ciljevi koalicije. Dalje od toga se nije išlo, a kolika je efektivnost takvog načina press konferencija i jesu li glasači zainteresirani za sat vremena jednosmjerne komunikacije – prosudite sami.

Što se tiče prijenosa uživo na Facebooku, s osobitim zadovoljstvom mogu reći kako su apsolutno svi apsolvirali taj format, no tu sada dolazimo do onih koji su uložili u profesionalni streaming do onih koji još uvijek nisu naučili kako se drži telefon prilikom emitiranja.

Most ima velik broj oglasa i očito puno testira s porukama, vizualima i ciljanim skupinama.

Ipak, iako dosta ulažu u organski sadržaj, obje spomenute stranke, HDZ i SDP, nemaju pretjerano velik broj oglasa na Facebooku. Tako u trenutku pisanja analize HDZ broji svega 11 plaćenih oglasa od prvog svibnja, dok SDP broji 18 plaćenih oglasa. Domovinski pokret Miroslava Škore broji 16 oglasa, a pravo iznenađenje je Most s čak 109 plaćenih oglasa!

Sve to govori kako velike stranke još nisu krenule punom parom dok se Most fokusirao na digitalnu kampanju. Strategija MOSTA je jasna: kratka poruka oko aktualnog pitanja i njeno testiranje na raznim publikama, što u konačnici dovodi do pomno izabrane publike i boljeg ciljanja publike (A/B/C/D testing i slično). No kako prava kampanja tek počinje, Mostovski pristup će se tek pokazati, jer ako nedostaju offline aktivnosti, kampanja nije potpuna.

HDZ se uzda u pojedinačne snage političara

Oglas Josipa Aladrovića, ministra rada i mirovinskoga sustava, koji ne spada pod političke oglase.

Ipak, iako na glavnoj stranici nema pretjerano mnogo oglasa, HDZ je odlučio iskoristiti svoje lokalne i pojedinačne snage. Tako su mnoge lokalne stranice HDZ-a također pokrenule oglasne kampanje, kao i osobne stranice političara.

Sve te stranice aktivirale su se u posljednja tri tjedna, a čini se kako će u kampanji imati značajniju ulogu u izbornim jedinicama u kojima kandidati nastupaju. Ti oglasi u svojoj srži nisu politički, iako za cilj imaju promoviranje političara, pa tako ne trebaju biti ni prijavljeni pod “Political AD” pa nemamo uvid kome se obraćaju i koliko su potrošili na oglas.

Inače, neki od političara tek su u ovoj kampanji pokrenuli osobnu Facebook stranicu, poput Gordana Jandrokovića, stoga tek sada oko sebe okupljaju pratitelje.

“Recikliranje” sadržaja

Povratak života na selo već smo vidjeli u prethodnoj kampanji.

Mnoge od ostalih stranaka oslanjaju se na tuđi ili već postojeći sadržaj u oglasima, poput prenošenih intervjua iz dnevnih novina ili zadržavanjem vizuala i poruka iz predsjedničkih izbora, što smo mogli vidjeti kod Domovinskog pokreta.

Činjenica je da su velike stranke zaigrale na kartu organskog dosega u kojem je digitalna sfera logičan nastavak press konferencije ili izjave. HDZ je krenuo sa svojom inačicom televizije putem koje vodi neformalne razgovore s vodećim političarima, dok je SDP organizirao panel rasprave, primjerice, o digitalizaciji koja je jedna od bitnijih točaka u njihovom programu.

Na Instagramu ništa novo (osim Jandrokovića)

View this post on Instagram

Žena nije doma, pa tata kuha ručak.😂😂😂

A post shared by Gordan Jandroković (@gordan.jandrokovic) on

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Osim što je otvorio Facebook stranicu, dosadašnji predsjednik Sabora Gordan Jandroković otvorio je profil i na Instagramu, gdje se trudi postavljati detalje iz svog privatnog života.

Jedino što je malo zakasnio i što će vjerojatno zaboraviti na svoj profil kada izbori završe (već viđena taktika mnogih njegovih kolega). U oglasnom smislu ne postoji stranka koja se odlučila na kampanju na Instagramu, većina oglasa su zapravo izvedenice oglasa na Facebooku po principu “ma baci malo sredstava i tamo”.

Sve u svemu možemo reći da digitalna kampanja velikih stranaka, izuzev Mosta, nije krenula, navodi Tanta koji očekuje da će se to promijeniti u idućim tjednima. Nedostatak oglasnih kampanja mogao bi biti znak da kriza ostavlja traga i na političkim budžetima, zaključuje.

Teme koje polariziraju

Je li spas u organskom dosegu? Tu, dakako, najbolje prolaze teme koje polariziraju, a ovih dana je to medicinski prekid trudnoće. Osim što ta tema pokreće niz rasprava na društvenim mrežama, neki su je oštro odlučili prekinuti, pokazavši joj – srednji prst. Tako je post Žane Gamoš, dogradonačelnice Osijeka, koja je na listi HNS-a u IV. izbornoj jedinici, postao viralan, uz 2,3 tisuće reakcija, 832 komentara i 422 dijeljenja, i to bez oglašavanja.

Ovakve metode još nismo vidjeli u predizbornoj kampanji (doduše, ni da će se u 2020. i dalje raspravljati o ovoj temi), a, tko zna, možda nas još iznenađenja čeka do njenog kraja.

Milo moje, evo damski odgovor na džentlmensko razmišljanje genijalaca koji imaju savjete što silovana žena treba napraviti. Pa se posavjetuj! 🤬#svogatijelagospodarica #ajdukućunakrajusela #pokažiiti

Posted by Žana Gamoš on Wednesday, June 17, 2020

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Prikaz

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Sponzorirano

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.