Microsoft preuzima Activision Blizzard za 68,7 milijardi dolara!

Microsoft preuzima Activision Blizzard za 68,7 milijardi dolara!

Svjetski tech gigant preuzeo je svjetskog gaming giganta. Što slijedi?

Nakon što je prije nešto više od godine dana Microsoft akvizirao ZeniMax, tvrtku koja stoji iza nekih od najvećih uspješnica u gamingu poput Elder Scrollsa, Dooma i Dishonoreda – slijedi nam novo veliko iznenađenje.

Microsoft je potvrdio preuzimanje jedne od najpoznatijih svjetskih gaming kompanijaActivision Blizzarda! Akvizicija takvog gaming diva Microsoft je koštala 68,7 milijardi dolara. S druge strane, jedna od najpoznatijih tech kompanija svijeta s ovim preuzimanjem će postati 3. najveća gaming tvrtka na svijetu po prihodima, odmah iza kineskog Tenceta i japanskog Sonyja.

U Microsoftov posjed tako ulaze online naslovi koji okupljaju milijune igrača već godinama, od klasika MMORPG žanra World of Warcrafta do shootera Call of Dutyja i Overwatcha. U samu akviziciju ulaze i druga sestrinska poslovanja kao što su i esport dio kroz Major League Gaming, ali i mobilna megapopularna igra Candy Crush kroz King Inc. kojeg je AB akvizirao 2016. godine.

Microsoft se ne zeza s igrama

I nakon akvizicije ZeniMaxa odnosno Bethesde ovaj Microsoftov potez svejedno dolazi kao poveliko iznenađenje s obzirom na značaj akvizicije. Ipak, Microsoft ima već dugu povijest ulaganja u gaming kroz svoje prijašnje naslove i Xbox sferu potvrđuje i Luka Drezga, Chief Operating Officer Ars Future koja s Activision Blizzardom surađuje:

Uopće nije upitno da Microsoft već neko vrijeme puno ulaže u gaming i u svoja gaming studija. Nedavno je Microsoftov Halo proslavio 20 godina uz launch nove igre Halo Infinite i ponovno pokretanje Halo esports scene koja je nekad slovila za jednu od najjačih!

Ogroman je fokus dodatno stavljen na Xbox, ne samo kao na konzolu već kao na generalnog gaming distributera. Xbox Game Pass je kao subscription model došao i na Windows i time opasno napada Steam, Epic i slične game launchere.

Luka ne dvoji da će u gaming industriji koja danas broji preko 3 milijarde aktivnih igrača, preuzimanje nekih od najzvučnijih igara značajno ojačati Microsoftovu poziciju.

Sve za metaverse

Microsoft je također najavio da ovom akvizicijom žele potaknuti još veći rast svog gaming poslovanja na frontama mobilnih platformi, PC-ja, konzola i igranja u oblaku.

Jedan od glavnih razloga zašto imaju takav “omnichannel” pristup jest i to što smatraju da će jedino tako obuhvatiti sve bitne faktore za izgradnju svjetova u metaverzumu, komentirao je Satya Nadella, CEO Microsofta:

Igre su najdinamičnija i najuzbudljivija kategorija zabave na svim platformama danas i imat će ključnu ulogu u razvoju metaverse platformi. Duboko ulažemo u sadržaj svjetske klase, ali i zajednicu te igranje u oblaku kako bismo započeli novu eru igranja koja stavlja igrače i kreatore na prvo mjesto i čini igranje sigurnim, uključivim i dostupnim svima.

Tko će prije, Mark ili Satya, pitanje je sad.

Kuda idu hrvatske suradnje?

Za kraj zanimala nas je i lokalna perspektiva, s obzirom na to da hrvatska agencija Ars Futura već par godina surađuje s Activision Blizzardom, a tu su i druge tvrtke poput iOLAP-a, upitali smo Luku znaju li već kako će akvizicija utjecati na njihov dio posla i drugih koji posluju s Activision Blizzardom?

Kako je naš fokus tu ipak esports koji strelovito raste, a Call of Duty i Overwatch lige iz godine u godinu ruše rekorde i postaju sve gledanije i popularnije, ne vjerujem da će biti nekih velikih promjena. Bit će sigurno interesantno vidjeti kako će Microsoft svojom ekspertizom pomoći daljnjem razvoju industrije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.