Poduzetnici, pomaknite fokus s korisnika, on je tek jedna karika u lancu

Poduzetnici, pomaknite fokus s korisnika, on je tek jedna karika u lancu

U utrci za profitom i uskim fokusom na consumer-centric pristup zaboravili smo se pitati, a tko će rješavati velike probleme? Sve je jasnije kako će upravo to činiti razliku poslovanja u budućnosti.

Četristo dolara vrijedan uređaj za cijeđenje soka iz vrećice, shaker za sol povezan Bluetooth tehnologijom, maskica za mobitel koja sadrži kavu za van, pametna bočica za vodu… Primjera je bezbroj za usluge i proizvode za koje nismo sigurni koju točno bol rješavaju, a za koje ne možemo baš reći da opravdavaju pruženo zadovoljstvo. Pa ipak – postoje (ili su postojali neko vrijeme), a ponekad njihovi osnivači podižu i milijunske investicije za takve proizvode.

Trebamo li svaki i najsitniji problem rješavati novom vrstom proizvoda i usluge? Trebamo li zadovoljiti svaku moguću nišu specifičnim proizvodima dok s druge strane najveći svjetski problemi ostaju samo predmet rasprava?

Naravno, postoje pokušaji i startupi koji su se uhvatili u koštac s time. Mnogi zahtijevaju vioke investicije i naprednu tehnologiju. Poput Freight Farmsa čiji osmišljeni sustav uzgoja hrane u prijenosnim kontejnerima omogućava poljoprivrednicima da unatoč vremenskim neprilikama, ograničenoj sezoni i nametnicima, uzgoje razne vrste kultura. Ili pak Solar Kiosk koji je razvio autonomni, kompaktni objekt sa solarnim panelima s ciljem da stanovnicima ruralnih područja bez pristupa električnoj energiji, omogući izvor energije.

A neka rješenja su i prilično jednostavna, no imaju visok učinak – poput francuske mobilne aplikacije Zéro-Gâchis koja obavještava kupce o popustu na hranu koja bi se u protivnom bacila. Potonja je u partnerskim trgovinama rezultirala smanjenjem otpada od hrane za 50%.

Uzgoj u kontejnerima trebao bi pomoći proizvođačima hrane da eliminiraju probleme kao što su ekstremne vremenske prilike, bolesti i ograničena sezona čime bi se osiguralo uzgajanje kultura koje bi se inače morale uvoziti. Freight Farms

Ali zašto za ovakve primjere ne čujemo češće?

Svi znamo za startup koji je disruptirao turističku industriju, no gdje je toliko potreban disruptor siromaštva, pitke vode, epidemija, klimatskih promjena, gladi, terorizma, prenaseljenosti, pretilosti, gužvi na cestama, nezaposlenosti, korupcije…

Svi smo svjesni ovih problema i trebalo bi nas sve jednako ‘boljeti’ što se ništa ne mijenja, zašto nas onda boli briga? Je li rješenje na problem pitke vode zaista mobilna aplikacija koja nam pokazuje izvore čiste vode? Na problem plastike, je li odgovor roza višekratna boca od tvrde reciklirane plastike? Zakamuflirano u održive i ekološke proizvode, je li nam isključivi i jedini zajednički motiv ipak samo – profit?

Kao jedan od primjera bih istaknula platforme za naručivanje vožnji kojima je početna ideja bila (barem ona koju su naglašavali) smanjenje gustoće prometa na način da dijelimo vožnju s drugim korisnicima.

Dogodilo se upravo suprotno – nedavne studije pokazuju da platforme za naručivanje vožnji pogoršavaju gradski promet jer oni koji prije nisu koristili automobil, nego alternativna prijevozna sredstva poput bicikli i autobusa, sad koriste taxi usluge budući da je njihova dostupnost i cijena znatno prihvatljivija. Sjetite se i sami koliko ste prije 10 godina često koristili taxi usluge?

Sa strane korisnika to je super vijest – jednostavnije naručiti svoj prijevoz i povoljnije stići od točke A do točke B, ali što je s ostalim (negativnim) utjecajima tog poslovanja: poput gužve u prometu, zagađenja, sigurnosti… Naravno, možemo postaviti i pitanje bi li gužva u prometu bila još veća da nema ovakvih platformi, ali činjenica je da fokusirani na isključivo korisnikov problem – ostale izostavljamo iz rješenja.

Rješenje nije stav: “Za vaš problem – mi imamo odgovor”

Ne mora svaki proizvod i svaka usluga zaista postojati i ne treba mahnito rješavati svaki problem koji cilja nekolicinu ispitanika – a često samo one koji su umjetno stvorili i problem i potrebu

I mi sami u Design Thinkingu, kao organizaciji koja se temelji na human centered design pristupu, si nedovoljno često postavljamo pitanje trebaju li svi izazovi uopće biti riješeni.

