EY akvizirao agenciju ENTG: Zajedno kreću u disrupciju tržišta

EY akvizirao agenciju ENTG: Zajedno kreću u disrupciju tržišta

Konzultantskoj kući EY pridružila se kreativno-tehnološka agencija ENTG - oni kojima s ovo čini kao velik iskorak za jednu konzultantsku kuću, nisu pratili što se događa na svjetskom tržištu, gdje konzultantske tvrtke na velika vrata ulaze na teren digitalnih agencija. Kako su se i EY i ENTG odlučili na ovaj potez ispričali su nam Berislav Horvat, Country Managing Partner u EY Hrvatska, i osnivačica i direktorica ENTG-a Ida Pandur.

Ovo je prva takva akvizicija na domaćem tržištu, no to se nije dogodilo iz vedra neba. Iako se EY izvana često gleda kroz prizmu revizije i financijskog sektora, nefinancijske usluge bitan su dio poslovanja i već su neko vrijeme okrenute ka tehnologijama i digitalizaciji:

Revizija predstavlja veliki, ali ne i većinski dio našeg poslovanja već duže vrijeme. U zadnjih 5 godina radili smo u Hrvatskoj puno na proširenju naših usluga u financijskom (porezi, računovodstvo, transakcije), ali i nefinancijskom dijelu gdje već radimo značajne projekte financirane iz EU fondova u javnom sektoru, energetici, IT savjetovanja, Robotiku (RPA), GDPR i razne druge.

Savjetovanje, pod koje potpadaju potonje aktivnosti, izdvojilo se kao poseban odjel na globalnoj razini 2008. godine. Danas u odjelu savjetovanja radi preko 50.000 ljudi, a od 2013. godine EY je proveo stotinjak strateških akvizicija usmjerenih upravo na inovacije. Primjerice, EY broji 2.100 podatkovnih znanstvenika te preko 18.000 zaposlenika koji se bave analitikom i podacima.

Prošle godine lansiran je i EY Wavespace – globalna mreža inkubatora usmjerena upravo na rast i inovacije:

Ovom mrežom želimo osigurati novi pristup u kreiranju inovativnih rješenja za naše klijente, kombinirajući razvoj poslovne strategije, dizajnersko promišljanje i tehnološko znanje. Na šesnaest lokacija diljem svijeta (inkubator za središnju i istočnu Europu se nalazi u Varšavi), naši multidisciplinarni timovi bave se izazovima i prilikama koje nose nove tehnologije i trendovi.

Veliki dio, kako globalne, tako i lokalne strategije čini fokus na tehnologije i procese koji čine CX – Customer Experience ili korisničko iskustvo – a kreativno-tehnološka agencija ENTG u tu se strategiju prirodno uklopila.

Korisničko iskustvo – novi fokus digitalizacije, oglašavanja… i konzultantskih kuća

EY nije jedina konzultantska kuća koja se odvažila zakoračiti na teritorij digitalnih agencija: na globalnoj razini, digitalni odjeli poznatih konzultantskih kuća, Accenture Interactive, Deloitte Digital, IBM IX i PWC Digital services našli su se na popisu 10 najvećih agencija na svijetu.

Nije teško pogoditi što time dobivaju – digitalizacija poslovanja primamljivo je i rastuće područje djelovanja.

Klijente mogućnosti koje sa sobom nosi digitalizacija itekako zanimaju, potvrđuje Berislav:

Neovisno o industriji iz koje dolaze naše klijente zanimaju nove tehnologije i inovacije. No i ovdje postoje brojni “tradicionalni igrači” koji se teže odlučuju na promjene. Važno je ukazati na činjenicu da tvrtke pravovremenom provedbom digitalizacije pospješuju poslovanje i uklanjaju potencijalne prijetnje, a da njihovi korisnici očekuju jednostavna i intuitivna rješenja te bogato iskustvo.

Ipak, malo je one-stop-shop odredišta koje jednoj tvrtki koja upravo prolazi kroz digitalnu transformaciju mogu ponuditi zaokruženu uslugu, od savjetovanja o digitalizaciji poslovnih procesa pa do digitalne strategije fokusirane na krajnje korisnike. Brak konzultantskih kuća, koje imaju dubinsko razumijevanje poslovanja, i digitalnih agencija, kojima je korisničko iskustvo temelj djelovanja, iz te perspektive postaje savršeno smislen.

Upravo će korisničko iskustvo biti zadaća ENTG-a unutar EY-a, otkriva Ida Pandur:

Moj tim će biti zadužen za usluge savjetovanja i implementacije u području CX-a , sa snažnim uporištem u digitalu. Sve ono što smo dosad gradili kao ENTG, nastavit ćemo i unutar EY-a, ali na jednoj višoj razini. EY će preuzeti cjelokupno poslovanje, što uključuje i tranziciju tima i nastavak suradnje s našim dosadašnjim klijentima i partnerima.

Sljedećih šest mjeseci, tijekom tranzicije, procesi će se nastaviti paralelno kroz oba brenda, nadodaje, kako bi se prilagodili potrebama postojećih klijenata. Nakon toga će zajednički odlučiti je li za strateško pozicioniranje bolje da djeluju kao odvojeni brendovi ili unutar istog brenda.

