
8 godina Ars Future: “Krenuli smo naivno, bez iskustva, danas smo glavni partner Activision Blizzard Esportsa”
U povodu 8 godina postojanja tvrtke Ars Futura, s njezinim osnivačima Ivanom Božićem i Nikolom Jakićem popričali smo o rastu, razvoju, izazovima i uspjesima koji su obilježili proteklih 8 godina, ali i budućim planovima.
Prvi dan kada je Kaštelanin Ivan Božić zakoračio na zagrebački FER nije ni slutio da će se dogoditi sudbonosni susret sa Splićaninom Nikolom Jakićem, nešto starijim kolegom. Osim odrastanja na moru, zajedničko im je bilo i to što su kroz cijelo fakultetsko obrazovanje stjecali iskustva i brusili znanja van zgrade fakulteta, radeći na različitim poslovima.
Iako im se dulje vrijeme po glavi vrzmala ideja oko zajedničkog pokretanja firme, ona se iskristalizirala tek po završetku Nikolinog formalnog obrazovanja:
Otprilike u isto vrijeme nam se pojavilo par projekata koje smo mogli odraditi samostalno, ali nam se to činilo kao super katalizator za to da otvorimo firmu i zajedno odradimo te projekte.
I tako je 2013. godine nastala Ars Futura, hrvatska IT agencija koja se bavi dizajnom i razvojem mobilnih i web aplikacija, fokusirana na tržišta Sjeverne Amerike i Ujedinjenog Kraljevstva.
Početni kapital za otvaranje firme skupili su zahvaljujući radu u drugim firmama, a uvelike im je pomoglo i to što su imali par sitnih projekata već u pipelineu pa su mogli računati i na taj kapital kroz neki početni period otvaranja firme.
“U početku smo bili vrlo naivni oko svega”

Ipak, firma ne može opstati na početnom kapitalu i entuzijazmu, a Ivan i Nikola priznaju kako nisu imali nikakvog prethodnog iskustva u vođenju firme.
No imali su nešto jako bitno – viziju!
U glavi smo imali neku viziju kako mi želimo raditi, kakav odnos prema zaposlenicima želimo izgraditi te s kakvim klijentima želimo raditi.
Što se tiče birokratskih stvari u vođenju firme, učili su korak po korak. Prvo na vlastitim greškama, a potom su pratili kako druge firme pristupaju svojim procesima i prilagođavali bi ih njihovoj strukturi i kulturi. U konačnici, smjer su im pokazivali i sami njihovi klijenti.
Mislim da smo o razvoju digitalnih proizvoda najviše naučili upravo od klijenata.
Gledajući unatrag, kroz prošlih 8 godina sudjelovali su u građenju velikog broja proizvoda od nule, od razvoja, marketinga pa sve do lansiranja proizvoda. Najvažnija lekcija koju su putem naučili je da održe kulturu unutar firme, da zadrže ono što Ars Futuru čini… Ars Futurom.
“Tajni sastojak” su uvijek ljudi!

Inicijalno, tim Ars Future činili su Ivan i Nikola, kojima se godinu nakon osnivanja firme, 2014. na poziciji web developera pridružio Tomislav, a potom 2015. i dizajner Luka.
Tomislav i Luka su kroz godine preuzeli puno više odgovornosti pa su 2019. obojica i službeno preuzeli uloge CTO (Tomislav) i COO (Luka) s kojima smo imali priliku pričati o baš krajem 2021.
Pokušavamo biti i što transparentniji s kolegama u firmi, vrlo nam je bitan i njihov feedback oko svih aspekata vođenja firme.
U posljednje dvije godine narasli su s 20 na 40 zaposlenika i generalno kroz godine bilježe stabilan rast, što im je vrlo bitno jer ne žele naglim zapošljavanjem gubiti kulturu i prisnost koju su izgradili u firmi.
Ljudi koje smo okupili oko sebe kroz godine je stvarno jedna prekrasna skupina kvalitetnih, dobrih i pametnih pojedinaca! I ne možemo zamisliti bolje ljude s kojima smo mogli provesti prošlih 8 godina i s kojima se nadamo provesti i idućih 8 ako ne i više!
Da im dobro ide potvrđuje i nagrada Najbolji poslodavac u kategoriji malih tvrtki koju su dobili dvije godine za redom.
Prekretnice u poslovanju
Prvi ozbiljniji projekt koji je ujedno označio prekretnicu u poslovanju za Ars Futuru bilo je spajanje s Major League Gamingom, profesionalnom esports organizacijom, koju je nedugo nakon akvizirala Activision Blizzard te od tada rade s njima, komentira Ivan:
Taj projekt je oličenje svega što radimo, odnosa prema klijentima i projektima kojeg njegujemo.

