FuturAD 2010 i internetsko oglašavanje u Hrvata

FuturAD 2010 i internetsko oglašavanje u Hrvata

Prošlog tjedna, 24. ožujka, u Zagrebu se održala četvrta FuturAD konferencija o interaktivnom marketingu. U organizaciji IAB Hrvatska i Best Marketinga Hrvatska, konferencija se bavila internetskim oglašavanjem. Na ovogodišnjem FuturAD-u predavao je i Kevin Anderson, urednik bloga britanskih dnevnih novina The Guardian. Što su neki od tristotinjak marketinških profesionalaca mogli naučiti i otkriti?

FuturAD 2010

Prošlog tjedna, 24. ožujka, u Zagrebu se održala četvrta FuturAD konferencija o interaktivnom marketingu. U organizaciji IAB Hrvatska i Best Marketinga Hrvatska, konferencija se bavila internetskim oglašavanjem.

Na ovogodišnjem FuturAD-u predavao je i Kevin Anderson, urednik bloga britanskih dnevnih novina The Guardian. Što su neki od tristotinjak marketinških profesionalaca mogli naučiti i otkriti?

FuturAD se održavao u prostorima Hypo Alpe XXI centra u Zagrebu, gdje je desetak predavača održalo predavanja o internetskom oglašavanju. Iako biste na ovakvoj konferenciji mogli očekivati predavanja usko vezana upravo za oglašavanje, predavači su publici predstaviti mnogo različitih tema.

Dapače, ugodno sam se iznenadio nekim od predavača koji su predstavili koncepte više vezane za nove medije općenito nego samo za internetsko oglašavanje.

Poslovni model za društvene medije

Kevin Anderson govorio je o poslovnom modelu za nove medije

Kevin Anderson, urednik bloga britanskih dnevnih novinar The Guardian, od novinara se u nekoliko godina pretvorio u pravog blogera. Alati su mu postali blog, društvene mreže poput Twittera te YouTube. Na žalost, sadržaj Andersonova predavanja nije imao ništa s naslovom “Trendovi u marketingu i digitalnim medijima u 2010.” Srećom, predavanje je bilo i najbolje na FuturAD-u.

Anderson se u svom predavanju posvetio isključivo društvenim medijima i načinu na koje ih medijske kuće krivo shvaćaju. Tradicionalni mediji, smatra Anderson, na Internetu pokušavaju potaknuti emocije koje “rade” u drugim medijima, najčešće gnjev. Na žalost, za loše i negativno ponašanje (gnjev čitatelja, “ljuti” komentari) ne postoji poslovan model.

Anderson smatra kako model u kojemu netko stvara sadržaj, a publika samo reagira više ne radi. Dapače, tehnologija se prečesto koristi bez shvaćanja društvenih elemenata na koje utječe. The Guardian, prema Andersonovim riječima, pokušava ohrabriti publiku na sudjelovanje u istraživanju. Primjerice, Guardian Open Platform dopušta bilo kome da koristi sadržaje Guardiana na najrazličitije načine.

Guardian je u jednom trenutku istraživao skandal o troškovima članova Britanskog parlamenta. Podataka je bilo previše, Guardianovih resursa nedovoljno. Putem Guardianovih alata korisnici su sami mogli analizirati silne podatke i pridonijeti istraživanju. Anderson je zaključio predavanje s izjavom koja će šokirati mnoge tehnofile – nije sve u tehnologiji već u kulturi koja s njome radi.

Gdje je internetsko oglašavanje u Hrvata?

Nakon Andersonova predavanja uslijedilo je pomalo dosadno izlaganje Petra Pištěláka o mjerenju učinkovitosti oglašavanja. Najzanimljiviji dio bio je onaj kada je nekoliko geekova iz publike otvorilo sustav njegove tvrtke putem javno dostupne internetske adrese. Testna verzija, kasnije je tvrdio Pištělák.

