Hrvatska Ars Futura uz Blizzard i Activision: Donedavno su njihove igre samo igrali, a danas s njima surađuju

Hrvatska Ars Futura uz Blizzard i Activision: Donedavno su njihove igre samo igrali, a danas s njima surađuju

Poput mnogih gamera, naslove Blizzarda i Activisiona, jednih od najvećih imena gaming industrije, igrali su i članovi tima zagrebačke agencije Ars Futura, a sad već nekoliko godina s njima izravno surađuju. U intervjuu otkrivamo kako je sve započelo i što se to veliko priprema za dalje.

Rijetko se dogodi da sasvim slučajno naiđete na podatak koji vas tako iznenadi da ne znate gdje biste počeli s pričom. Meni se, eto, takva situacija dogodila relativno nedavno kada sam primijetio da domaća digitalna agencija Ars Futura kao svoje klijente na stranicama navodi ni manje ni više nego Activision Blizzard, jednu od najvećih gaming tvrtki na svijetu za koju su radili dosta esport projekata.

Logično je bilo, stoga, javiti se timu Ars Future i pitati ih kako se mala agencija iz Zagreba nađe u suradnji s tvrtkom koja je izdala Warcraft, Overwatch, Hearthstone i još gomilu poznatih igara i serijala koje su se prodale u desetke milijuna primjeraka, a za njih gotovo nikad ne čujemo u medijima.

Tu nepravdu odlučio sam ispraviti razgovorom o gamingu, esportu i poslovanju s Lukom Drezgom iz agencije Ars Futura. Luka mi je na početku razgovora rekao kako su se razvili u agenciju koja preferira dulje projekte koje mogu graditi neko vrijeme, a od klijenata s kojima surađuju ističu se domaća Nabava.net, ali i poznato Sveučilište Harvard.

Klijent po klijent, i dođete do Blizzarda. Luka kaže kako se suradnja s Activision Blizzardom rodila iz projekata koje je Ars Futura radila za Major League Gaming, esport platformu čiji je vlasnik upravo Activision Blizzard, a za koju svi fanovi esporta znaju još od početka prošlog desetljeća. Kaže i kako je u trenutku početka suradnje s MLG-jem upravo on, od svih kolega, bio najviše uzbuđen oko rada s osobama koje su stvarale neke poznate igre i sustave:

Ne mogu reći da mi je bilo svejedno spajati se na callove i razgovarati s ljudima koji na tome svemu aktivno rade. Ali s vremenom shvatiš da su sve te legende s kojima komuniciraš isto developeri i dizajneri.

Luka dodaje kako i sam poznaje dosta ljudi iz tvrtke i šire IT zajednice u Hrvatskoj koje bez problema mogu parirati i najboljim developerima i dizajnerima koje zapošljavaju Blizzard i slične tvrtke.

Ars Futura

Iz Zagreba do milijuna korisnika

Počeci rada s MLG-jem bili su prilično izazovni, pojašnjava Luka. Najprije su surađivali na razvoju i redizajnu platforme GameBattles koja je u vlasništvu MLG-ja, a koja je iza sebe imala 15 godina legacy koda i više od 12 milijuna aktivnih korisnika i služi za organizaciju amaterskih i poluprofesionalnih esport natjecanja diljem svijeta. Ujedno je to bio i prvi susret domaćeg tima s platformama za punopravna esport natjecanja, ali dobro im je došlo gore spomenuto iskustvo u gamingu. Luka pojašnjava kako mu je dosta pomoglo to što je još 2006. godine bio izuzetno aktivan igrač Call of Dutyja 2, a danas tvrtka u kojoj radi direktno surađuje upravo s tvorcima serijala Call of Duty:

Tako smo mi još tada, putovali po Hrvatskoj i igrali CoD2 na raznim LAN turnirima. Imao sam čak prilike biti sparing partner tadašnjoj reprezentaciji Hrvatske u capture-the-flag modu Call of Dutya 2.

Nakon kratke esport karijere Luka se pronašao u Ars Futuri, a tim je na GameBattlesu uložio gomilu vremena kako bi svi shvatili što točno platforma nudi kako bi na kraju napravili potpun redizajn i development njihovih aplikacija za iOS i Android. U Ars Futuri su se tijekom ovog projekta, dodaje Luka, vrlo dobro upoznali s personom jednog amaterskog i polu-profesionalnog esport igrača, a sve što su naučili koristilo im je kada su se kasnije prebacili na razvoj MLG-eve platforme za konzumaciju video sadržaja na kojoj korisnici mogu gledati emisije i videe s esport turnira u igrama koje izdaju Blizzard i Activision kao što su Call of Duty, Starcraft, Halo, Overwatch, Gears of War i druge.

Luka dodaje i kako je timu Ars Future projekt bio vrlo zanimljiv i s development strane, jer je agencija bila zadužena za razvoj posebnog video SDK-a za player videa na stranici. Luka pojašnjava:

Razvijali smo tada custom video player koji se mogao podešavati ovisno o brandu koji ga koristi. Sami player je koristio HTML tehnologije za playback, dok smo mi bili odgovorni za razvijanje Android i iOS native SDK-ova koji su omogućavali MLG-u, ostalim kompanijama unutar Blizzarda, ali i third-party kompanijama konzumaciju Blizzard sadržaja koristeći njihov SDK. Sami projekt je trajao nekih 9 mjeseci i danas se koristi na više platformi.

U budućnosti možda i još veći projekti

Luka mi pojašnjava kako su nakon ovog gore spomenutog posla počeli surađivati s klijentom na projektima izvan MLG-a, odnosno na Activision Blizzard Esports League. Danas je iza Ars Future impresivan portfolio projekata za firmu iz SAD-a, a planovi su u skoroj budućnosti još bliže surađivati na novim projektima, koji uključuju nekoliko različitih esport naslova i tema:

Trenutno nam je najveći fokus rad s ekipom iz Call of Duty World Leaguea. Na žalost o ovoj temi ne smijem otkrivati puno detalja, ali mogu reći da smo ovdje u nove proizvode uvedeni od samog starta i da spremamo jedan veliki projekt koji bi svjetlo dana trebao ugledati tamo negdje na jesen. Dodatno još imamo dogovoreno i neke projekte za Overwatch League.

Rad na jednoj od najvećih esport liga na svijetu sigurno će rezultirati i još nekim novim klijentima, a ne bi me čudilo kada bismo za godinu dana pisali o suradnjama koje ova agencija ima i s nekim drugim gigantima esport i gaming industrije. Ipak, Luka dodaje kako se zaista ne planiraju koncentrirati samo na jednu industriju i ovakve, gamerske klijente, već se uvijek trude raditi na projektima svih mogućih vrsta. U 2019. se u Ars Futuri fokusiraju na postavljanju internih procesa i strukture u firmi kako bi se mogli što bolje nositi s izazovima u budućnosti, kaže Luka.

Idući puta kada budete gledali Overwatch League ili neki drugi Blizzardov proizvod, sjetite se da je ono što ga pokreće možda izradila ekipa koja radi nedaleko od vas, u Zagrebu!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.