Druga ključna točka u rastu i razvoju ove agencije bio je trenutak kada su narasli do 20. zaposlenika i shvatili da trebaju promijeniti pristup vođenju firme iz financijskog i project-planning smisla.
Tad smo dosta radili na stabilizaciji firme, hladnog pogona, menadžeriranju pipelinea projekata, prodajnog procesa, itd.
“Na poslovanje gledamo kao na maraton, a ne sprint”
Kao i davne 2013., tako i danas, do najboljih projekata i klijenata dolaze preko preporuka, a još uvijek rade za svog prvog klijenta. Proteklih godina su ipak radili na poboljšanju toga kako se prezentiraju prema vani i na određenim prodajnim procesima tako da imaju solidan priljev novih potencijalnih kupaca.
Najbolji “sales pipeline” je kvaliteta našeg rada, a s dosta klijenata koje imamo radimo već 3, 4 ili 5 godina u kontinuitetu. Koliko god možemo ustrajemo na kvaliteti, bilo u razvoju proizvoda, dizajnu, kodiranju i komunikaciji s klijentom.
Često znamo kao neku mantru reći: “We work for the product, not for the client.” U nekom našem mentalnom sklopu to znači da ćemo se boriti (interno ili s klijentom) za to da napravimo ono što mislimo da je najbolje za proizvod, a ne ono što klijent eksplicitno kaže. Naravno, uvijek se dogodi da nekad moramo i pregristi jezik i odraditi nešto za što se ne slažemo da je najbolja moguća stvar za proizvod!

Njegovanje work&life balance modela
I dok velik broj poslodavaca naglasak stavlja na hustle work environment, iz Ars Future poručuju: No to hustling! Uspješno su se oduprijeli ovom zapadnjačkom trendu, ali naglašavaju kako je vrlo lako prijeći tu granicu iz normalnog work-life balansa u “hustle” mentalitet jer uvijek dođe još jedna stvar, još jedna sitnica, “jel’ možemo izbaciti samo još ovo ovaj tjedan”.
Naravno, bude perioda kada se treba malo žrtvovati i izgurati projekt do nekog specifičnog roka, ali generalno preferiraju da to bude nešto što se dogodi jednom ili dvaput godišnje, a ne nešto se događa na tjednoj bazi.
Imali smo jednu specifičnu situaciju s jednim klijentom koji je dosta zagovarao takav pristup i shvatili smo da nam tim na tom projektu pati pa smo kroz određeni period prekinuli suradnju s njima da sačuvamo naše mentalno zdravlje!
Nakon osvajanja američkog tržišta, otvaraju se prema Europi
Još 2014. godine počeli su raditi za klijente smještene u SAD-u i dan danas im je SAD primarno tržište, ali polako su počeli otvarati neka nova tržišta. Sada broje nekoliko klijenata iz Europe:
Moramo priznati da smo dosta narasli kroz ovo pandemijsko razdoblje, kroz zadnje vrijeme smo onboardali par većih klijenata i proširili suradnju s postojećim klijentima. Zbog svega toga tražimo i još kolega, pogotovo za našu suradnju s Activision Blizzardom.
Ako se prepoznajete kao dio ovog uspješnog tima, Ars Futura ima nekoliko otvorenih opcija – pa birajte. Zahvaljujemo Ivanu i Nikoli na razgovoru, a vas pozivamo da ih, ako imate dodatnih pitanja, slobodno kontaktirate. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.