
Obilježili smo #10GodinaNetokracije druženjem s našim digitalnim marketingašima!
10 godina proletjelo je kraj nas, a na jučerašnjem Marketing Meet Upu prisjetili smo se nekih od najboljih trenutaka proteklog desetljeća Netokracije i digitalne scene.
Točno deset godina i nekoliko sati prošlo je od prvog članka objavljenog na Netokraciji, što mi je i dalje nekada teško povjerovati. Prije deset godina bio sam srednja škola, a digitalna zajednica Hrvatske kakvu sad znamo bila je tek u povojima. Neke od osoba koje su tada bili prvi CM-ovi danas imaju vlastite agencije i tvrtke, a neki, poput nas – i dalje prate te iste ljude u njihovim poslovnim pothvatima.
Jučerašnja proslava rođendana za zajednicu digitalnih marketingaša u suradnji s timom Marketing Meet Upa gotovo je prepunila prostore Bikers Beer Factoryja u Zagrebu, a u glavnom dijelu meetupa radilo se upravo o vraćanju u prošlost, gdje su se uz pristojnu dozu nostalgije gosti panela Ilija Brajković iz agencije Kontra, Ida Pandur iz EY Hrvatska, Ivan Kovačević iz Bruketa&Žinić&Greya, Mario Frančešević iz Seekandhita i naravno, Ivan Brezak Brkan i Mia Biberović iz Netokracije.
Ivan je u svom pozdravnom govoru nekoliko puta savjetovao sve nas u publici da se ne krenemo baviti medijima (sad je malo kasno za ovo, zar ne?), prisjetio se i svih nebrojenih padova Facebook dosega koje smo proživjeli sa zajednicom, a još 2009. smo pisali o revolucionarnim promjenama na fejsu, kada je 2009. postalo moguće rezervirati svoje vlastito korisničko ime.
Svi smo mi u digitalu – slučajno
Panel rasprava je, pak, bila više prisjećanje na ona dobra stara vremena nekolicine prijatelja, nego što se radilo o pravoj raspravi. Najveća sličnost svih panelista nije samo to što su uz Netokraciju vezani gotovo od samih početaka, nego to što su se u digitalnom sektoru našli prilično slučajnim spletom okolnosti. Dok su Mia i Ida svoje karijere započele u agencijama kao CM-ovi jer, kako Mia kaže: “stalno sam bila po mrežama jer tada nisam imala pravi posao”. lija se bavio IT-jem te kako je odlučio započeti blog na engleskom, počeo je intenzivnije koristiti Twitter i otkrio ljubav za sadržajem koju agencija Kontra njeguje i danas.
Ivan Kovačević vratio se još dalje u vrijeme – sve do 2001. godine kada Netokracije još nije bilo, ali bilo je intenzivnog email marketinga. Ivan se tada bavio newsletterima, a od tadašnja tri ili četiri maila tjedno koje su bila aktualna, jedan je sigurno bio njegov. Tako se razdoblje 2001. i 2002. i dalje smatra zlatnim dobom email marketinga kad nije bilo prekrcanih sandučića, a sve što se dobilo se i čitalo. Ipak, ni u 2019. ova vrsta marketinga nije mrtva kao što se znalo spominjati prethodnih godina. Nakon pozicije “prvog digitalca Agrokora” Ivan se preselio u BiŽ, gdje je shvatio da se zapravo nalazi u još većoj korporaciji od tada najveće domaće tvrtke.
Mario Frančešević iz SeekandHita u digitalnom se marketingu našao nakon što je radio, između ostalog, na sustavima informacijske sigurnosti. Njegov SeekandHit danas uspješno posluje, a Mario se prisjetio i kako je uopće došlo do njegovog uspješnog razvoja. Sve je krenulo kad je Mario napravio exit iz svog prvog ‘startupa’ – SocialBranda, a taj se exit dogodio upravo zbog toga jer je Ivan Brezak Brkan povezao Maria s osobom iz Social Bakersa koji je na kraju postao i većinski vlasnik SocialBranda. Mario ipak na sebe nikad nije gledao kao na startupera, ali činjenica jest da je to u jednom dijelu svog života itekako bio.
Od studija slučaja do Taylor Swift
Kako se panel primicao kraju, tako se počelo razgovarati o “naj” idejama, vijestima i događajima u ovih deset godina. Mia kaže kako ju uvijek posebno raduju dobre studije slučaja kojima se agencije pohvale da su nešto napravile dobro, a najviše voli pisati ‘priče za mainstream‘ gdje digitalne vijesti povezuje uz specifičnu političku ili društvenu problematiku – pa makar u komentarima bilo i prozivanja bizarnim imenima – sve je to dio posla, kaže Mia.
