Jedna od najpoznatijih domaćih agencija za digitalni dizajn i razvoj, za novo desetljeće svoga postojanja odlučila se ogrnuti novim ruhom. Predstavljamo vam novi brending Ars Future!
Ars Futura je često spominjana na Netokraciji. Kroz tekstove obilježili smo njihove velike trenutke poput sklapanja suradnje s Blizzardom i Activisionom, slavili smo 8. pa ubrzo i 10. rođendan te se detaljno upoznali s njihovim DevOps sustavom koji broji preko 20 milijuna korisnika. Također, otkrili smo kako interno educiraju voditelje.
Na red je došao idući veliki korak u njihovoj povijesti koji se već dugo kuha, a to je rebrending kojeg već planiraju godinama. O novom vizualnom identitetu Ars Future i kako je protekao cijeli proces, razgovarali smo s COO-om Lukom Drezgom i CEO-om Ivanom Božićem.
Rebranding kao kruna 10. godina postojanja
Ideja o redizajnu i općem “osvježenju”, nastala je puno prije nego što su napravili prve korake u zahtjevnom procesu rebrendinga. Dugo vremena branding su radili “u hodu“, ali sada su odlučili to promijeniti, objašnjava Luka:
Nismo nikad stvari radili stihijski, ali nismo ni previše ulazili u detalje brandbooka ili radili elaborirana pravila korištenja. Kada bismo radili neki novi element brendinga (npr. merch), za njega smo ponekad smišljali kombinacije u trenutku, kako nam odgovara ili kako bi materijali bili dostupni, bez nekih strožih smjernica.
To bi nas dovelo do toga da nismo uvijek konzistentni, da neke elemente (tipa logomark) nemamo isplanirane ili da shvatimo da nam nešto fali tek u trenutku kad bi išli u izradu.
Ipak, dolazak velike obljetnice – 10. godina poslovanja, dalo im je razmisliti koliko su zadovoljni tim pristupom. Shvatili su da ih trenutni brending više ni ne predstavlja najbolje. Ars Futura sad već neko vrijeme postoji u crveno-narančastoj varijanti pa su ovo prepoznali kao pravu priliku za promjenu, ističe Luka:
Ukratko, htjeli smo posložiti naše procese i dizajn, istražiti novi izgled i obilježiti 10 godina vrlo sretnog i uspješnog postojanja.
Za taj posao htjeli su kvalitetne partnere – odluka je pala na ekipu iz agencije Size s kojima su započeli dogovore krajem 2020. godine:
Na temelju smjernica koje smo pripremili dali su nam prijedloge pa smo kroz čitav proces (koji je zaista bio dugotrajan i detaljan) nastavili s njima usko surađivati, prošli kroz baš veliki broj ideja i verzija dok svi skupa nismo bili zadovoljni rezultatom.
Tada nam je Studio Size isporučio novi look i feel našeg brenda s kojim smo stvarno jako sretni i ostalo je Ars Futura povijest!
“…s novim brendom htjeli smo komunicirati i novu dozu odraslosti – profesionalnost i usklađenost”
Stari brending je mladenačka i growth faza Ars Future, a novi predstavlja iskusnu Ars Futuru koja se u svojih 10 godina postojanja suočila s brojnim izazovima i uspješno ih riješila, objašnjava nam Ivan:
Bilo nam je bitno zadržati toplinu, optimizam i prijateljski pristup koji njegujemo od početka, a s novim brendom smo uz to htjeli komunicirati novu dozu odraslosti, profesionalnost, usklađenost i ozbiljnost.
Zato Ars Futura ostaje što je i bila što znači kako vrijednosti, tim, pristup klijentima i ljudima neće se promijeniti.