Panel o internetskom marketingu pozabavio se stanjem hrvatskog tržišta. Vodila ga je Ana Penović iz časopisa Plan B, a sudjelovali su:

Panel o internetskom oglašavanju u Hrvatskoj

Sastav panela bio je stručan, no nisam siguran da su mogli obuhvatiti temu ni da su htjeli. Govorilo se većinom o “display” oglašavanju odnosno klasičnim grafičkim oglasima na portalima poput Tportala ili Net.hr-a. Diskusija se svakako držala te teme… Klijenti ne troše dovoljno na internetski marketing (oglašavanje?), a standard cijena ne postoji. Sudionici su zaključili kako bi trebalo okupiti nekoliko vodećih agencija i medija koji će postaviti standarde. Naravno, tako je lakše tim istim agencijama i medijima. Male web stranice? Konsolidacija, složila se većina sudionika. Šteta što u tom slučaju nitko iz EPH nije sudjelovao u diskusiji.

Ma koliko se detaljno sudionici posvetili oglašavanju na internetu, teme poput kontekstualnog oglašavanja i drugih vrsti internet marketinga nisu spomenute. Sve dok agencije tvrde kako “kuže internet”, što je pomalo prečesto izjavljivala gospođica Buljan Šiber, mislim da neće ni biti. Iz publike je kasnije uslijedio komentar da tvrtke ne ulažu u oglašavanje jer ne vide učinkovitost takvih oglasa. Možda ćemo vidjeti veće ulaganje od tek 2 posto u internetski marketing u Hrvatskoj, no čini mi se da će to biti u Google AdWords, Xclaim, eTarget, itd. Možda i male web stranice s vjernom publikom nađu svoje mjesto pod suncem?

WTFJeans iz susjedstva i švedska iskustva

Sanja Rastovac Aurorans govorila je o projektu WTFJeans

Nakon panela i ručka, uslijedile su studije slučaja kampanja za Coca Colu, Volvo i nama sigurno najbliže – WTFJeans. Sanja Rastovac, poznata pod pseudonimom Aurorans, u detalje nas je provela kroz projekt WTFJeans. Traperice za geekove završile su na vodećim svjetskim blogovima, a isto tako su zainteresirale i sudionike FuturAD-a. Sanja je naglasila sudionicima kako se marketing WTFJeansa sastojao od vjerne zajednice koja je putem društvenih medija proširila vijest o projektu i podržala ga. Ostale studije slučaja davali su zamjenski predavači i odrađene su školski, na žalost ne zanimljivo koliko su se svi nadali.

Johan Ronnestam najugledniji je švedski bloger što se tiče digitalnih komunikacija i marketinga. Ronnestamovo predavanje poslužilo je kao dobar pregled u internetski i digitalni marketing. Onima koji se već godinama bave novim medijima i internetom predavanje je bilo ugodno, a svima koji nisu bili sigurni zašto su primjerice mobilne aplikacije tako važne, Ronnestam je dao mnogo tema za razmišljanje.

FuturAD FTW?

FuturAD se održava već četiri godine i uvijek je bio organiziran na vrlo visokoj razini, iako su kotizacije ove godine bile malo previsoke. No, organizacija je bila na izuzetno visokoj razini. Blogerima je postavljen poseban stol, na čemu se posebno zahvaljujem gospođici Dunji Ivani Togonal i njenom timu iz Best Marketinga. Konferencija FuturAD uspjela je okupiti velik broj marketinških profesionalaca, a IAB Hrvatska se svakako trudi postaviti standarde za internetsko oglašavanje, no nešto nedostaje.

Možda su to drugi oblici internetskog marketinga osim oglašavanja? Geekovi koji se bave Twitterom i mobilnim aplikacijama? Anderson i Ronnestam po načinu na koji govore o novim medijima i internetskom oglašavanju imaju izuzetno drugačiji i ležerniji stav od većine publike FuturAD-a. Brend menadžeri i marketinški direktori svakako trebaju upoznati Internet, no nadam se da ćemo sljedeće godine vidjeti još nekoliko blogerskih stolova.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.