Efikasnijim sustavom, airt će učenje na podacima uz pomoć AI-ja približiti i bankama i webshopovima

Efikasnijim sustavom, airt će učenje na podacima uz pomoć AI-ja približiti i bankama i webshopovima

Hrvatski AI startup airt u zadnje vrijeme radio je na usavršavanju svojih metoda učenja iz velike količine poslovnih podataka, a algoritam do kojeg su došli već je zabilježilo bolje rezultate nego sličan IBM-ov sustav. Svoj pristup i tehnike upravo su prijavili i za patentiranje.

Hrvatski startup airt, suosnivača Hajdi Ćenan i Davora Runje, osmislio je novi algoritam za učenje i predviđanje ponašanja korisnika iz strukturiranih podataka. Nakon više od 6 mjeseci pripreme, u utorak su prijavili patent za njegovu globalnu zaštitu.

Posebnost njihove platforme krije se u efektivnosti odnosno isplativosti i mogućnosti skaliranja izrade tih modela. U konačnici, moderni AI modeli troše iznimno veliku količinu energije te su bilo kakve uštede značajan pomak za sve poslovne korisnike koji žele iskoristiti mogućnosti umjetne inteligencije.

Već u startu nadmašuju IBM-ov sustav

airt gradi platformu za izradu prediktivnih modela na strukturiranim podacima kakvi, primjerice, postoje u bankama ili kod pružatelja komunikacijskih usluga, i za obradu tih podataka interno su razvili vlastite tehnike dubokog učenja inspirirane metodologijama koje se koriste u obradi jezika (NLP/Natural Language Processing).

Iskustvo rada na konkretnim problemima iz financijskog sektora upotrijebili su kako bi izgradili potpuno automatiziranu platformu za pripremu transakcijskih podataka te automatiziranu izgradnju modela za konkretne poslovne probleme.

Kako bi usporedili kvalitetu platforme, odlučili su je testirati i usporediti s TabFormerom, sustavom iste namjene koje je razvio IBM i za koji je javno objavio sintetički skup podataka za njegovo testiranje. Već je inicijalni test pokazao da airtov model nadmašuje IBM-ov (F1-score 0.90 vs. 0.86). Ove podatke planiraju i detaljnije potvrditi i kroz manju akademsku analizu o kojoj očekujte više i na Netokraciji.

Fokus im je na smanjenju resursa potrebnih za treniranje modela

Međutim, iako je točnost predikcije modela bitna, ona im ipak nije najbitnija stavka, objašnjava Davor:

Vjerujemo da možemo i bolje od ovog rezultata u smislu točnosti, ali naš primarni fokus nije na izradi najtočnijeg i najpreciznijeg modela, već na smanjenju resursa koji su potrebni da bi se jedan takav model automatski izgradio.

Računalni resursi potrebni za izradu najboljih modela eksponencijalno se povećavaju svako 3 do 4 mjeseca, odnosno, u periodu od 2012. do 2018. godine povećali su se čak 300 tisuća puta. Cijene treniranja tih modela tako se mogu kretati i po nekoliko tisuća dolara – za jedan model. No, kada je u pitanju iskorištavanje velike količine podataka, kao što je to primjerice u bankama, znamo da je situacija nešto drugačija. Davor dodaje:

Najveći uspjesi tehnika dubokog učenja postignuti su u područjima obrade slike i teksta, a za izradu jednog samo jednog takvog vrhunskih modela potrebne su tisuće ili čak deseci tisuća dolara za električnu energiju potrošenu za njihovu izradu.

Za takve primjene to nije veliki problem jer je dovoljan jedan model za svaki jezik, međutim, kada govorimo o (mnogobrojnim) modelima koji se koriste u poslovanju, jasno je da je malo tvrtki koje bi si tako nešto mogle priuštiti. Naš cilj je da postignemo gotovo identične rezultate kao i ovi skupi modeli, ali za puno manje novaca kako bi naše rješenje bilo dostupno svima, od najmanjeg web shopa do najvećih financijskih ustanova.

Čeka se odluka ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo

Ovim pristupom airt ulazi u deep tech domenu, ističe Hajdi, jer se rješenje koje razvijaju bazira na znatnim znanstvenim, ali i inžinjerskim izazovima. Prijava jednog takvog rješenja za patent nije ništa manji izazov, dodaje:

Intenzivno se bavimo istraživanjem i razvijamo vlastite pristupe i tehnike. Upravo smo, uz svesrdnu pomoć Mladena Vukmira i Williama Župančića iz Vukmir & Associates, predali naš prvi patent koji prvo ide u EPO (European Patent Office), a zatim i u SAD, za vlastite tehnike dubokog učenja na strukturiranim podacima. To je samo početak jer ne stajemo s inoviranjem, dapače.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…