AI liga se otvara uz “Tinder za dupine”, a najveća nagrada su mentori/sponzori: Infobip, Photomath i Porsche Digital Croatia

AI liga se otvara uz “Tinder za dupine”, a najveća nagrada su mentori/sponzori: Infobip, Photomath i Porsche Digital Croatia

Iz CISEx-a, organizatora lige, predsjednik udruge Davor Runje s nama je porazgovarao o tome što čeka prijavljene i što mogu učiniti oni koji tek ulaze u područje umjetne inteligencije, bili tvrtke ili pojedinci.

Udruga, inkubator, liga… AI se zbilja zakotrljao na našoj maloj tehnološkoj sceni.

Inicijativa u formi AI lige pokrenuta je 18. veljače u BIRD inkubatoru, a iza projekta, uz organizatora, stoje tvrtke o kojima se naveliko pričalo zadnjih godinu dana: tu je Infobip kao prvi hrvatski jednorog, Photomath koji je nedavno osigurao 23 milijuna dolara vrijednu investiciju te nedavno osnovani Porsche Digital Croatia u orkestraciji Infinuma.

Što je potaknulo okupljanje ovih imena kako bi se mentorirali oni koji tek ulaze u područje umjetne inteligencije? Jedna stvar – ulaganje u IT ekosustav.

Tisuće novih radnih mjesta, a gdje su stručnjaci?

Problem kvalitetnih ljudi je najveći izazov hrvatske IT scene i samo će se povećavati, ističe Davor i pojašnjava dva glavna uzroka koja smatra da stoje iza toga:

Prvi je da mladi stručnjaci odlaze u inozemstvo odmah nakon diplome, mada ja osobno smatram da će to dugoročno imati pozitivan utjecaj, ako se, naravno, barem dio njih vrati nazad obogaćen novim znanjima, ali i pozitivnim društvenim vrijednostima. Najveći uzrok je da zapravo izvozno orijentiran dio hrvatske IT industrije jako brzo raste.

Tako je primjerice lani Infobip obavio da planira zaposliti 1000 ljudi, Rimac 2300, a sad nam dolazi novi val zapošljavanja nakon značajnih investicija u Orqu, Photomath, Microblink, a bit će toga još. Prilično je jasno da eksponencijalni rast prihoda ne može pratiti i eksponencijalni rast radne snage, pogotovo ne u ovako maloj državi. Naša budućnost je tako u visoko profitabilnim granama, a za to je potrebno biti globalno konkurentan u svakom pogledu, a pogotovo tehnički.

AI liga je stoga zamišljena kao dugoročni projekt koji će pružiti priliku da na praktičnim projektima uz radionice i mentoriranje, stručnjaci u nastajanju steknu vještine iz trenutno najviše deficitarnog područja, a to je umjetna inteligencija, dodaje Davor.

Ona nije namijenjena samo studentima koji u toku studija steknu osnovna znanja, već i svima koji bi željeli naučiti nešto novo i pridružiti se ovom novom valu.

Kako ističe Davor, područje je još uvijek mlado i rijetko tko ima portfelj uspješnih projekata, pogotovo kada traži prvi posao. Istina jest da svi oni mogu uzeti stvari u svoje ruke, zadati si neki zadatak, projekt… izgraditi iskustva iz ničega, ali nismo svi Davor da nam padne na pamet Kafana bot:

Moje osobno iskustvo je da kandidati koji imaju bilo kakvo stvarno iskustvo postižu bolje rezultate od onih koji samo polažu ispite ili stječu online certifikate. Nije ništa loše u edukaciji, ali tek na konkretnim zadacima vi zapravo stvarno naučite neko područje.

Tako da je dobar rezultat na takmičenjima poput naše AI lige, Kagglea i sličnih je najjači signal da netko ima potrebne vještine upotrebu tehnologije u stvarnom životu. Ja sam tako više naučio radeći Kafana botove i slične projekte za dušu nego na bilo kojem tečaju, a završio sam ih dosta od Coursere do Udacityja.

Ako već nemate svoj projekt za dušu… AI liga ga ima za vas, a prvi na redu je:

Tinder za dupine!

Možda ste se već i prijavili, bravo ako jeste, a ako još niste – evo prilike da vas uvedemo u plan i program lige i zadatka.

Prvi zadatak nije bot koji može sklepati stihove, ali zato će moći identificirati dupine! Naime, kako ističe Davor, želja lige jest pomoći široj društvenoj zajednici te se iz tog razloga za zadatke biraju projekti koji, uz to što su tehnički izazovni, imaju i društveno odgovoran karakter.

U suradnji s institutom Plavi svijet tako je napravljen prvi zadatak lige. Ovaj institut koji se bavi zaštitom velikih kralježnjaka u Jadranu, u zadnjih je 30 godina skupio bazu od 400 tisuća fotografija 3500 jedinki dupina. Prepoznavanje dupina se danas odvija ručno, na način da se fotografije snimljene iz čamca pažljivo pregledavaju na računalu i uspoređuju s katalogom postojećih fotografija tih 3500 različitih dupina, istaknuto je u najavi. Proces je dugotrajan i zahtijeva rad stručnjaka koji po obliku leđne peraje i eventualnim ožiljcima mogu raspoznati o kojem se točno dupinu radi.

Sudionici lige za zadatak su tako dobili izradu algoritma koji će automatski prepoznavati o kojem se dupinu radi. A ovdje bih samo željela napomenuti fun fact kako se ova udruga simpatično dosjetila da rješenje pokrsti kao “Tinder za dupine”. To će svakako biti referenca koja upada u oči…

Tko, što, do kada, kako?

