
Vlasnici NoveTV i Telemacha (bivši Tele2) žele stvoriti “Amazon” za Hrvatsku i regiju: Shoppster!
Shoppster je web trgovina koja prodaje sve osim prehrambenih proizvoda. Iza nje stoji snažna United Grupa koja želi napraviti ono što tadašnji Agrokor nije uspio uz integraciju internetske i televizijske prodaje.
Sjećate se kad je prije nekoliko godina Agrokor ambiciozno pokrenuo A007, kasnije Abrakadabra.hr, u želji da stvori regionalni Amazon odnosno Alibabu? Cilj je bio da se Abrakadabra nakon pokretanja u Hrvatskoj do kraja 2016. proširi na Sloveniju pa potom Srbiju, kako je na Algebrinoj konferenciji najavio tadašnji voditelj marketinga Tarek Zeitoun.
U sljedećih nekoliko godina Agrokor grupa je ambiciozno razvijala ecommerce, tako da je Tisak primjerice početkom 2017. preuzeo internetsku trgovinu Mondo od Styrije. Ostatak te godine ostao je u znaku pada Agrokora, tako da je većina Agrokorovog digitalnog tima prešla u Bruketa & Žinić, a Todorić pokrenuo blog kao komunikacijski kanal.

Mondo.hr više nije aktivan, a Abrakadabra, iako postoji – daleko je od davnih ambicija za stvaranjem najveće internetske trgovine u regiji. Lokalne ambicije na hrvatskom tržištu je preuzeo Bazaar koji je po Deloitteovom natječaju 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki srednje i istočne Europe postigao peto mjesto u regiji – i prvo u zemlji!
Jedini dio današnje Fortanova grupe koji zaista rade u kontekstu internetske trgovine je Konzumov webshop koji su korisnici preplavili tijekom lockdowna.
Ali u Konzumu ne moraju brinuti, novi igrač s regionalnim ambicijama ne misli im konkurirati. Kako je za Netokraciju u Srbiji ekskluzivno otkrila direktorica Shoppstera, Ljiljana Ahmetović:
Shoppster podrazumijeva plasman proizvoda iz svih kategorija osim prehrambene.
Što je Shoppster i razlikuje li se od Abrakadabre?
Shoppster je već nekoliko mjeseci prisutan u Srbiji, a u Sloveniji je krenuo tijekom studenog. Kao što Ahmetović najavljuje za Netokraciju u Srbiji:
Nakon Slovenije, predstavit ćemo se Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, kao i ostalim zemljama regiona.
Ideja velike internetske trgovine za cijelu regiju očito nije nova, ali se dosad nikad nije ostvarila zbog izazova u operativnoj egzekuciji.
Za početak, za razliku od Amazona koji je prvo krenuo isključivo kao internetska knjižara, i Abrakadabra i Shoppster od svojih početaka su najavljivane kao internetske trgovine za sve. Abrakadabra je u početku nudila 100 tisuća artikala u 12 kategorija (pa čak i Greyp električni bicikl i Bellabeatove proizvode da privuče kupce), a Shoppster nije ništa manje ambiciozan kako otkriva Ahmetović:
Shoppster je predstavio jednu od najširih ponuda od gotovo 40.000 proizvoda razvrstanih u 22 kategorije. Pored 400 brendova s kojima surađuje, ponudio je i ekskluzivne proizvode vlastitog brenda Shoppster i linije Praktična Žena koja se pokazala kao jedan od najtraženijih brendova na tržištu.

