Cro Startup: hrvatski startupi napokon su dobili svoju udrugu!

Hrvatski startupi napokon dobili svoju udrugu – Cro Startup!

Kako će startupima olakšavati pokretanje, razvoj, prikupljanje investicije, dolazak do prvih kupaca, edukaciju i umrežavanje ispričala je Hajdi Ćenan, članica upravnog odbora novoosnovane udruge Cro Startup.

Hrvatska startup scena proživljava renesansu. Otkad je prije godinu i pol Infobip postao prvi domaći jednorog iz startup svijeta svako malo dolaze odlične vijesti – o akvizicijama, višemilijunskim investicijama, novim klijentima ili inovativnim projektima. Taj momentum treba iskoristiti kako uspjesi ne bi bili iznimke za koje su zaslužni izvanredni pojedinci, nego logična posljedica plodonosnog i podržavajućeg sustava.

Stvaranjem tog ekosustava bavit će se novoosnovana udruga Cro Startup. Upravni odbor čine Maja Brkljačić (AlgebraLAB), Mario Frančešević (CISEx/SeekandHit), Darko Jovišić (Robotiq.ai), Srđan Kovačević (Orqa), Nikola Pavešić (Infobip), Božidar Pavlović (Jackie agency), Marijana Šarolić Robić (Odvjetnički ured MSR) i Hajdi Ćenan (airt).

Nisu svi startupi softverski, a ni tehnološki

Inicijativa za osnivanjem udruge došla je dobrim dijelom od startupa koji su članovi CISEx-a, koji je jedan od suosnivača nove udruge.

Nova organizacija osnovana je, kaže Hajdi Ćenan, jer dosad nije  postojala udruga koja bi se fokusirala na pitanja i probleme specifične baš za startupe te okupljala starupe iz svih djelatnosti i industrija. Mnogi startupi već jesu umreženi kroz udruge poput CISEx-a ili CroAI, no, kako kaže Hajdi, nisu svi startupi tehnološki:

Osim toga, startupi nisu uvijek ni softverske tvrtke, a tu je još i čitav niz tvrtki i institucija koje treba okupiti, kao što su brojni inkubatori i akceleratori, investicijski fondovi i slično.

Startupima se smatraju tvrtke s inovativnim proizvodima i rješenjima koja su uglavnom naslonjena na tehnologiju, a pri čemu te tvrtke nerijetko prihode i profit ostvaruju tek u kasnijim fazama. Takvim tvrtkama treba omogućiti financiranje poput investicija poslovnih anđela i fondova rizičnog kapitala, kako bi mogli plasirati svoja rješenja na tržište i, nakon što “napipaju” pravi product-market fit, proširiti se velikom brzinom na druga tržišta.

Udruga će se, pojašnjava, fokusirati na četiri ključna područja:

  • Uklanjanje regulatornih barijera – dugotrajni cilj koji se naslanja na mnoge šire reforme. Radit će na olakšavanju otvaranja, ali i zatvaranje firmi, zagovarati stabilni porezni sustav te manje doprinose na plaće, ali još konkretnije za startupe – definiranje i prepoznavanje startupa, lakšu podjelu i transfer udjela u njima, porezne olakšice na investiranje, olakšavanje podjela udjela zaposlenicima… Oslanjat će se na preslikavanje najboljih praksi koje bi trebale omogućiti da hrvatski startupi ne moraju premještati svoja sjedišta u druge države.
  • Objedinjavanje resursa i znanja – razmjena znanja i iskustava postoji među startupima, ali je fragmentirana. Ne postoji platforma koja na jednom mjestu okuplja resurse potrebne baš startupima, poput, primjerice, predložaka dokumenata koje svi u nekom trenutku trebaju. Ili predavanja i edukacija vezane uz razne aspekte traženja investicije – od toga kako pronaći i odabrati potencijalne investitore, do toga na što sve treba obratiti pažnju prilikom dogovaranja uvjeta.
  • Jačanje startup zajednice – postoji već priličan broj lokalnih i regionalnih startup inicijativa, ali i udruženja na razini pojedinih tehnologija ili industrija, koje treba povezati i omogućiti da međusobno komuniciraju i surađuju. Postojećim startupima pomagat će u promociji u domaćoj, ali i stranoj javnosti, kod predstavljanja investitorima i potencijalnim kupcima sa svih strana svijeta. Sve to kako bi se puno više družili, stvarali veze i poznanstva, razmjenjivali iskustva – dobra, ali i loša.
  • Međunarodno pozicioniranje – Hrvatska je na međunarodnoj sceni još uvijek prepoznatljiva kao turistička destinacija, a ne kao država s dva jednoroga (Infobip i Rimac automobili) i živopisnom startup scenom. Domaća startup scena nije mapirana, niti prisutna u europskim ili svjetskim reportima. To je potrebno ispraviti i pokazati svijetu da imamo startupe u koje se itekako isplati uložiti.

Članstvo dobrovoljno, korist: popusti, umrežavanje, edukacija, partnerstva…

Članstvo u udruzi bit će, naravno, dobrovoljno, a startupima će članstvo donositi popuste kod raznih tvrtki čije usluge obično trebaju – primjerice, odvjetnika koji će imati pakete za startupe i usluge koje njima najčešće trebaju (predlošci za ugovore, društveni ugovor, NDA i slično).

Dogovaraju se i partnerstva s korporacijama koje ne bi nudile samo deklarativni sponzorski budžet, nego i educirale startupe kako pristupiti korporaciji za pilotiranje i testiranje potencijalne suradnje ili organizirale događanja na kojima bi startupi izravno nudili svoje projekte. Hajdi se opet vraća na druženje i povezivanje:

Tu je već i plan redovnih okupljanja za druženje, networking i razmjenu iskustava na široj skali, koja je nepobitno potrebna startupima u svim fazama razvoja. Dogovaramo na njima sudjelovanje startup udruga i drugih država, kako bismo saznali najbolje prakse i naučene lekcije njihovih startupa.

Od prvih konkretnih projekata, udruga Cro Startup preuzima i nastavlja raditi na CISEX-ovoj inicijativi za porezne olakšice za poslovne anđele koji ulažu u inovativne tvrtke. Takav pristup, pokazala su iskustva iz drugih zemalja, smanjuje rizik investicije te stvara više ljudi koji su spremni uložiti vlastiti novac u startupe, a više dostupnih investitora izravno vodi do više startupa.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.