2015. je bila zanimljiva godina za crowdfunding, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj. Što se tiče grupnog financiranja u Lijepoj našoj, blog Hrvoja Hafnera Crowfdunding.hr ponovno je proveo istraživanje i otkrio kako je samo u prošloj godini prikupljeno više sredstava nego ukupno u svim prethodnim kampanjama. Naime, za hrvatske je projekte do danas prikupljeno gotovo 10 milijuna kuna, a 5,3 milijuna prikupljeno je samo u 2015. godini.
Što se tiče trendova u svijetu, usprkos sve češćim problemima oko isporuke obećanih gadgeta podržavateljima, na Kickstarteru je do sada prikupljeno više od 2 milijarde dolara za različite projekte. Do prve milijarde dolara Kickstarteru je trebalo 5 godina, a drugu je skupio već za godinu i pol.
Rekord drži nova verzija pametnog sata Pebble, za koji je prikupljeno više od 20 milijuna dolara, dok je kartašku igru Exploding Kittens podržalo čak 220.000 ljudi. Istodobno, nekoliko većih kampanja objavile su kako neće moći isporučiti nagrade podržavateljima te da tvrtke koje stoje iza projekata prestaju s radom. To je nagnalo Kickstarter da provede istraživanje kojim je utvrđeno da čak 9% uspješnih projekata nikada ne ispuni obećanje, ali i unajmi profesionalne novinare do naprave nezavisne istrage za medijski najeksponiranije kampanje koje u tome nisu uspjele.
Od 63 projekta u Hrvatskoj, njih 23 dosegnulo cilj
No, prijeđimo na hrvatske projekte. Prema Crowdfunding.hr, vidi se napredak i u broju projekata koji se obraćaju grupnom financiranju, ali i u količini prikupljenog novca. U prošloj su godini 63 projekta na taj način prikupili čak 5,3 milijuna kuna, iako je njih tek 23 uspjelo doći do željenog cilja. Hrvoje Hafner komentira za Netokraciju:
U odnosu na prethodne godine, crowdfunding se u Hrvatskoj počeo shvaćati puno ozbiljnije. Iako su uspješne kampanje iz protekle godine imale donekle skromne ciljeve u odnosu na realnu financijsku konstrukciju, primijetio sam da su koristile različite taktike za održavanje kampanje ‘svježom’ kako bi se zadržao momentum koji se napravi u prvih par dana kampanje.
Dok su prošlih godina u fokusu bile računalne igre, u 2015. su na red došli humanitarni i društveno korisni projekti, nastavlja Hrvoje. Međutim, oni teško dostižu visoke iznose koje redovito imamo prilike vidjeti kod inovativnih gadgeta ili računalnih i društvenih igara.
Zadnjih godina domaći investitori, ali i inkubatori, bili su blagonakloni softverskim rješenjima kod kojih su početna ulaganja niža, a skalabilnost znatno jednostavnija i jeftinija. Kod njih je očekivani povrat investicije znatno veći nego kod potrošačke elektronike. Međutim, takve softverske kampanje puno teže prolaze, što smo mogli i vidjeti, primjerice, kod Mash.mea. Volio bih da u Hrvatskoj imamo više primjera brzog razvoja hardverskih proizvoda, poput Bellabeata.
Mislim da će se u narednom periodu pojaviti više projekata poput STEMI-ja ili nedavno na CES-u predstavljenog Vyoocama, koji će htjeti iskoristiti potencijal crowdfundinga. Danas u Hrvatskoj imamo tvrtke kao što je Evolve iz Donje Stubice koje hardverskim startupima mogu pomoći i oko brzog razvoja prototipa za potrebe kreiranja dobre crowdfunding kampanje.
U Hrvatskoj je primarna platforma i dalje Indiegogo, dok je Kickstarter na drugom mjestu. Broj podržavatelja domaćih kampanja u 2015. porastao je na 7673 u odnosu na 6636 iz 2014. Najviše novca prikupila je crowdfunding kampanja za vlasničke udjele projekta Hrvoja Prpića Trillenium na platformi Seedrs, u kojoj je prikupljeno 200.000 funti, Kampanja s najviše pojedinačnih uplata bila je za uređaj Vitastiq koji pomoću pametnog telefona mjeri razinu minerala u tijelu čovjeka, a u kojoj je sudjelovalo 873 ljudi.
Nedostaje nam networking na globalnoj razini
Međutim, što se može napraviti da u 2016. vidimo više domaćih kampanja koje postižu globalni uspjeh?
Našim kampanjama nedostaje međunarodni networking, i to je vjerojatno razlog zašto se ne dosežu veći iznosi. Recimo, kada članovi ZIP-a ili CRANE-a odluče podržati neku kampanju, to njoj donese oko 100 podržavatelja jer su oni tehnološki opinion makeri u Hrvatskoj. Domaće bi kampanje takve ambasadore trebale tražiti i na tržištima Amerike i zapadne Europe. Za primjer, američki hardverski akcelerator HAX redovito izbacuje milijunske kampanje – Revols slušalice su zadnje – s 10.000 podržavatelja.
Ono gdje domaće kampanje nisu uopće zagrebale je ciljano oglašavanje na društvenim mrežama. Kvalitetne kampanje vani troše 200 do 2000 dolara dnevno tijekom kampanje samo na pažljivo isplanirano i targetirano Facebook oglašavanje kako bi imale konstantan priljev novih podržavatelja i visoku rangiranost na crowdfunding platformi.
Pogledajte pregled kampanja u prošloj godini u infografici:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
jozo
18. 01. 2016. u 10:54 pm
5 milijuna kuna, a jest i puno, nema šta… Stavili ste naslov s onim uskličnikom ko da je 5 milijardi… Još jedan dokaz beznačajnosti nekih razvikanih online servisa.