Platforma za male poduzetnike tijekom pandemije
Poput Abrakadabre koja je svojevremeno ponudila “aveniju” hrvatskih dizajnera kao ekskluzivnu kategoriju u svojoj ponudi, Shoppster od svoje prve najave poziva male i srednje tvrtke na suradnju slično Amazonu ili Alibabi:
Mikro i mala poduzeća dobila su mogućnost da bez ikakvih novih ulaganja postanu dio Shoppstera, kao jedan od dobavljača ili direktnih prodavača s vlastitom online trgovinom, koristeći marketplace model. Bilo nam je jasno da će se mnogi poduzetnici prvi put susresti s online prodajom i zato je naš tim tu da ih nauči kako se izlistavaju proizvodi, koji je optimalni lager, kako se rješava povrat proizvoda, reklamacije – i koji su tehnički uvjeti da bi ih mogli integrirati.
Za jedan dio tvrtki, imati partnera poput Shoppstera – koji ne nudi samo tehnologiju, već i savjetovanje, bar za svoju platformu – moglo bi biti odlično kratkoročno rješenje. Mnogi poduzetnici su čak i u doba pandemije i očite promjene u navikama korisnika skeptični oko ulaganja u vlastiti webshop.
Drugima bi Shoppster mogao biti jednostavno jedan od prodajnih kanala kao što je slučaj u SAD-u, gdje mnogi trgovci zbog Amazonove prisutnosti jednostavno moraju biti prisutni na toj platformi.
Integrirana TV i internetska trgovina
Ključna razlika između Shoppstera i Abrakadabre je što iako je Agrokor bio jaka grupacija, United Grupa – vlasnik Shoppstera, ima nešto što Todorić nije imao – televiziju. Ahmetović naglašava da su jedina internetska trgovina koja nudi dva prodajna kanala kroz Shoppster TV kanal u Srbiji:
Shoppster je jedina trgovina koja nudi dva prodajna kanala istovremeno – online i televizijski. Tako podjednako doseže i do postojeće online publike kao i do gledalaca televizije. Ovi prodajni kanali su komplementarni jedan drugom, jer voditelji Shoppster TV kanala i njihovi gosti isprobavaju proizvode kao što bi i potrošači.
U Hrvatskoj Shoppster neće biti prva internetska trgovina te vrste, jer je Crno Jaje još 2012. “integriralo” internetsku prodaju s televizijskim oglašavanjem u suradnji s NovomTV.
Nema veze, jer NovaTV i Shoppster imaju istog vlasnika: United Grupu koja je u svibnju prošle godine za cijenu od 220 milijuna eura preuzela Tele2 koji od početka studenog posluje kao Telemach Hrvatska.
Upravo bi kroz integraciju webshopa i televizijskog kanala Shoppster mogao napraviti što uostalom radi i Top Shop odnosno Studio Moderna – dosegnuti kupce koji i u doba pandemije trebaju vidjeti ponudu na televiziji kako bi ju kupili putem Interneta.

Prilagodba regiji, kod nas je najveći izazov: Dostava!
Unatoč snazi United Grupe, i dalje najveći izazov stvaranju lokalnog Amazona bit će dostava paketa koja je u svim zemljama regije daleko od idealne. U Srbiji Shoppster surađuje s dva partnera – Daily Expressom i Milšpedom ovisno o vrsti dostave.
Bit će zanimljivo vidjeti s kime će Shoppster po pitanju dostave surađivati u Hrvatskoj: Tisak paketom, HPekspressom Hrvatske pošte? Na žalost, Tisak više ne nudi Paketomate koje je na Netokracijinom OMGcommerceu najavio 2015. ususret predstavljanju Abrakadabre, ali bi Shoppster potencijalno mogao iskoristiti infrastrukturu dostave na Tiskove kioske koje i dan danas kao opciju nudi posrnula internetska trgovina Fortanova grupe.
Iako regionalna platforma, Shoppster se vidljivo prilagođava potrebama svakog tržišta, tako da u Sloveniji putem platforme LeanPay nudi plaćanje na obroke putem Interneta, a u Hrvatskoj bi vjerojatno mogli dogovoriti suradnju s KeksPayjem koji odnedavno nudi plugin za WooCommerce trgovine. Ipak bi se morali malo više potruditi oko integracije s obzirom na to da je Shoppster napravljen na SAP-ovom Hybrisu, platformi na kojoj je i Abrakadabra.
Ako netko može stvoriti internetsku trgovinu koja bi mogla svojom snagom dominirati kao što to Amazon radi u SAD-u ill Allegro u Poljskoj, bi mogla biti United Grupa sa svojim kapitalom i resursima poput televizijske kuće, posebno u doba pandemije kad ćemo svi dati internetskoj trgovini i drugu i treću i još jednu šansu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.