Disrupcija kao glavni motivator

Ova suradnja rezultat je godinu dana pregovora, otkriva Ida, prvenstveno oko vizije i poslovnih ciljeva obje kompanije:

Sve je započelo na sastanku organiziranom oko jedne sasvim druge tematike. Zapravo smo tada prepoznali jedni druge kao potencijalne partnere za ulazak u jednu takvu zajedničku priču. Uvidjeli smo da zajedno možemo našem, ali i stranim tržištima, ponuditi novi pristup rješavanju njihovih poslovnih izazova. Zašto je to dobro? Kada radite npr. na infrastrukturnim projektima ili enterprise rješenjima i znate koji su daljnji koraci koje morate poduzeti prema internim ili eksternim korisnicima te koliko to košta, možete puno bolje uskladiti sve aspekte savjetovanja klijenta. Kada nudimo klijentu određeno rješenje, znat ćemo točno čime to rješenje možemo nadograditi.

ENTG ovom akvizicijom dobiva jedan ogroman vjetar u leđa, ističe Ida,  jer sada iza njih sad stoji jedna od najjačih globalnih kompanija.

Timu poput našeg, to je veliko priznanje za ono što radimo jer to da te jedna od velikih svjetskih konzultantskih kompanija prepozna i želi učiniti svojim dijelom, nije mala stvar. Sada iza nas stoji EY brend, ali i sve ono što taj brend nosi – globalni karakter, sasvim novu razinu u pristupu poslu, bolji uvid u to kako funkcioniraju korporacije, čime ćemo još bolje razumjeti klijente, ali i nova znanja iz drugih područja koje EY pokriva. Postajemo dio jedne respektabilne globalne obitelji i to je velika stvar za sve nas u timu. S druge strane, EY dobiva novu energiju “digitalaca” i “marketingaša”, i sasvim novi mindset koji donosimo, a koji se bazira na korisnicima i njihovom iskustvu.

Ipak, unatoč svim prednostima, odluka da prestanu djelovati kao samostalna agencija osnivačici nije bila laka:

Ovo je bila jedna od najtežih odluka koju sam morala donijeti u svom dosadašnjem profesionalnom životu. Kao poduzetnica navikla sam raditi onako kako smatram da je najbolje i snositi posljedice i dobrih i loših odluka. I premda ću od sada biti dio velike korporacije, ono što mi se svidjelo jest to da EY potiče poduzetnički duh unutar kompanije. Uz to što je ova odluka za mene bila emotivno teška, i poslovno sam dosta vagala. Prošla godina nam je bila najuspješnija do sada i tu stvarno želim zahvaliti cijelom timu jer su svojim pristupom, otvorenošću, borbenošću i predanošću maksimalno povukli priču naprijed. Odradili smo veliki broj projekata u Hrvatskoj, ali i u inozemstvu te smo bili na dobrom putu da se i sami dalje razvijamo.

Prevagnula je stalna želja za rastom i vlastitom disrupcijom, objašnjava:

Na sve što radim pokušavam gledati dugoročno. EY nam se svidio jer imaju slične vrijednosti kao i mi, a i samim time što su htjeli krenuti raditi ono što mi radimo, pokazuje i njihovu želju za vlastitom disrupcijom. U konačnici, htjela sam dati i svojim ljudima i sebi priliku da poslovanje dignemo na jednu višu razinu, a mislim da s EY-om to itekako možemo.  

Novi model poslovanja i novi način rada – za obje tvrtke

ENTG je svjestan izazova s koji su se suočile i druge svjetske agencije koje ulaze u ovakve suradnje – kako pomiriti agilan, ponekad gotovo brzoplet način rada digitalnih agencija, koji im na kraju dana i omogućava eksperimentiranje i uvođenje inovacija, s procedurama i hijerarhijama velike konzultantske kuće kao što je EY:

Mislim da će svakako biti izazov. Ali to i je poanta. Jer ako nije izazov, znači da ne postoji veći potencijal za napredak. Mi ćemo svakako gurati ono što je najbolje iz našeg svijeta, a EY će davati ono što je najbolje iz njihovog. Uz dobru volju učit ćemo jedni od drugih, na što smo svakako spremni. Na kraju krajeva, do ove suradnje je došlo zato što smo i jedni i drugi svjesni da se jedino promjenama i istraživanjem novih smjerova poslovanja mogu dobiti bolji rezultati u svijetu koji se pod utjecajem tehnologija konstantno mijenja.

To je upravo i efekt koji EY očekuje, potvrđuje Berislav:

Vjerujem da ćemo kombinacijom specifičnih digitalnih vještina ENTG tima te povezivanjem novih inovativnih i tradicionalnih financijskih znanja, uz snagu EY-jeve globalne mreže profesionalaca i dugogodišnjeg iskustva na domaćem tržištu, stvoriti dodanu vrijednost našim klijentima te da će ova, kod nas, nova praksa biti prepoznata na tržištu.  

Riječ je o prvoj takvoj akviziciji u Hrvatskoj pa možemo očekivati da će uzdrmati pomalo uspavanu agencijsku scenu, gdje među agencijama kontinuirano cirkuliraju mahom isti klijenti, ali i digitalci, koji jednu agenciju mijenjaju drugom u potrazi za novim iskustvima na malom tržištu.

Kako će se ovo odraziti na tržište tek ćemo vidjeti, ali ulazak novog igrača kao što je EY na teren trebao bi cijelu agencijsku utakmicu učiniti mnogo zanimljivijom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.