Cijeli proces pripremljen je i odvit će se na GitHubu i to u dva kola, pri čemu će u svakom kolu biti drugi zadatak. Prvo kolo rješenja za Plavi svijet krenulo je prošli tjedan, 18. veljače, a traje do 12. travnja. Drugo počinje 13. travnja te traje do 15. lipnja 2021.

Davor Runje, predsjednik CISEx-a i Draško Holcer, osnivač udruge Plavi svijet prošli su tjedan virtualno najavili ligu i zadatak.

Rješavanju zadataka mogu pristupiti svi zainteresirani, ali se mogu prijaviti samo pojedinci, ne timovi. Zbog kompleksnosti cijelog projekta, pojašnjava Davor, jednostavno nisu imali vremena za timske prijave, no zato je tutorijal koji su pripremili više nego dovoljna pomoć da svatko može što lakše početi raditi na rješenju:

Bilo je potrebno izgraditi cijelu infrastrukturu za prijave, prirediti podatke za treniranje, napraviti web stranicu s dokumentacijom i tutorijale kako riješiti zadatke kako bi se bilo što lakše priključiti. Ako se znate služiti mišem i imate mail, možete prateći tutorial napraviti solidan model za prepoznavanje dupina na slikama i prijaviti se na natjecanje.

Što se tiče ocjenjivanja, natjecatelji(ce) će biti podijeljeni i ocjenjivani u pojedinim kategorijama (škole, fakulteti, ostali). Bez brige, ocjene će minimalno biti ovisne o ljudskom faktoru, napominje Davor:

Rješenja evaluira stroj, hladno i bez ikakvih predrasuda i diskriminacije. Velika prednost ovog područja je da je mjerljivo i da se lako uspoređuju rezultati. Nema dodatnih bodova na umjetnički dojam, poznanstva ili bilo kakve protekcije – model koji postigne najbolji rezultat je pobjednik.

Za više detalja o samom zadatku i prijavi svakako posjetite službenu stranicu!

Upečatljiva medalja, a još bolji mentori

Vrijednost ovog projekta dodatno potvrđuju i sponzori Infobip, Photomath i Porsche Digital Croatia koji će prije svega biti uključeni u mentoriranje i organizaciju stručnih praksi najboljima, ističe Davor.

Tako će, primjerice, Marko Velić koji se nedavno vratio iz Facebooka u Londonu u zagrebački Photomath održati prvu radionicu, a nakon toga i ostali. Radionice će biti online dokle god ih ne bude moguće organizirati offline, a snimke će biti dostupne na YouTubeu.

Medalje lige je dizajnirao i izradio Siniša Mareković.

U konačnici, najbolji natjecatelji i natjecateljice osvojit će medalje koje je dizajnirao i izradio Siniša Mareković; radionice s nekima od najboljih AI stručnjaka, a koliko epidemiološka situacija bude dozvoljavala i prakse u renomiranim hrvatskim tvrtkama. Jedna od tih je i spomenuti hrvatski jednorog – Infobip, čiji suosnivač i tehnički direktor, Izabel Jelenić, odlično ističe važnost ovog projekta:

Jako je bitno da mlađe uzraste već u školskim klupama i fakultetima na vrijeme i kroz praktične projekte uvodimo u svijet umjetne inteligencije te da im se tako osiguraju kvalitetni temelji za izlazak na tržište rada. Upravo njih vidimo kao nove lidere i inovatore na čije ćemo svjetske priče svi zajedno za desetak godina gledati s velikom ponosom.

Što trebaju znati tvrtke i stručnjaci koji tek ulaze u područje?

CroAI je na kraju 2020. godine objavio veliku mapu hrvatskog AI krajolika. Od startupa koji prvi pomiču granice, tehnoloških tvrtki koje aktivno počinju razvijati AI odjele za vlastita poslovanja do etabliranih tvrtki s dugogodišnjom tradicijom koje danas postaju predvodnici u primjeni unutar svojih industrija. Sve su popisane i lijepo je vidjeti koliko aktera pokreće AI kotačiće u Hrvatskoj. Ali, ali… (mora doći ali) krajolik je još pun mladica i tek smo na putu da stasamo u jedru, žilavu šumu.

Jedan od gorućih problema razvoja ekosustava oko novih tehnologija jest i što nitko nema dovoljno iskustva i znanja. No, ako je išta domaća poduzetnička scena naučila to je da ne čeka nikoga i da, kako je rekao Orqin Ivan Jelušić na nedavnom predstavljanju Analize hrvatske AI industrije, hrvatski IT poduzetnici moraju biti drski i hrabri. Ako ikad, sada je prava prilika biti odvažan, objašnjava Davor:

Problem formiranja AI tima je prilično težak jer je područje novo i zapravo nema iskusnih stručnjaka na tržištu jer ih niti ne može biti. To je ujedno i ogromna prilika svima da se ubace u područje jer nema puno konkurencije. Danas ćete teže postati vrhunski programer iOS aplikacija nego vrhunski AI stručnjak, ne zato što je to teže ili lakše već zbog toga što je malo vrhunskih AI stručnjaka.

Za kraj, zanimalo me i što bi Davor savjetovao tvrtkama koje tek oformljavaju svoje AI timove s obzirom na malo iskustva u industriji. Ukratko: baby steps – idite korak po korak i bez prevelikih zalogaja:

Ono što je bitno kod formiranja timova je početni fokus na brze pobjede, tj. na projekte koji su tehnički dovoljno jednostavni i ne zahtijevaju velika ulaganja, a da su rezultati mjerljivi i relevantni za poslovanje. Gledajte da vam prvi projekt ne traje dulje od 3-6 mjeseci i da je glavni cilj zapravo naučiti na svojoj koži kako stvarno funkcionira razvojni proces i gdje su stvarne prepreke. Nakon prvog uspješnog projekta, bez obzira koliko veliki ili mali bio, dalje je puno lakše.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.