WooCommerce trgovci (50% svih hrvatskih!) mogu integrirati KeksPay zahvaljujući Neuralabu

WooCommerce koristi 50% hrvatskih online trgovaca, a uz Neuralab dobili su i novu opciju plaćanja – KEKS Pay

Suradnja eCommerce agencija i fintecha mogla bi - i trebala bi - biti sve češća praksa otkako je PSD2 otvorio vrata bankarskim podacima. Dobar primjer realizirao se nedavno u okviru domaćeg KEKS Paya koji je uz pomoć Neuralaba dobio priliku olakšati život tisućama novih korisnika i klijenata.

Iako se u Hrvatskoj još u velikoj mjeri online shopping plaća pouzećem, potreba da se fizički distanciramo malo je pogurala naše navike u korist kartičnog plaćanja i plaćanja putem PayPala, Google Paya i Apple Paya… ukratko, platformi putem kojih možemo “spremiti” svoje kartice bez potrebe da pri svakoj online kupnji nanovo unosimo podatke za plaćanje.

Odnedavno, takvim platformama se u online plaćanju pridružio i sve popularniji KEKS Pay Erste banke, mobilna aplikacija koja omogućuje peer-to-peer transfere novca. KEKS Pay danas ipak ide nešto dalje od te osnovne funkcionalnosti te je u vrijeme pandemije dobio i nekoliko nadogradnji. Osim nadoplate ENC-a, plaćanja parkinga i kupnje bonova za mobitel, najnovija funkcionalnost tiče se upravo eCommercea, odnosno plugina za webshopove na WooCommerce i Magento platformama.

S predstavnicima Erste banke i Krešimirom Končićem, osnivačem Neuralaba, hrvatske – svjetski uspješne eCommerce agencije koja je radila integraciju WooCommerce plugina za KEKS Pay, razgovarala sam o tome što takva integracija znači za kupce i trgovce, ali i zašto su ovakve suradnje vitalne za fintech poslovanja.

Domaći trgovci vole Woo

WooCommerce je jedan od najpoznatijih eCommerce sustava koji danas pokreće više od trećine svih eCommerce rješenja. WPMajor.com

Ako promislimo o današnjim eCommerce navikama i praksama, lako se složiti s Krešimirom da su tehnologije online plaćanja posljednjih 20 godina bile u nekoj “polu letargiji”:

Velika većina payment gatewaya nudila je procesuiranje kreditnih kartica bez ikakvih dodatnih usluga. WS Pay je počeo nuditi i integraciju s PayPalom i otplatu na rate što je onda nas ponukalo da napravimo Open source integraciju za Woo Commerce.

No korak dalje od payment gatewaya poput domaćeg WS Paya svakako su fintech platforme poput KEKS Paya, a koji je prepoznao važnost integracije za webshopove za svoje poslovne i privatne korisnike.

Iz Erstea kažu kako nije isključeno da će se potruditi da KEKS Pay dobije pluginove i za druge platforme, ali WooCommerce je s razlogom bio prvi u planu kao jedan od najpoznatijih eCommerce sustava koji danas pokreće više od trećine svih eCommerce rješenja. U Hrvatskoj je postotak još i veći – preko 50% svih online trgovaca koristi WooCommerce kao svoju eCommerce platformu.

Sve te domaće online trgovine pluginom za WooCommerce koji je Neuralab izradio dobivaju mogućnost jednostavne integracije s KEKS Payom.

Što to znači za korisnike, a što za trgovce?

Web trgovci koji spoje KEKS Pay sa svojim webshopom kupcima će omogućiti plaćanje jednim potezom prsta, objašnjavaju iz Erstea:

To je novo korisničko iskustvo koje korisnici brzo prihvaćaju, jer im olakšava kupovni proces, osobito kod kupovine preko mobitela. Naše dosadašnje iskustvo je pokazalo da kad jednom kupac plati KEKS Payom u webshopu, on i ubuduće želi plaćati isključivo KEKS Payom.

Uz to, mnogi korisnici su u KEKS Payu registrirali ne samo svoje debitne kartice ili račun, već i svoje kreditne kartice. To im omogućava da preko KEKS Paya primjerice u webshopu biraju vrstu plaćanja, pa i direktno s bankovnog računa.

