Otvaranje bloga najbolja je komunikacijska odluka Ivice Todorića

Otvaranje bloga najbolja je komunikacijska odluka koju je Ivica Todorić mogao donijeti

Vijest koja je najglasnije odjeknula prethodnog vikenda, ali i Weekenda, svakako je bila da se Ivica Todorić obraća javnosti. Digitalno-komunikacijskim krugovima daleko je bio zanimljiviji kanal koji je odabrao za obraćanje - blog. Više je razloga za to, a glavni je svakako fokusiranost i doseg informacija koje je želio odaslati.

Svakih pola sekunde na svijetu se otvori po jedan novi blog. A u petak je svjetlost dana ugledao jedan koji nitko nije mogao ignorirati – osobni blog čovjeka čije se ime posljednjih mjeseci možda najviše spominje u Hrvatskoj i okolici, Ivice Todorića.

Bio je to početak vikenda, ali i Weekenda, odnosno Weekend Media Festivala, mjesta gdje su se okupili predstavnici medijske, PR i marketinške industrije iz cijele regije, a gdje je, gle čuda, jedna od glavnih tema bio upravo Agrokor te njegova – komunikacija. Subotnji panelisti koji su u prepunoj dvorani Vikendica raspravljali o “Agrokoru našem svagdašnjem”, a to su bili Violeta Colić, iz Komunikacijskog ureda Colić, Laco i partneri, koja je svojedobno bila direktorica Ureda za odnose s javnošću Agrokor koncerna, potom Gojko Drljača, zamjenik glavnog urednika Jutarnjeg Lista, Ivan Hrstić s N1 televizije i Večernjeg lista, te direktor PR agencije Manjgura, Krešimir Macan, pod moderatorskom palicom Mislava Togonala (da, u nekim trenutcima publika se osjećala kao da gleda Otvoreno uživo) dali su uvid u dosadašnju komunikaciju Agrokora, posebice u doba najveće komunikacijske krize prije nekoliko mjeseci, kad je krenuo pad ovog koncerna. Ocjena je manje-više bila jednaka kod svih sudionika: sve se odradilo pogrešno, posebice jer se odlučilo – ne komunicirati.

Od 0 do 180.000 posjetitelja u samo 24 sata

A sada, mjesecima kasnije, Ivica Todorić osobno se obratio, ne medijima, nego direktno javnosti putem vlastitog “medija”, bloga, i preko noći postao najpopularniji bloger u Hrvatskoj, a i šire, ostvarivši čak 180.000 posjeta u samo 24 sata. Time se i pohvalio na svojoj stranici riječima:

Više od 180.000 ulazaka na web stranicu ivicatodoric.hr u samo 24 sata najbolji je pokazatelj interesa svih Vas za događaje vezane uz Agrokor. U narednim danima kroz objave na ovom blogu nastojat ću svim zainteresiranim čitateljima dati na uvid što više elemenata za kvalitetne analize i zaključke. Činjenice koje ću iznijeti sve nadležne institucije Republike Hrvatske mogu lako provjeriti u samo nekoliko dana i doći do istine.

Savjet blogera Ivice Todorića – obilježite milestoneove kako biste se pohvalili rezultatima i dodatno povezali sa svojom publikom! Ivica Todorić

Napisao je to Todorić, odnosno vjerojatno netko iz njegovog trenutnog komunikacijskog tima, prigodno ubacivši nakon toga video potpredsjednice Vlade Martine Dalić u trenutku kada ju je uhvatila “žuta minuta” prilikom konferencije za medije o takozvanom Lex Agrokoru.

Upravo to simbolično i predstavlja glavni razlog zbog kojega je Ivica Todorić odabrao baš blog za način obraćanja javnosti – na njemu može kontrolirati narativ, komunicirati jednosmjerno i fokusirano, slati poruke koje želi, ne odgovarati na neugodna pitanja i ne doživjeti napadaj smijeha, histerije ili ljutnje pred kamerama, stoga me iznenadila jučerašnja preporuka komunikacijskih stručnjaka koji tvrde da je blog zapravo loš komunikacijski potez te da bi bolji bio, recimo, nastup uživo ili dugački intervju. Prisjetite se samo koliko ste u posljednja dva desetljeća vidjeli Todorićevih nastupa pred kamerama? Posebice uživo? Teško vam je?

Zašto ne kamere, već blog?

Nije to bez razloga – dok onaj pravi znaju osobe bliže temi, mi ostali možemo samo nagađati gledajući videe poput ovoga gore (i osjećajući susram). Ili se ne snalazi pred kamerama ili se ne želi “snalaziti”, nego je daleko lakše i mudrije odabrati medij putem kojeg će na jednostavan, na prvi pogled odmjeren, čist i jasan način slati točno one poruke koje želi. Bez (barem prividno) posrednika, bez potrebe da odgovara na pitanja novinara, voditelja ili javnosti, iako je u prvom obraćanju navedeno kako je “cilj da u narednim danima i tjednima baš niti jedno pitanje ne ostane neodgovoreno”. Ako nema mogućnosti postavljanja pitanja, onda pitanja ne mogu ostati ni neodgovorena, zar ne?

OK, a priopćenje? Pa učinak bi bio isti.