Ilija je također istaknuo važnost dobrog sadržaja za agencije, jer je Kontra jedna od agencija koja izuzetno mnogo ulaže u sadržaj, bili kroz njihove interne blogove ili sadržaj koji stvaraju za svoje klijente. Danas mnogo bolje zna što radi nego što je to bio slučaj 2011. kada, priznaje, nije znao što je to pitch za klijenta, ali činjenica je da agencija Kontra i dalje dosta toga nudi besplatno i to se pokazalo kao dobar način dolaska do klijenata.
S druge strane, Idu je Ivan ispitao o možda i ne sasvim očitoj osobi koju Ida voli – Taylor Swift, a za koju kaže kako je marketinški genij i inspiracija, pogotovo za nas u digitalnom svijetu. U ovih deset godina Ida je naučila kako se ne treba bojati otići iz možda ustaljene sredine u kojoj se osjećate dobro kako biste probali kako ćete se snaći negdje dalje, ili možda osjećati još bolje. Ida nije stranac za prelaske, jer od početaka karijere kada je radila za agenciju, do pokretanja vlastite agencije koja se sada našla u sklopu EY-a, čitavo vrijeme eksperimentira sa svojom zonom komfora.
I Ivana Kovačevića je Ivan Brezak Brkan pomalo zatekao jednim pitanjem, u ovom slučaju o društvenoj mreži Foursqare za koju, kladim se, niste u nekom razgovoru čuli godinama. Iako moram priznati da ja i dalje koristim Foursquare kada putujem, nakon ovog panela sam se osjećao kao da ne bih trebao. Ipak, Ivan dodaje kako danas Foursquare izgleda poput neke velike Facebook grupe u kojoj se svi već znaju jer ima toliko malo korisnika, pa se nekako i osjećam bolje jer sam očito dio neke zajednice bez da sam to ikada znao.

10 godina podrške zajednici
S druge strane, Mario i Ivan su pred kraj panela razgovarali o SEO-u, a koji danas, po njima, ima pomalo negativnu reputaciju. Kako tumače, prije desetak godina svi su radili SEO, ali nisu dostavljali rezultate pa danas na one koji se bave SEO-m svi gledamo sumnjivo iako to vrlo vjerojatno nisu. Oni koji žive SEO s time se nekako nose, dodaje Mario, a koliko god dobra SEO optimizacija i nije česta tema kod nas, na njega se zaista treba paziti, a može donijeti i dobre rezultate ako ga se samo malo ozbiljnije shvati.
Za kraj, Ivan Brezak Brkan je istaknuo kako mu i dalje nakon 10 godina u Hrvatskoj fali onaj pomalo američki način networkinga, odnosno odnos u samoj zajednici.
Ne biste se trebali bojati pitati nekog za pomoć ili kontakt, a ako imate nekog klijenta kojeg ne možete iz bilo kojeg razloga odraditi, nije kraj svijeta ako ga prebacite nekom kome vjerujete. Iz takvih situacija se često rode dobre suradnje i odnosi. Najveći utjecaj Netokracije je u ovih 10 godina bilo upravo to – povezivanje ove divne digitalne zajednice.
Ilija se također iz prethodnih 10 godina najviše sjeća kako su u počecima svi bili mnogo ozbiljniji i nabrijaniji jedni na druge. Kada si mlad, kaže, sve ti je napeto i misliš da su ti svi neprijatelji, a onda 10 godina kasnije shvatiš kako su na kraju svi oni s kojima si se svađao i dalje tu i toleriraju te, a čak ste i prijatelji.
Idin zaključak bio je da jednostavno trebate biti malo naivni i poći za onim da volite što radite i uživate u tome. Nitko od sugovornika na panelu u proteklom desetljeću nije upoznao mnogo ljudi koji mrze digitalno poslovanje, a drže ga se jer je dobra plaća. Više ili manje svaka osoba koja je dio ove industrije voli to što radi, dodaje Ida, i to je zapravo najbolja stvar u ovih 10 i više godina iskustva.
Mijina misao na kraju bila je jednostavno: under-promise i over-deliver, što bi lako mogao preuzeti za svoj slogan, pogotovo u ovoj situaciji kada kao izvještaj s pola sata panela napišem tisuću i nešto riječi.
Tijekom ovog ljeta od Netokracije očekujte daljnje retrospektive i preglede posljednjih 10 godina našeg postojanja, a ako imate za podijeliti priču o digitalnoj zajednici u posljednjem desetljeću – rado ćemo ju poslušati!
Sretan nam rođendan Netokrati i hvala zajednici digitalnog marketinga i svim našim netokratima na ovih 10 godina odličnih tema!
Fotografije: Mario Poje


Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.