Rješenje koje može omogućiti kupcima da obave najzamorniji dio online kupovine u par koraka znači sretnijeg kupca. Dugoročno – vjernog kupca koji će se vraćati trgovini koja nudi takvo iskustvo. A tako dolazimo i do benefita za poslovne klijente.

U ovom trenutku KEKS Pay broji gotovo 150.000 aktivnih korisnika i taj broj i dalje raste, što je također značajan broj za sve trgovce.

Naravno da se veći dio odgovora na pitanje zašto trgovcima koristi ovakva integracija tiče samog zadovoljstva korisnika. Velik dio uspjeha webshopova ovisi o dobrom korisničkom iskustvu, a kako ističe Krešimir, plaćanje je kruna procesa koji je kupac prošao od pretrage proizvoda do konačne odluke o kupnji:

Zadaća eCommerce agencija poput Neuralaba je da pronalaze efikasne načine interakcije koje kupci mogu ostvariti s nekom eCommerce trgovinom, a danas imamo na raspolaganju sijaset modernih alata kako bi osmislili baš dobar UX / CX. Vrsta plaćanja je onaj krajnji korak ‘checkout funnela’ na kojem trgovčev CX dolazi na test, a tu mi onda trebamo imati čim više opcija i načina kako zadržati korisnika.

Jer, kako je poznato, većina kupaca odustane od online kupnje upravo na koraku plaćanja – da li zbog sporog učitavanja pri finalizaciji, traženja dodatnih podataka ili zato što jednostavno nisu mogli platiti načinom koji su htjeli. Opcija koja ne zahtijeva od kupca više od dva klika da bi se izvršila značajno utječe na to hoće li trgovac prodati proizvod ili ne.

No, koliko to košta trgovce? Iz Erstea nisu istaknuli postotak naknade koju će KEKS Pay uzimati za procesiranje plaćanja, iako je poznato da se za payment gateway procese obično radi o 1 do 3% provizije.

Naknada ovisi primarno o prosječnom iznosu računa koji izdaje trgovac. Međutim, načelno možemo reći da smo konkurentni u odnosu na neke druge opcije pa smo dojma da su i trgovci koji su nas dosad kontaktirali zadovoljni. Nadamo se da će to tako i ostati.

Također, ne postoje nikakvi paušalni ili skriveni troškovi i trgovac od usluge može odustati kada god želi i to bez ikakvih penala. Stoga je samo ugovaranje zaista jednostavno.

Konačno, sam proces integracije plugina na webshop trgovca također ne bi trebao biti previše naporan – to je jednostavan posao od 10 minuta, ističu.

Integracije koje biznis znače

Tržište WooCommerce integracija je veliko i šaroliko pa se za sve uključene webshopove koji će koristiti plugin za KEKS Pay otvara i mogućnost povezivanja podataka s ostalim alatima – kroz programe vjernosti, sustave za automatizaciju marketinga ili vođenje članstava, navodi Krešimir:

Na primjer, ako korisnik kupi izdvojeni proizvod, a plati ga putem KEKS Paya – WooCommerce i Mailchimp mogu automatski tog korisnika smjestiti u poseban segment i kasnije mu slati prilagođene akcije i sadržaj baš isključivo za tog korisnika – podatak koristi li netko KEKS ili ne trgovcu znači dodatno znanje s kojim segmentira komunikaciju.

Naravno, WooCommerce se može koristiti i za prodaju raznih pretplata, bookinga, virtualnih ili “downloadable” proizvoda, dodaje. Primjerice, trgovac bi mogao otvoriti eCommerce buvljak starih stripova te naplatu vršiti putem KEKS Paya.

Takve mikro transakcije su idealne za payment gateway poput KEKS Paya. Potvrđuju mi to iz Erstea komentirajući kako trenutno najveći potencijal vide u onom dijelu webshopova kod kojih kupci za proizvode/usluge plaćaju u jednokratnim iznosima, a ne na rate. Drugim riječima, manje iznose.

Sretni kupci, bogati trgovci – uspješan fintech?