Da, jednaku popraćenost postiglo bi i jednostavno priopćenje poslano medijima, ali tu se riskira mogućnost da ti isti mediji ne prenesu poruku u tako jasnom i odabranom tonu. Što ako budu nadopunjavali priču? Mijenjali je? Komentirali? Ubacivali sugovornike koji bi njene dijelove demantirali? Ovako javnost može preskočiti medija kao posrednika i informacije koje se plasiraju pročitati direktno na izvoru. A kad su sročene po točkama, kratko i jasno, informacije su pitke i lako probavljive, bez obzira na to odražava li sadržaj stvarne činjenice ili ne. Dovoljno je da se čovjek počne pitati. A ako nemate svojih pitanja, Todorić će ih postaviti za vas na kraju teksta.

A Facebook profil?

Dok mnoge javne osobe do medija i javnosti dolaze obraćanjem putem društvenih mreža, posebice Facebooka, gdje je dovoljno da stave status koji će obići brzinom munje cijelu Hrvatsku i šire (gotovo da čujete to bjesomučno CTRL+C i CTRL+V tipkanje po redakcijama), Ivica Todorić opet je izbjegao dvosmjernu komunikaciju koju društvene mreže nameću i postigao isti efekt putem bloga.

Možda Ivici ne možete postati prijatelj ili ga “lajkati”, ali možete se pretplatiti na njegov newsletter i prvi doznati kad se ukaže novo obraćanje naciji. O brojci pretplatnika, nažalost, možemo samo nagađati, ali uvjereni smo da su open i click rates iznimno visoki!

Također, za razliku od društvenih mreža, gdje je sadržaj i dalje prolazan i još uvijek nije dovoljno optimiziran za tražilice, putem bloga on može biti dugoročno utjecajan (iako je to u ovom konkretnom slučaju manje bitno, što pokazuje i rasplet događaja zadnjih dana).

Podizanje interesa tehnološke javnosti

Moderan dizajn s fokusom na jednu osobu. Taman za osobni blog. Ivica Todorić

Možda sporedno u ovom slučaju, ali svakako je zanimljivo što će odabir ovakvog specifičnog kanala podići zanimanje i stručne javnosti. Tako je rasprava o stranici Ivice Todorića završila u specijaliziranim grupama u kojima se okupljaju developeri, koji su pohvalili, primjerice, što je stranica https only, ali i moderan dizajn, koji opet u fokus stavlja točno onu osobu koja se želi istaknuti – naravno, Ivicu Todorića. Podsjeća to čak pomalo i na osobne stranice američkih političara, kao što je sam Donald Trump! No, evo i kritike iz naše redakcije – nema RSS-a.

Sve u svemu, s komunikacijske strane, čini se da je odabir upravo bloga možda i najbolja Todorićeva odluka u posljednjih mnogo godina. Kakav će to utjecaj imati na nadolazeće događaje, ostaje tek za vidjeti, ali definitivno je ostvario mokri san svakog influencera. Možda da iskoristi ovaj vrhunac internetske slave, dok može, i pokrene kakav oblik, kako je netko u šali predložio, oglašavanja na blogu? Pa čak i za kompenzaciju dugova?

Blogeri, pazite se, Todorićeve ćete brojke teško dosegnuti! 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Mari

      Mari

      27. 09. 2017. u 11:34 am Odgovori

      Dobar potez za koga i s kojom svrhom? Ima jedna dobra knjiga zove se “Propaganda” od Edwarda Bernaysa pa će možda biti jasnije kako se to radi i zašto, u smislu obmane javnosti i skretanja pažnje s očitog/istine te emotivna manipulacija masama radi osobnog probitka očitih krimosa

  1. Damir Đebi

    Damir Đebi

    26. 09. 2017. u 7:03 pm Odgovori

    ‘Ako nema mogućnosti postavljanja pitanja, onda pitanja ne mogu ostati ni neodgovorena, zar ne?’ Ma ne zelim reci nista o tome da ce cca 50 milijardi kuna pasti na leđa poreznih obveznika, nas miljun dva tri i zato neki traffic od 180 k mi je jadan i bijedan. Ali eto, odlican potez, odabrao je komunikacijski kanal na kojem ne treba odgovarat na pitanja. Baš ono, super. Za pohvalu! Fakat komunikacijski potez godine ups karijere.

  2. Ivan Marevic

    Ivan Marevic

    27. 09. 2017. u 12:54 pm Odgovori

    “…stoga me iznenadila jučerašnja preporuka komunikacijskih stručnjaka koji tvrde da je blog zapravo loš komunikacijski potez…”

    Također moja reakcija isti sekund je bila nevjerica što su ti “veliki” stručnjaci izjavili.

  3. Miro

    Miro

    28. 09. 2017. u 9:19 am Odgovori

    Pa zar mu nije bilo jednostavnije da pobjegne iz zemlje i uživa u plodovima svog ‘rada’. Ovako je kao iskoristio čitanost blogova da se opere ali ništa mu neće pomoći. To pomaže samo medijima da prodaju više klikova. Današnja medijska stvarnost je katastrofalna, a mi narodi smo najveće žrtve. Nikada nisu toliko ponižavali nas i naš intelekt kao u današnje vrijeme. Tobože slobode a slobode niti u tragovima

  4. vladimir

    vladimir

    01. 10. 2017. u 10:28 am Odgovori

    Nekako mi se cini da je ovo jos jedan odlican pokazatelj ljudske pokvarenosti (onih iz “bespuća” koji su takve likove izmislili, a onda i izostanak realnosti u procjeni svojih sposobnosti i dosega

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.