Sebići, mačke, revolucije: Zašto se vlasti boje društvenih mreža

Sebići, mačke i revolucije: Zašto se vlasti boje društvenih mreža?

Popis zemalja koje su iz političkih razloga cenzurirale društvene mreže raste iz dana u dan, a svoj je danak sada dala i Kina blokiravši Instagram zbog prenošenja vijesti i podrške glede prodemokratskih protesta i "kišobranske revolucije".

Kina je samo jedna u nizu zemalja koje su bpkirale političke mreže iz političkih razloga
Kina je samo jedna u nizu zemalja koje su blokirale društvene mreže iz političkih razloga

U proteklih godinu dana nanizale su se različite politički motivirane blokade društvenih mreža. U Turskoj su u ožujku utihnuli Twitter i YouTube nakon što se ovim mrežama pronio sadržaj koji Recepa Tayyipa Erdoğana, tada ministra – danas predsjednika, povezuje s korupcijskim skandalom.

U svibnju je Tajland svojim stanovnicima zabranio pristup Facebooku kako bi “spriječio nemire” (i širenje informacija), a druge društvene mreže poput Twittera i Instagrama zamoljene su za “suradnju” u budućnosti, izvijestio je Pando Daily. Samo mjesec dana kasnije Irak je blokirao nekoliko društvenih mreža i web stranica s vijestima

Broj ovakvih zabrana raste iz dana u dan, a sada na popis dolazi i Kina.

Kišobranima za demokraciju, cenzurom protiv nje

U jeku su protesti koje je izazvalo odbijanje Pekinga da odobri otvoreno nominiranje kandidata na lokalnim izborima planiranim za 2017. godinu,  što su ujedno i prvi demokratski izbori u Hongkongu.

Demonstranti su u prosvjed krenuli oboružani kabanicama, maskama, suncobranima i kišobranima kako bi se zaštitili od suzavca, pa se tako proširio naziv kišobranska revolucija”,  a profile tamošnjih korisnika Instagrama preplavile su slike s lica događaja pod hashtagom #OccupyCentral, nakon čega je zabranjen pristup mreži.

Facebook i Twitter u Kini su blokirani od 2009. godine, izuzev u Hong Kongu i Šangaju gdje je pristup istima dozvoljen zbog privlačenja investitora i promoviranja zone slobodne trgovine. Instagram unatoč svojoj povezanosti s Facebookom sve dosad nije podlegao toj blokadi, jer mreža sebića i slika hrane na prvi pogled uistinu se ne čini alatom za osvještavanje o aktualnim političkim događanjima i previranjima.

Postovi povezani s protestima ili označeni hashtagom #OccupyCentral zabranjeni su i na mreži Weibo, kineskoj lokalnoj verziji (zabranjenog) Twittera, objavio je BBC. Stranica Free Weibo, koja prati cenzuru sadržaja na mreži, objavila je stotine cenzuriranih postova u kojima se spominje prodemokratski protesti, a njihov se broj od petka do nedjelje upetostručio.

Više od platforme za lajkanje

Društvene mreže na dnevnoj baze najčešće koristimo za banalne stvari, objavljivanje sebića ili današnjeg ručka, videe mačaka i memeove s 9gaga, a njihov utjecaj i važnost u širenju informacija i propagiranju slobode misli i izražavanja uviđamo tek kada netko ostane bez tog prava koje uzimamo zdravo za gotovo.

Pa ipak, ti servisi već su se mnogo puta pokazali iznimno korisnim alatom izvještavanja – bilo da je riječ o političkim zbivanjima ili izvanrednim situacijama poput nedavnih poplava, kada je kolektivna mašinerija društvenih mreža upotrebljena za organizaciju pomoći i pravovremeno slanje informacija o stanju na pogođenim područjima.

S druge strane, korisnici zabranjenih servisa često su našli alternativne načine da se društvenim mrežama koriste i još aktivnije izvještavaju o događanjima zbog kojih im je pristup i zabranjen, pretvarajući ih tako u sredstva bunta protiv vlasti, nadležnih i sustava cenzure.

Razmislimo svi o tome koliko smo sretni što se naša Vlada samo igra cenzure na Twitteru i što imamo privilegiju svoje društvene mreže koristiti samo za banalne statuse i tvitove.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.