Promijeniti ili ne promijeniti ime – pitanje je sad
Iako su sa Sizeom istraživali opciju promjene imena, ono će ostati isto. Ars Futura jednostavno im se uvukla pod kožu i postala veliki dio identiteta. Osim što ima jako bogatu, zabavnu, izazovnu i lijepu povijest, upravo ime Ars Futura je ono što povezuje trenutne i bivše članove, ističe Ivan:
Identitet i ono što Ars Futura jest u srži ostaje isto, ali se naš vizualni identitet mijenja.
Novo je to da smo dobili drugo ruho. Novi izgled, logo, nove boje branda, smjer u kojem idemo s dizajnom (sad smo puno više retro-futuristički nego što smo bili :D) pa čak i poruke koje komuniciramo.
Tijekom cijelog procesa morali su biti oprezni kako bi postigli ravnotežu između svoje tople i prijateljske srži i ozbiljnog pristupa kojeg žele komunicirati. Od novog brenda očekuju da bolje predstavlja Ars Futuru kakva je danas. Inače, stari branding počeli su koristiti 2017. kada su bili puno mlađa i manja firma, navodi Ivan:
Od tada nam se veličina projekata drastično promijenila, počeli smo raditi s nekim od najvećih kompanija na svijetu, naš tim se udvostručio, stekli smo puno više iskustva i narasli kao firma na bezbroj načina.
Nadaju se da će novi brending odražavati razinu profesionalnosti i ozbiljnosti, bez da izgubi postojeću toplinu i zaigranost, zaključuje Ivan.
Kako su reagirali zaposlenici?
Novi vizualni identitet predstavili su svim zaposlenicima na all-hands čim je brandbook bio gotov. Reakcije su bile izuzetno pozitivne, posebno od članova tima koji su već duže s njima, što im je bilo drago jer tko poznaje i čini Ars Futuru više nego oni, ističe Ivan:
Klijentima je ovaj redizajn jednaka novost kao i bilo kome drugome, od njih smo čuvali ovu tajnu.
Rebrending je proces koji može trajati godinama….
Rebrending nikako nije lak zadatak, ističe Luka. Cijela je priča, od inicijalnog javljanja agenciji pa do kraja potpune preobrazbe, trajala malo manje od 3 godine:
I tu je zapravo bio naš najveći izazov – to što se proces odužio. Budući da su u postolara najgore cipele, našli smo se u situaciji da nam je teško odvojiti se od dizajna i developmenta za klijente kako bismo se posvetili našem novom brandingu.
Drugi izazov bio je uspostaviti proces odlučivanja i donošenja odluka. Morate naći odgovore na pitanja poput tko je zadnja osoba koja mora nešto pregledati, tko je taj koji donosi finalnu odluku o svemu, od velikih stvari do sitnica…, objašnjava Luka:
Ovo nam je bio prvi kompletan redizajn, proces u kojem odjednom mijenjamo svaki dio svog brenda. Uključivao je puno sastanka, dug proces ideacije, hrpu to-do popisa, puno Jira ticketa, a najviše pokušaja i pogreški!
Što bi dečki savjetovali druge koji kreću na rebrending avanturu?
Luka i Ivan uspjeli su svoje savjete sažeti u 3 točke:
- Budite realni kod postavljanja rokova. Redizajn je ogroman proces i neće biti gotov u dva mjeseca.
- Odlučite čija je zadnja i tko je osoba koja donosi odluke.
- Redizajnom se bavite cjelovito. Odaberite ljude koji će samo za njega biti zaduženi ili barem veći dio vremena raditi na njemu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Pero Kvržica
26. 09. 2023. u 2:57 pm
Napokon da se netko odmaknuo od adidasa jbt!!!! Svi zivi su od tak prekrasnih logotipa poceli brijati na samo font. Zasto? Ne zato sto je to jednostavno nego svi su poceli brijati! A to je gadno kad svi zabriju jer to je isto kao kad se cijela dvorana na standup komediji smije a pola ljudi ne misli da je fora bila smješna nego eto ponjelo ih je. Tak je i sa dizajnom logotipa danas nažalost…