Upravo zbog te spoznaje, izašli smo iz balona fokusiranog na korisnika i strože smo počeli preispitivati vrijednost samog problema s kojim nam klijent dolazi. U proces smo počeli uključivati različite dionike te promatrati potencijalna rješenja kroz posljedice koje će ti proizvodi i usluge imati za 10, 20, 50 godina. Ne samo organizacijske, nego ekološke, političke i društvene posljedice. Jer, ne mora svaki proizvod i svaka usluga zaista postojati i ne treba mahnito rješavati svaki problem koji cilja nekolicinu ispitanika – često samo one koji su umjetno stvorili i problem i potrebu.

Traženje novog genijalnog rješenja djelomično dolazi i iz trenda da moramo imati ‘nešto svoje’ i da kad otvorimo to nešto svoje, moramo naći svoju nišu. Kriva procjena niše i dolazimo do još jednog beskorisnog proizvoda. Želja za stvaranjem nove ‘jednorog’ tvrtke i dolazimo do još jednog monopola s katastrofalnim radnim uvjetima (ne za one poslove čije oglase možete pronaći pod Careers tabom, već one poslove koje netko ‘mora’ raditi, u hangarima u nekim dalekim zemljama s bijelim plažama i tirkiznim morima).

Kad su u pitanju stvarni, veliki, društveno-ekonomski problemi, oni koji su zainteresirani za njihovo rješavanje najčešće nisu oni koji bi mogli kreirati rješenja. Tu se vraćamo na pitanje profita i toga koliko je moralno profitirati na klimatskim promjenama i gladi u svijetu. Jer kako uvjeriti one koji mogu riješiti ovakve probleme da ih pokušaju riješiti osim garancijom profita. Ili strogim kaznama za isključivanje određenih dionika iz rješenja. Ako modna influencerica u Parizu želi što više odjeće po što povoljnijoj cijeni, radnica u tvornici odjeće u Vijetnamu bi također trebala biti dionik tog ekosustava, a ne žrtva.

Tko su sve dionici vaše usluge ili proizvoda?

Ako zaista želimo rješavati velike probleme, trebamo izaći iz okvira korisnika, korisnikovog iskustva i potreba, produkta i profita te gledati širu sliku. Design thinking

Ako zaista želimo rješavati velike probleme, trebamo izaći iz okvira korisnika, korisnikovog iskustva i potreba, produkta i profita te gledati širu sliku. Trebamo početi dizajnirati sustavno, održivo, uključivo, zajednički, pravedno i za svijet. Kako to možete napraviti?

Izađite iz ureda, pričajte s različitim skupinama ljudi, istražite nova mjesta, ne tražite u svemu priliku za zaradu, poslušajte mišljenja stručnjaka, djeteta ili nekog neutralnog.

Mi za klijente kojima rješavamo izazove uglavnom intervjuiramo 8 dionika (prema MIT istraživanjim, nakon osmog počinju se ponavljati odgovori i uzorci). Te osobe bi trebale dati različita gledišta. Primjerice, ako je lokalna zajednica odlučila imati područje bez plastike, moramo sagledati kako to vidi proizvođač plastike, ekolog, osoba bez pitke vode u ruralnom dijelu nerazvijene zemlje, inženjer, prosječni potrošač, reciklažna tvrtka… I vidjeti je li uopće problem plastika ili nešto drugo. Nakon redefiniranja problema, dolazimo do raznih ideja koje trebaju zadovoljiti sve skupine dionika i proći kroz komercijalni, održivi, izvedivi, ekološki, politički i društveni filter.

Potencijalno rješenje treba biti testirano u realnim uvjetima s jasno definiranim negativnim i pozitivnim posljedicama takvog rješenja na budućnosti. Tek onda slijedi implementacija rješenja.

Malim koracima do velikog rješenja

Bez obzira je li vam cilj razviti novi proizvod ili uslugu, na promjene u smjeru odgovornog pristupa problemima oko nas i u svijetu svatko ima priliku utjecati. Svoje prve korake u razumijevanju određene situacije i koga sve zahvaća možete provjeriti već sutra, u krugu svog doma ili posla.

Možete krenuti od manjih zahvata poput smanjenja otpada u svojoj organizaciji: pričajte sa zaposlenicima, domarom, osobom koja odvozi otpad, dobavljačem ili osobom koja čisti ured. Mi smo tako interno za početak maknuli plastične čaše iz aparata za vodu jer svi imamo staklene čaše i šalice, recikliramo sav otpad, a plastične boce skupljamo za potrebite dok čepove darujemo udruzi koja od prodaje čepova prikuplja sredstva za nabavu lijekova oboljelima od leukemije i limfoma te ekonomično raspolažemo uredskim papirom i papirnatim ručnicima. Ovo su mali koraci, nisu revolucionarni, ali su izvedivi odmah.

Za revolucionarne ideje, trebamo rješavati male probleme, ali ne zaboraviti na one velike i zato ‘think like a system, act like an entrepreneur’.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.