Ako se vratimo na to koliko domaćeg tržišta pokrivaju trgovci na WooCommercu, činjenica da postoji opcija da se KEKS Pay integrira sa svim tim online trgovinama znači značajan broj suradnji za sam Erste.

Integracija KEKS Paya u dijelu eCommercea je prirodan spoj dvaju digitalnih svjetova, smatra Erste.

Dok se sam Krešimir do prije godinu dana borio s vjetrenjačama objašnjavajući trgovcima benefite eCommercea, u pandemiji smo mogli primijetiti kako su webshopovi preko noći postali najtraženija web rješenja. Svi oni tražit će u narednom razdoblju rješenja za procesiranje plaćanja online, neki će se okrenuti klasičnim payment gateway posrednicimaa neki i drugim opcijama poput PayPala ili KEKS Paya.

No svi oni ako žele to napraviti kvalitetno trebaju pomoć eCommerce agencija koje poznaju cijelo korisničko iskustvo online kupnje te mogu detektirati očekivanja korisnika oko novih tehnologija.

Uzmimo ‘Service Worker’ koncept kao primjer… Ta mistična tehnologija je dostupna u novim browserima, no totalno nepoznata većini agencija i eCommerce vlasnicima – ona omogućava surfanje web shopom i onda kada korisnik nema “interneta” (putujete li vlakom kroz Liku?). Takav “playground” ima svojih pravila i zakona, a na nama je da posložimo kreativan i nadasve koristan korisnički put korištenja aplikacije.

Kad je u pitanju konkretno savjetovanje i razvoj rješenja za WooCommerce, stvari postaju još specifičnije. Naime, riječ je o ogromnoj zajednici otvorenog koda koja aktivno sudjeluje u podršci i nadogradnji WordPress i vezanih rješenja, što rijetko koji drugi sustav ima.

U konačnici, nije problem napraviti integraciju za postojeću verziju WooCommercea, no što kada zajednica objavi novu verziju WooCommerce sustava koji ima dijametralno suprotne tablice u bazi ili drugačiji API, pita Krešimir? To znači da fintech poput KEKS Paya treba imati sposobnog partnera koji će moći pratiti brz i dinamičan razvoj WP i Woo platforme.

Posljedicom “otvaranja banaka”, Krešimir smatra da će u narednim godinama doći do procvata raznih payment servisa, online kreditnih linija, plaćanja na rate, integracija s loyalty ili membership sustavima pa čak možda i dijeljenja troškova jedne košarice između više korisnika.

Dodatni “lokal” koji radi 24/7 bez blagajnika

Kako fintech, tako i vlasnici webshopova, trebaju partnere – agencije koje će im pomoći realizirati ono za što uglavnom sami nemaju vremena ni dovoljno ekspertize. Kako kaže Krešimir, nije poanta otići u neku agenciju po eCommerce rješenje samo zato da biste uspostavili online “butigu ili lokal”.

eCommerce je mnogo više od toga – pravilno posložena web trgovina koja generira dodatne prihode poslovanju, kako direktno kroz samu eCommerce aplikaciju tako i indirektno kroz atribuciju klasičnim fizičkim konverzijama (na primjer, korisnik preko Googlea pronađe web shop s vrtnim patuljcima i na njemu gleda sve karakteristike, no potom otiđe do fizičkog dućana kako bi provjerio kvalitetu izrade te napravio kupnju).

Vlasnik ulaganjem u eCommerce rješenje tako osigurava dodatne prihode, prihode koje prije nije imao. To je, zaključuje Krešimir, čista definicija ulaganja u poslovanje, a tako eCommerce zapravo može postati prva stepenica u digitalnoj transformaciji nekog biznisa.

Mi se često susrećemo sa staromodnim vlasnicima koji ne vjeruju da im online usluge i moderni načini poslovanja mogu osvježiti firmu. No, eCommerce im je u neku ruku jednostavan za shvatiti jer ga oni tretiraju kao dodatni “lokal” koji radi 24/7 bez blagajnika. Kao što sam gore pisao, to nije cijela istina, no barem je početak.

Za neke će možda i jedan plugin poput WooCommercea za KEKS Pay biti dovoljan za početak transformacije koja se dosad činila preskupa i kompleksna.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...